Jak vytvořit časosběrné PF

Blíží se Vánoce – čas vytváření kýčovitých pohlednic a přání. Většina vašich přátel teď pravděpodobně vybírá nějakou fotku se sněhem, dárky nebo rozostřenými světýlky, na kterou by následně umístili nápis PF 2017. Nyní máte dvě možnosti: podlehnout davu a vytvořit něco podobného, nebo tvorbu letos pojmout po svém.  

Letos můžete zkusit jít v případě PFka dál než na úroveň fotky. Zkuste třeba vytvořit časosběrné video. A pokud se tímto článkem neinspirují úplně všichni, budete opravdu originální.

Dejte dohromady svíčky

Pokud chcete vytvářet nápis ze svíček, je potřeba propočítat, kolik vlastně bude svíček potřeba. Čajové svíčky nejsou nic drahého a prodávají se v baleních klidně po sto kusech. Na relativně čitelný nápis PF 2017” jsem propočítal, že je třeba zhruba padesát svíček.  

Nafoťte proces vytváření nápisu

Naplánujte stručný scénář, co se vlastně bude na videu odehrávat. Video by mělo být krátké a vypovídající. Aby mělo náznak příběhu, chtěl jsem zachytit postupné zapalování svíček, jejich posouvání a následné vytvoření celého nápisu.

Ke snímání jsem využil funkci Intervalové snímání. Aby byl na fotkách zřetelný pohyb světel, zvolil jsem expozici 2 s. Celkem mě překvapilo, jak svíčky dokážou prostor osvítit. Při času 2 s bylo potřeba nastavit ISO 100 a clonu 11 aby fotky zůstaly podexponované a byla vidět jen světla svíček.

Rozpohybujte fotky pomocí funkce video

Fotoaparát mi nacvakal 250 fotek a mám vše zaznamenáno. Teď už stačí jen všechny označit a otevřít funkci video v Zoner Photo Studiu.

V modulu Vytvořit zvolte video.jpg
V modulu Vytvořit zvolte video.

Následně všechny fotky přidejte do středního filmového pásu kliknutím na Přidat všechny obrázky ze složky.

Přidejte fotky.jpg
Přidejte fotky.

Upravte parametry videa

Nejdůležitější je nastavit video tak, aby šly fotky rychle za sebou. V parametrech je třeba změnit Trvání snímků na 0.0 snímků za x sekund. Parametr sekund zvolte podle toho, jak chcete aby video bylo rychlé. Pokud je nastaveno FPS na 30 a zvolíte 0 snímků za 1 sekundu, poběží 30 fotek 1 sekundu, takže 300 fotek vyjde na 10 sekund. To je příliš rychlé. Doporučuji nastavit něco kolem 3–4 snímků.

Nastavte parametry na časosběr.jpg
Nastavte parametry na časosběr.

Přidejte hudbu a máte hotovo

V dalším kroku stačí už jen přidat nějakou vánoční hudbu, mluvený komentář nebo přání a hotové video uložit.

Šťastné a veselé

Vytvoření časosběru je v Zoner Photo Studiu velmi jednoduché a nemusí sloužit jen ke zrychlenému pohybu mraků nebo slunce. Zkuste vlastní nápis ať už ze svíček, barevných světýlek, nebo velké přání vyšlapané do sněhu.

bannermf_690x120

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *