Vybíráme techniku na focení sportu III.: Jaké vybrat příslušenství?

Vybíráme techniku na focení sportu III.: Jaké vybrat příslušenství?

Foťák a objektiv na focení sportu zdaleka nestačí. A pokud to se sportovní fotkou myslíte vážně, brzy zjistíte, že si nevystačíte jenom s jednou nebo dvěma paměťovými kartami navíc. Poradíme vám, jaké užitečné příslušenství k focení sportu vybrat. Pomůže vám to předejít problémům s chybějícím nebo nekvalitním vybavením v situacích, kdy ho budete nejvíce potřebovat.

V předchozích dílech jsme si již řekli, na co se zaměřit při výběru fotoaparátuvhodných objektivů ke sportovnímu focení. Závěrem této série si řekneme, na co myslet při nakupování příslušenství – ať už jde o batohy, paměťové karty nebo nějaké to příruční posezení.

Rychlá paměťová karta je základ

Není karta jako karta, její výběr tak rozhodně nepodceňte. Pro sportovní použití je zásadní rychlost přenosu dat, ale pozor na reklamní chytáky s čísly. Většina levnějších paměťových karet uvádí vyšší číslo přenosové rychlosti, kterého je ale schopná dosáhnout pouze při čtení dat z paměťové karty. Rychlost zápisu na kartu bývá podstatně pomalejší.

Proto vždy sledujte parametr rychlosti zápisu dat na paměťovou kartu. Vcelku oblíbená paměťová karta je například SanDisk Extreme PRO, která dosahuje rychlosti čtení až 170 MB/s a rychlosti zápisu až 90 MB/s.

Vybíráme techniku na focení sportu III.: Jaké vybrat příslušenství?
Paměťová karta SanDisk Extreme PRO (zdroj. https://shop.westerndigital.com/).

V orientaci v paměťových kartách vám pomohou takzvané rychlostní třídy, s jejichž pomocí si tu správnou kartu vyberete snadno.

Častým dotazem bývá, jestli je lepší koupit SD kartu, nebo MicroSD kartu s adaptérem. Osobně určitě doporučuji SD kartu. Pokud použijete MicroSD kartu s adaptérem, tak do přenosové cesty přidáváte další mechanické kontakty, které mohou selhat. Redukce navíc někdy bývají z horších a měkčích plastů než samotná karta, a tak se mohou snáze poškodit.

U fotoaparátů se samozřejmě můžeme setkat nejen s SD kartami. Zmínil bych také XQD karty, které již nějakou dobu používá značka Nikon. Přenosové rychlosti, spolehlivost a robustnost provedení jsou zde na vyšší úrovni a za mě je to krok správným směrem. Na druhou stranu jsou podstatně dražší než SD karty, ale pro sportovní focení jsou jednoduše lepší.

Jedna baterie nestačí

Druhou nezbytnou věcí, kterou byste si měli pořídit ihned po rychlé paměťové kartě, je alespoň jedna náhradní baterie. Často se mi stalo, že jedna baterie nestačila. A pokud fotíte v zimě, tak výdrž baterie klesá a nevydrží tolik jako v létě. V zimě je vhodné mít náhradní baterie blízko u těla. Například v náprsní kapse u bundy, kde budou v teple.

Náhradní baterie dělá mnoho výrobců, ale osobně zde nešetřím a kupuji pouze originály, protože jsem slyšel dost historek o nekvalitních náhradních bateriích. Tím nechci říct, že nejdou sehnat dobré neoriginální baterie, jen si o nich raději zjistěte co nejvíc informací a zkušeností jiných uživatelů, ať nejste zklamaní.

Skvělou věcí také je bateriový grip. Zde vložíte druhou baterii a nemusíte již poté řešit výměnu během focení. Bateriový grip trochu zvětší tělo, ale pro mnohé je spíše výhodou, protože zlepší úchop fotoaparátu. Připravte se ale, že originální bateriové gripy stojí pár tisíc korun.

Čištění vždy po ruce

Sport se často fotí venku – za špatného počasí, v blátě, v prachu a bůhví v čem ještě. Proto je velice snadné, aby se vám dostala nějaká špína (v lepším případě) na sklo objektivu. Pro tyto případy byste měli mít při ruce něco, čím sklo objektivu očistíte.

Různých utěrek a štětečků na čištění objektivů je veliké množství. Mně se líbí sada, která obsahuje Lenspen k čištění větších nečistot a mastnot, mikrovláknovou utěrku na standardní rychlé očištění a také ofukovací balónek, kterým před focením někde v čistém prostředí ofouknu snímač.

Vybíráme techniku na focení sportu III.: Jaké vybrat příslušenství?
Čistící sada (zdroj. https://www.megapixel.cz/).

Kam techniku uložit?

Batoh? Taška přes rameno? To je asi otázka, kterou si pokládal každý fotograf a záleží na preferenci každého jednotlivce. Osobně bych nezavrhoval ani jednu variantu, ale dost záleží na tom, jaký sport budete fotit.

Pokud jde o halový sport nebo fotbal, a většinu věcí můžete nechat v tiskovém centru, je to v podstatě jedno. Ale jestli se chystáte fotografovat například motorsport, budete přecházet větší vzdálenosti, tak se víc osvědčí batoh. Osobně již nějakou dobu používám na sport a turistiku batoh Flipside Trek BP 450 AW od firmy Lowepro, který se mi líbil díky oddělené části na techniku a případné jiné věci.

Jedinou nevýhodou tohoto batohu, která mě limituje, je, že se mi do něj nevejde 13“ notebook. Může se to zdát jako nepodstatná věc, ale během focení sportu po vás často budou požadovat fotky v průběhu utkání. A pokud nepoužíváte na úpravu mobilní aplikaci, tak vám zbývá notebook nebo tablet. A tahat s sebou ještě tašku s notebookem není úplně ideální.

Vybíráme techniku na focení sportu III.: Jaké vybrat příslušenství?
Fotobatoh Lowepro Flipside Trek BP 450 (zdroj. https://www.megapixel.cz/).

Špatné počasí vyřešte pláštěnkou

Také byste neměli podcenit ani špatné počasí. Jednak musíte chránit sebe, ale hlavně techniku. Existuje mnoho druhů pláštěnek na fotoaparát a objektiv, které lze koupit na internetu a na stránkách jako je Ebay. Jednu takovou jsem si pořídil a zkušenosti s ní nemám úplně ideální. Pláštěnka jednak propouštěla vodu v šitých švech, které jsem musel zalepit. A za druhé se v ní potí ruce, poté pára kondenzuje na průhledné části pláštěnky a kvůli tomu není nic v hledáčku vidět.

Na druhou stranu za vydatného deště bych osobně s čistým svědomím nefotil bez pláštěnky ani s dobře utěsněným profi tělem. Přece jen jsou pláštěnky lepší než rozstřihnutá igelitka nebo sáček, jak to řeší pár mých kolegů.

Co se ještě může hodit

Na závěr rád zmínil pár věcí, které jsou celkem praktické a nemusí hned každého napadnout. U sportu je obzvlášť vhodné používat UV filtry a sluneční clony – hlavně jako ochranu objektivu. Situací, kdy létá kamení nebo se míč trefí přímo do objektivu, jsem pár zažil a vždy je lepší vyměnit příslušenství v ceně tisíce korun, než řešit nákladnou opravu objektivu.

Druhý tip bych měl na použití kempingové trojnožky na sezení. Zdá se to jako hloupost, ale za mě je to nejlépe investovaná přibližně stokoruna při focení některých sportů.

Vybíráme techniku na focení sportu III.: Jaké vybrat příslušenství?
Kempingová trojnožka (zdroj. https://www.decathlon.cz/).

Preferuji fotky trochu z podhledu, a proto například na fotbale, kde neměním místo každou minutu, používám k sezení tuto trojnožku za pár korun. I když ještě nejsem starší ročník, na klasický fotbal je to pohodlnější. A i při následné rychlé úpravě fotek během poločasu je lepší sedět.

Na sporty, kde se používají těžké teleobjektivy – například motorsport nebo fotbal – je někdy dobré pořídit si monopod. Typů a výrobců je veliké množství, tak není problém vybrat vhodný monopod podle vašich představ. Já jsem si pořídil stativ, který umožňuje jednu nohu vyšroubovat a použít ji jako monopod. Je to sice hodně praktické, protože mám dvě věci v jednom, ale na druhou stranu, takový monopod je většinou tenčí a není stavěný na opravdu těžké objektivy, kde je vhodné použít spíše masivní jednoúčelový monopod.

Dále bych také nespoléhal na to, že vždy dostanete od pořadatele reflexní vestu, kterou musíte mít při pohybu u hřiště na sobě. Proto by měla být jedna univerzální reflexní vesta v batohu každého sportovního fotografa.

Pokud budete mít dva sety na focení (dvě těla + dva objektivy), tak budete řešit, jak je mít co nejpohotověji po ruce. Existují různé popruhy, držáky na pásek a podobně. A opět záleží na tom, co komu vyhovuje. Osobně většinou používám jeden set s teleobjektivem a druhý set se širokoúhlým objektivem, který není zase tak těžký. Proto mi vyhovuje malý a lehký držák Peak Design Capture, který lze použít na pásek a nebo na popruh batohu. Problém by mohl nastat, kdybych na něj chtěl nasadit těžký teleobjektiv, ale na většinu setů je vyhovující.

Vybíráme techniku na focení sportu III.: Jaké vybrat příslušenství?
Držák Capture (zdroj. https://www.peakdesign.cz/).

Co se týká pohotovosti použití, tak zřejmě stejně nejrychlejší variantou jsou popruhy. Stačí přechytnout tělo a fotíte, ale zase je o něco lehčí foťáky nechtěně obouchat. U držáku Capture je někdy vrácení foťáku zpátky pomalejší, a když se vám do toho plete ještě reflexní vesta, tak s tím budete někdy zápasit.

Odesílání fotografií a ochrana objektivu

Pokud používáte na úpravu a poslání expresních fotek mobilní telefon, tak se určitě nespoléhejte pouze na bezdrátové připojení a vždycky u sebe mějte zálohu ve formě OTG kabelu a čtečky paměťových karet. Jednou vás to může vytáhnout z problémů a pořizovací cena je pár korun.

Poslední, co bych rád zmínil, je lens protect a podobné ochrany. Mnoho fotografů si pořizuje na objektivy některý lens protect, na tělo nějaký silikonový ochranný obal či na LCD displej krytku, ale osobně tyto věci nepoužívám, tak nemohu předat osobní zkušenost. Ne že bych je zavrhoval, ale nepoužívám je. Pravdou je, že pár mých známých fotografů je používá, tak smysl určitě mají.

Tímto bych rád zakončil sérii článků, které měly pomoci s výběrem hlavně začínajícím sportovním fotografům. Ne vždy je vše jasné hned na začátku a na některé věci si musí člověk přijít sám, ale pokud jsem vám alespoň částečně pomohl, tak budu velice rád. Taky budu rád, když se v komentářích podělíte o nějaké vychytávky, které používáte při focení sportu vy.

bannermf_690x120

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMartin Tajč

Fotografování je mým koníčkem, ale částečně i prací. Zaměřuji se hlavně na sportovní, reportážní a krajinářskou fotografii, avšak nevyhýbám se žádným žánrům. Jsem Nikonista, ale používám i objektivy jiných výrobců. Mám rád sport, programování a vaření. Moje fotografie naleznete na mém webu, případně mě můžete sledovat na Instagramu a Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *