Jak fotit zvířata v zoo

Jak fotit zvířata v ZOO

Rušivé pozadí, špatné světlo nebo třeba dlouhé hledání správného stanoviště. To jsou jen některé problémy, které vás čekají při focení v zoo. Naštěstí se s nimi můžete hravě vypořádat. Podívejte se na naše tipy, jak fotit zvířata v zoo, a podobným potížím se hravě vyhnete.

Nejprve si uvědomte, že fotografování v zoo je velice rozmanité. Jinak budete fotografovat venku a jinak v pavilonech, kde je nedostatek světla. Proto je vhodné si na fotografický výlet do zoo připravit více objektivů.

Zatímco při fotografování venku využijete spíš teleobjektiv, při fotografování uvnitř se nejvíc uplatní co nejsvětelnější „portrétní“ objektiv. Ideálně s krátkou zaostřovací vzdáleností. Hodí se také přibalit si makroobjektiv pro zajímavé detaily zvířat. V zoo totiž nikdy nevíte, jaká zajímavá fotografická situace se naskytne a je dobré být připravený.

Osobně si s sebou do zoo beru také stativ, dálkovou spoušť a blesk, i když ho používám zřídka a jen na malý výkon k prosvětlení stínů.

Jak pracovat s pozadím snímku

Nejčastějším problémem fotografování v zoo je rušivé pozadí. Často na něm jsou ohrady a ploty. Co s tím? Otevřete co nejvíc clonu, například na f/2.8, a s její pomocí pozadí rozostřete.

Jak fotit zvířata v zoo: kulíšek nejmenší s rozmazaným pozadím.
U fotografie kulíška nejmenšího jsem potřebovala rozostřit pletivový plot v pozadí. Použila jsem clonu f/5,6 a pletivo v pozadí zaniklo v rozostřených skvrnách.
Nikon D800, Nikon 600 mm f/4, 1/200 s, f/5.6, ISO 640, ohnisko 600 mm

Jaké pozadí je to pravé

Kromě rozmazání zkuste experimentovat také s úhlem ve kterém zvíře na pozadí fotografujete. Pokud je to možné, zkuste dosáhnout kontrastu mezi zvířetem a pozadím. Může se zadařit a zvíře bude vypadat, jako by vystupovalo ze stínu.

Jak fotit zvířata v zoo: medvědice s mládětem.
Zde se mi podařilo zachytit okamžik, kdy medvědice vyvádí mládě z jeskyně. Temný vchod tvoří ideální pozadí. Medvědice se s mláďaty objevila jen na chvilku. V takových okamžicích je dobré mít zapnuté kontinuální snímání, nafotit sérii snímků a ten nejlepší vybrat až později, abyste moment nepropásli.
Nikon D800, Nikon 600 mm f/4, 1/320 s, f/14, ISO 640, ohnisko 600 mm

Úhel pohledu

Důležitý je i úhel pohledu na zvíře. Pokud je to možné, fotografujte z úrovně očí zvířete. Ne vždy ale můžete v zoo tuto poučku splnit. Výběhy jsou často pod návštěvníky, a tak musíte fotografovat z nadhledu.

Jak fotit zvířata v zoo: vydra říční.
U této fotografie vydry říční nebylo možné fotografovat z úrovně očí zvířete. Počkala jsem, až bude vydra alespoň ve vyšší trávě, která evokovala přirozené prostředí.
Nikon D800, Nikon 600 mm f/4, 1/320 s, f/6.3, ISO 800, ohnisko 600 mm
Jak fotit zvířata v zoo: páv.
Při focení páva jsem si lehla do trávy. Je vidět, že tento úhel pohledu je zajímavější a kontaktnější. Fotografování se zoomovým objektivem mi navíc umožnilo rychle měnit úhel záběru.
Nikon D800, Nikon 80–400 mm f/4.5–5.6, 1/320 s, f/8, ISO 640, ohnisko 300 mm

Někdy také nezbývá než fotit z podhledu. Pokud fotíte například opici v koruně stromu, dejte  si pozor na expozici. Oproti světlé obloze může být zvíře zastíněné a nesprávně exponované. V takovém případě upravte korekci expozice.

Jak fotit zvířata v zoo: panda červená fotografovaná s korekcí expozice.
Na tomto snímku jsem použila korekci +1,3 EV, aby byl portrét zvířete správně exponovaný. Mírně přesvětlené pozadí snímku nevadí.
Nikon D800, Nikon 80–400 mm f/4.5–5.6, 1/200 s, f/8, ISO 400, ohnisko 400 mm

Zachyťte správný okamžik

Důležité je nejen zvládnout techniku, ale také pozorovat zvířata a zachytit správný okamžik. Při fotografování nespěchejte a nesnažte se nafotit celou zoo. Vyberte si pěkně osvětlený výběh a zajímavý úhel záběru a počkejte, až se bude dít něco zajímavého.

Jak fotit zvířata v zoo: vydry.
Vtipný moment olizujících se vyder malých.
Nikon D800, Nikon 80–400 mm f/4.5–5.6, 1/400 s, f/5,6, ISO 400, ohnisko 400 mm
Jak fotit zvířata v zoo: pelikán ve vodě.
Koupající se pelikán, který rozstřikuje gejzír kapek v ostrém slunečním světle.
Nikon D800, Nikon 80–400 mm f/4.5–5.6, 1/640 s, f/9, ISO 320, ohnisko 200 mm

Pokud nechcete dlouho čekat na zajímavé okamžiky, zjistěte si dobu krmení zvířat, která chcete fotografovat. Při něm je většinou o atraktivní záběry postaráno.

Jak fotit zvířata v zoo: pavián.
Za krmícím se paviánem byla velice rušivá stříška. Opět jsem použila co nejdelší ohnisko a maximálně otevřenou clonu, abych pozadí rozostřila.
Nikon D700, Sigma 150–500 mm f/5.0–6.3, 1/1000 s, f/6.3, ISO 320, ohnisko 500 mm

Nebojte se šumu

Abyste si ze zoo přinesli co nejlepší fotky, vše si předem dobře promyslete a zvolte vhodnou výbavu.

Zamyslete se i nad tím, která denní doba bude pro fotografování nejvhodnější. Například ráno a večer bude určitě lepší světlo než v poledne. Navíc existuje šance, že v tu dobu bude v zoo méně návštěvníků. Pokud je to alespoň trochu možné, chodím do zoo fotit ve všední dny. Je tam větší klid. A je to znát i na zvířatech.

U fotografií zvířat je důležitá ostrost. Počítejte proto s tím, že zvířata se pohybují rychle, a proto potřebujete nastavit opravdu krátký čas. I za cenu vyššího ISO. Případný šum pak snadno odstraníte v Zoner Photo Studiu.

Fotografujte do formátu RAW. Výběhy bývají nestejnoměrně osvětlené a často je potřeba v počítači potlačit přesvětlená místa a zachránit kresbu ve stínech. I s tím vám pomůže Zoner Photo Studio.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVěra Kuttelvašerová Stuchelová

Fotografování se věnuji víc než dvacet let a víc jak deset let ho i vyučuji, dříve na Západočeské nyní na Jihočeské univerzitě. Baví mne hlavně fotografování přírody a zvířat, ale i různé experimenty v domácím fotostudiu. Fotografuji pro fotobanky. Mezi mé další koníčky patří cestování a turistika. Moji tvorbu můžete vidět na mém webu www.profifotostudio.cz, přispívám i do časopisů Příroda, Naše příroda, Digitální Foto.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *