Uprav mi fotku: Černobílý sken

Z došlých čtenářských fotografií jsme se tentokrát pustili do úprav černobílého snímku digitalizovaného skenováním filmové předlohy.

Fotografii k následujícím úpravám nám zaslala Věra N. Dle jejích slov se jedná pouze o jeden kus z většího množství skenovaných starších negativů, které jsou však po naskenování příliš tmavé. Byť se to nezdá, obrazové informace ve fotce stále jsou a my vám ukážeme, jak je z podobných snímků vytáhnout.

Původní snímek, foto: Věra N.

Skenovaný černobílý negativ je na první pohled poznamenaný nízkým kontrastem a detaily – alespoň jak se zdá – se ztrácejí ve stínech. To ostatně prozradí i náhled na histogram.. Ten jsme si rovnou zobrazili pomocí nástroje Úrovně (menu Vylepšit, Shift + L), se kterým budeme dále pracovat.

Kontrola histogramu v Úrovních.

Jak je na histogramu dobře vidět, téměř žádná barevná informace není ve stínech snímku a mírně také v nejsvětlejších partiích. Provedli jsme tedy tzv. narovnání histogramu.

Narovnání histogramu. Posunuli jsme černou (levý posuvník) směrem ke středu a tím zesvětlili nejtmavší místa.

Snímek díky tomu doznal lepšího kontrastu, ale stále trpí tím, že podstatné informace by chtěly vytáhnout na světlo. K tomu v Zoner Photo Studiu lze použít různých nástrojů – například Křivky nebo Prosvětlení stínů.

Protože jsme nechtěli používat pouze tyto dva nástroje a Zoner Photo Studio má v Efektech Editoru ještě jednu funkci, která by se dala dobře použít, vybrali jsme Mapování tonality. To už ve výchozím nastavení dává vcelku slušný výsledek a ani se člověk u úprav tolik nezapotí.

Mapování tonality ve výchozím nastavení.

Přesto jednotlivé hodnoty chtěly mírně upravit. Snížili jsme celkovou Intenzitu na 35 %, zvýšili Světlo na 75 % a Gammu na 150 %, Nakonec ještě snížili Intenzitu stínů na 15 %.

Úprava hodnot Mapování tonality.
Mimochodem, když byste aplikovali shodné úpravy na více snímků, nástroje Zoner Photo Studia dovolují použít posledně aplikované nastavení, případně i uložit konkrétní nastavení parametrů daného nástroje. K ukládání slouží ikona diskety u roletky Nastavení. Na snímku můžete vidět i námi uložené nastavení černobílý sken.

Po těchto úpravách už bylo skoro hotovo. Fotografie ještě vyžadovala po provedených změnách mírné celkové zesvětlení. To jsme už udělali pomocí Křivek (menu Vylepšit, Shift + C).

Zesvětlení pomocí Křivek.

Více se však nyní projevilo barevné posunutí dohněda. V samotném závěru jsme tak snímek odbarvili s využitím Odstínů šedi (menu Efekty, Ctrl + G) s nastavenou metodou Odstíny šedi.

Odbarvení fotografie.

Samozřejmě, že se snímkem bychom mohli v úpravách pokračovat dále – pustit se do retuše drobných škrábanců a nečistot, potlačení šumu (u černobílé fotografie šum tolik nevadí, kdybychom měli barevnou předlohu, jeho potlačení bychom se vyhnout nemohli), to už by ale bylo nad rámec tohoto článku.

Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *