Srovnání mobilu a fotoaparátu: kam se posunul rozdíl?

Focení mobilním telefonem jde za poslední roky mílovými kroky dopředu a už za fotoaparáty svou kvalitou nezaostává tolik jako dříve. V čem už je mobil s fotoaparátem srovnatelný a kde pořád nemá šanci? V tomto článku si oba přístroje porovnáme na několika příkladech.

Hodně se mluví o tom, že klasické fotoaparáty budou postupně z trhu vytlačeny mobilními telefony. Ty šly v posledních letech hodně nahoru s kvalitou zabudovaných foťáků, mnozí uživatelé se tak zbavují malých digitálních kompaktů. Jsou ale i disciplíny, ve kterých mobily v dohledné době fotoaparáty nedoženou. Srovnali jsme foťák a mobil a přinášíme vám naše poznatky.

Střídání ohnisek už není tak zásadní argument

Klasickou nevýhodou mobilních telefonů oproti fotoaparátům bývalo omezení na jedno ohnisko objektivu. Výrobci však už do mobilů dávají i několik objektivů a základní dvoj- nebo trojkombinace široký, (standardní), portrétní objektiv už v telefonu většinou jsou. 

Srovnání mobilu a fotoaparátu. Kam se posunul rozdíl?
Široký objektiv z mobilního telefonu udělá dobrou službu.

Na druhou stranu v případě teleobjektivů mají zrcadlovky, bezzrcadlovky a ultrazoomy pořád navrch. Ohniska jako 200 mm a delší do telefonu zatím nedostanete, a pokud už na mobil fotíte s velkým přiblížením, jedná se jednoduše o ořez fotky, kde jde kvalita rapidně dolů. Při focení sportu nebo zvířat jsou mobily samozřejmě stále pozadu a je na místě použít fotoaparát.

Ergonomie a pohodlnost nastavení

Focení mobilem je vlastně pohodlné, protože v podstatě udělá všechno za vás. Každopádně při tvoření něčeho kreativního nebo seriózního potřebujete často měnit nastavení. I přesto, že mobily často manuální nastavení podporují, hledat ho na dotykovém displeji velmi zdržuje. Na fotoaparátu je hromada tlačítek, takže do menu většinou nemusíte. Navíc delší držení mobilu je křečovité a nijak zvlášť pohodlné. Na delší focení čehokoliv zůstává fotoaparát stále lepší volbou a asi se na tom v dohledné době nic nezmění.

Hloubka ostrosti už je vyřešena… téměř

Ještě před pár roky byl zásadní argument, že do mobilního telefonu nikdy nedostanete tak světelný objektiv jako do fotoaparátu a nevytvoříte tak zajímavou práci s hloubkou ostrosti. To se v telefonech už dá nastavit a pozadí jednoduchého portrétu dokáže algoritmus celkem dobře rozmazat. Jde ale pořád o softwarové rozmazání a není to tedy práce s optikou. Takže specifický tvůrčí bokeh objektivu neočekávejte. 

Srovnání mobilu a fotoaparátu. Kam se posunul rozdíl?
Porovnání hloubky ostrosti portrétního režimu telefonu a podobného ohniska na fotoaparátu (24mm f/1,4). Obě fotky po úpravě barev v Zoner Photo Studiu X.

V tomto případě, kde jsou dvě roviny ostrosti (popředí a pozadí a neprolínají se), dokáže mobil rozostření celkem dobře spočítat. Pokud na fotkách provedu podobné úpravy, je výsledek na první pohled až překvapivě dobrý. 

Zásadnější rozdíl mezi mobilem a fotoaparátem ale nastane ve složitějších scénách. Pokud předměty na fotce zasahují do různých částí roviny ostrosti a neostrosti nebo pokud jsou to komplikovanější tvary (třeba větve stromu), má automatická detekce problémy. 

Srovnání mobilu a fotoaparátu. Kam se posunul rozdíl?
Složitější podmínky mobil nemusí vyhodnotit správně.

Tyto chyby jsou u lepších mobilů méně časté, ale vznikají také. Ať už tak, že rozmazání je vynechané, nebo příliš zasahuje do ostré části. Každopádně věřím, že se tato vlastnost bude časem zlepšovat. 

Mobily už také umí RAW, ale…

Dalším zásadním argumentem pro focení fotoaparátem byl formát RAW, díky kterému z fotky vytáhnete více informací. Nyní už ale mají RAW i mobily. To ale neznamená, že by mobily srovnaly krok. Přichází s tím i několik omezení.

RAW soubor z mobilu zpravidla neobsahuje tolik informací o barvách a expozici jako ten z fotoaparátu, ale to se (stejně jako u foťáků) liší napříč výrobci a modely. Navíc musím říct, že mě překvapilo, kolik informací z mobilu šlo vytáhnout a hodnotil bych to jako dostatečné pro většinu situací. 

Zásadní problém nastává, pokud chcete v mobilu používat RAW v kombinaci s portrétním nebo jiným inteligentním režimem. Tyto volby jsou zatím možné jen při práci s JPG a vzhledem ke složitosti a objemu dat předpokládám, že to tak ještě nějakou dobu zůstane. 

Následující příklady jsou porovnání mobilu a fotoaparátu ve stejných, celkem extrémních podmínkách za silného protisvětla a podexponování. Tento test ukazuje, jaké je množství dat ve stínech i světlech u mobilního a fotoaparátového RAW souboru. 

Vytažení stínů z mobilního RAWu (iPhone 11).

Vytažení stínů z RAWu z fotoaparátu (Nikon Z6).

Zejména práce s šumem ve stínech je u mobilního RAW souboru výrazně horší. 

Dost ale pomůže úprava i v JPG

RAW formát ve výsledku není tak zásadní, protože mobily pracují trochu jinak. Počítají s tím, že scéna bývá dynamičtější, než se vejde do jedné expozice, takže v reálném čase často vytvoří HDR, které rovnou spojí a vám tak vznikne fotka s velkým dynamickým rozsahem. Často až nepřirozeným, ale to vyřešíte jednoduchou úpravou. Stažením stínu a vytažením světel se dostanete do přirozenějšího podání a výsledek pak nemusí být vůbec špatný. 

Stažením stínů a vytažením světel v Zoner Photo Studiu X jsem dosáhl celkem dobrého výsledku i s mobilem. 

Dohnaly mobily fotoaparáty? 

Rozhodně ne. Pořád se asi shodneme na tom, že výsledky fotoaparátu jsou lepší a přirozenější. Kresba objektivu je zajímavější, a i když se fotka z mobilu povede a upraví, je tam pořád cítit, že něco je jinak. Na druhou stranu ten rozdíl už není v žádném případě tak propastný, jako byl před pár lety.

V dobrých podmínkách se dají vytvořit i telefonem velmi dobré fotky a na první pohled nemusíte ani postřehnout zásadní rozdíl. Možná že obyčejný divák (nefotograf) rozdíl nepozná ani na druhý pohled.

Pořád jsou zde ale podstatné věci i mimo kvalitu výstupu. Fotoaparát se lépe drží, dává pocit větší jistoty. Na druhou stranu mobilní telefon máte pořád u sebe a proces od vyfocení po odeslání nebo nasdílení fotky může být výrazně rychlejší. Záleží tedy na preferencích uživatele.

Přiznání na závěr

Na začátku psaní článku jsem byl přesvědčen, že fotoaparát bude válcovat mobil na plné čáře, a že najdu u mobilního focení jen pár rádoby fotografických funkcí, které v praxi moc nefungují. Ale jak jsem dělal srovnávací fotky ve stejných podmínkách a porovnával jsem výstup, tak mě fotky z telefonu zejména v kombinaci s úpravami v Zoner Photo Studiu X velmi mile překvapily. Takže je možná k zamyšlení, jestli ten fotoaparát opravdu nosit všude s sebou.

Ať už fotíte na mobil nebo foťák, vyzkoušejte úpravy fotek v Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (1)

  1. Václava Chmelařová

    Musím říct, že jsem velká konzerva a tak prostě sebou tahám všude foťák. Ať velkýho nikouše nebo malýho nexíka, ale už párkrát mne mobil na zájezdech vytáhnul z bryndy když si postavily u nikouše hlavu kontakty v bateriové šachtě a i nabité baterky se chovaly jak vybité. Takže jsem prostě musela spoléhat na mobil. A co z toho plyne? Že jsem byla mile překvapená, obzvlášť makrem. Takže už telefon tak moc nezatracuji a počítám že prostě bude víc a víc u mne v kurzu. Ale konzerva zůstávám dál, takže foťáky dál budou mít u mě přednost….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *