Úprava snímků pomocí křivek
Základní úpravou každé fotografie by mělo být doladění kontrastu a jeho prosvětlení. Nástrojů, které tyto úpravy zvládnou, je více. Jedním z nejpokročilejších je však nástroj křivky, který si dnes přiblížíme.
Hned na začátek trocha teorie. Možná vás napadá, proč u fotografií upravovat právě jasy a stíny Důvod je vcelku jednoduchý, většina fotoaparátů produkuje snímky s poměrně omezeným dynamickým rozsahem – zejména digitální kompakty. Na vině bývá horší přenos kontrastu u použitého objektivu, kontrast se navíc většinou snižuje s rostoucím ohniskem. Sami si to můžete vyzkoušet – nasnímejte nějakou kontrastnější scénu na široké ohnisko a poté při stejné cloně na nejdelší ohnisko vašeho digitálu. Uvidíte, že snímek pořízený na dlouhé ohnisko bude „vybledlý“.
Křivky nebo úrovně?
Práci s úrovněmi jsme si již popsali v dřívějším článku, jistě si dobře vzpomínáte na histogram, který znázorňuje množství zastoupených světel a stínů. Pro vylepšení obrazu bylo nutné určit vstupní a výstupní hodnotu – nejtmavší a nejsvětlejší odstín a fotografie krásně „prokoukla“ a pročistila se.
Funkcí křivky dosáhneme podobného výsledku, celý proces úpravy snímku však máme pod větší kontrolou. V případě křivek pracujete také s histogramem, který roztahujete, posunujete a jinak upravujete podle požadovaného výsledku. Křivka, která je zakreslena v histogramu pak určuje způsob převodu hodnot kanálu RGB, anebo převodu jednotlivých barevných kanálů (červená, zelená, modrá). V případě úpravy jednotlivých kanálů ovlivňujete sytost zvolené barevné složky ve výsledném obraze.
Nástroj najdete v menu Vylepšit/ Křivky (Shift +C), po spuštění vás čeká nové dialogové okno. Abyste měli nad prováděnými úpravami lepší kontrolu, zapněte si zobrazování náhledu snímku před úpravou a po úpravě, okamžitě tak uvidíte účinek změny křivky na snímek. Alternativně také můžete zobrazit křivky pouze jako okno s ovládacími prvky – změny snímku pak uvidíte na otevřeném obrázku v editoru. Nevýhodou je, že nemůžete upravovaný snímek porovnávat neustále s originálem.
Základní podoba pracovního okna nástroje křivky
Tvar křivky
Pracovní okno je rozděleno na tři základní části – náhled snímku, histogram s křivkou a základní parametry funkce, jako je výběr upravovaného kanálu, tlačítka pro automatický kontrast a úrovně. Pro případ, že se vám nebude líbit úprava, kterou jste provedli, můžete se vždy navrátit do výchozího stavu tlačítkem Smazat křivku.
Práce s křivkou je poměrně snadná – základem je posun krajních bodů, přidání dílčích bodů a výsledná změna tvaru křivky s jejich pomocí – největším oříškem je obvykle správná míra posunutí vybraných bodů. Pokud budete chtít na křivku přidat nový bod, najeďte myší nad křivku, než se kurzor změní v nitkový kříž, v tom okamžiku klepněte na křivku a přidáte nový bod. Případné mazání bodů je také snadné, stačí jej pouze označit a smazat klávesou delete.
Obrovská výhoda křivek oproti úrovním je právě v možnosti přidávat konkrétní body a ovlivnit tak výsledný obraz. Chcete-li se zaměřit na konkrétní odstín v obrázku, využijte pro přidání bodu kapátka. Klepněte na kapátko, kurzor se změní v ikonu kapátka, kterým pak „naberete“ zvolený odstín, ve stejný okamžik se na křivku automaticky přidá bod, reprezentující zvolený odstín. Pro posunutí bodu jej chytněte kurzorem a táhněte zvoleným směrem.
Při prohození krajních bodů dostanete negativní snímek, jemným vyladěním středních odstínl mu můžete dodat hloubku
Je libo negativ
Při úpravách platí jednoduchá poučka – pokud táhnete zvolený bod doprava dolů, pak je odstín tmavší, pokud táhnete bod doleva nahoru, tak je odstín světlejší. Při radikálnějším posunu bodů dávejte pozor na vznik přepalů a podexponovaných míst – pro jejich kontrolu zvolte zobrazení přepalů a také rozložení histogramu.
Při úpravách se nebojte přidat i větší množství bodů, orientace na křivce sice nebude zrovna ideální, ale můžete tak snímek velmi dobře vyladit. Pokud budete chtít, můžete úpravou křivky zcela změnit vyznění fotografie, jednou z takových úprav je například převod do negativu, který provedete velmi jednoduše, a to prohozením krajních bodů křivky.
Při prohození krajních bodů dostanete negativní snímek, jemným vyladěním středních odstínl mu můžete dodat hloubku
Poslední aktualizace 25. listopadu 2010
Komentáře