Focení krajiny mobilem: pomůžou vám přednastavené funkce

Focení krajiny mobilem: pomůžou vám přednastavené funkce

Snad každý občas vyrazí na výlet bez foťáku. Jenže co když po cestě narazíte na zajímavou krajinu, kterou chcete vyfotit? Naštěstí stačí sáhnout po mobilním telefonu. I s jeho pomocí totiž pořídíte krásné snímky. Stačí jen dodržet pár základních pravidel pro focení krajiny mobilem.

Než začnete fotografovat, je dobré si zjistit, jaké funkce váš mobilní fotoaparát nabízí. Má funkci HDR? Panorama? Možnost focení do RAWu? Či dokonce můžete některé hodnoty nastavit manuálně? Pokud ano, nebojte se tyto možnosti využít.

Jak fotit krajinu mobilem: možnosti telefonu.
Pokud váš mobil nabízí podobné funkce jako na obrázku, máte vyhráno. Pamatujte ale, že názvy funkcí se mohou lišit podle výrobce.

Jak fotit krajinu mobilem? Vyzkoušejte HDR

Při focení krajiny mobilem je dobré vyzkoušet i přednastavené funkce jako je například HDR. Nejprve ale otestujte, jak funguje. Ať máte jistotu, že z fotky neudělá omalovánky místo snímku s vyváženým poměrem světla a stínů.

Když máte jistotu, že funkce HDR přináší přirozené snímky, použijte ji na kontrastní scény. Tedy na takové, kde byste při normálním snímání měli přeexponovanou oblohu, případně podexponovanou dolní polovinu snímku.

Jak fotit krajinu mobilem: využití hdr.
Funkce HDR umožnila fotografovat i v protisvětle a vytvořit dynamicky vyrovnaný snímek, který není přeexponovaný ani podexponovaný.

Otestujte také panorama

Podobně se vyplatí pracovat i s funkcí panorama. Díky ní můžete zachytit širší záběr než při klasickém focení.

Také v tomto případě si nejdřív vyzkoušejte, jak vaše panorama funguje. Pokud umožňuje pouze horizontální snímání, raději ji nepoužívejte. Docílili byste jen nevzhledných panoramatických nudlí. Jestli ale umí snímat scénu vertikálně, určitě ji použijte.

Rozumné množství snímků pro poutavé panorama se většinou pohybuje mezi čtyřmi až šesti. Snímání krajiny stylem „vezmu to plně zleva doprava, ať je tam všechno“ není úplně ideální. Takový snímek zpravidla nikoho nezaujme.

Jak fotit krajinu mobilem: panorama složené v telefonu.
Panorama složené mobilním telefon automaticky z šesti snímků.

Při focení krajiny použijte manuální nastavení

Jednou z nejlepších možností fotografování krajiny je focení do formátu RAW s manuálním nastavením fotoaparátu. Jestliže ve svém mobilu objevíte možnost nastavit měření expozimetru, čas, hodnotu ISO či dokonce clonu, máte v rukou opravdový malý a skladný fotoaparát. Můžete totiž sami upravovat expozici podle potřeby.

Při fotografování krajiny mobilním telefonem se snažte udržet co nejnižší hladinu ISO. Mobily totiž špatně zvládají šum při vyšších hodnotách. V Zoner Photo Studiu sice můžete jeho množství snížit, přesto je dobré, aby ISO nepřesáhlo hodnotu 200.

Jak fotit krajinu mobilem: možnost nastavení expozice v mobilu.
Položka umožňující nastavení expozice uživatelem. Název se může u různých výrobců lišit.
Jak fotit krajinu mobilem: posun expozice.
Manuální úprava expozice o 0,7 při fotografování zasněžené krajiny zajistí věrnější barvy sněhu. Navíc fotografování do RAWu umožní mnohem lepší možnosti úprav v Zoner Photo Studiu.

Při takto nízkých hladinách ISO může mobilní fotoaparát nastavovat delší časy závěrky, držte proto telefon pevně v ruce nebo jej dobře zapřete. Můžete využít i kombinaci stativu a selfie tyče, abyste snížili riziko, že vaše snímky budou rozmazané.

Sebelepší funkce nezaručí dobrou fotografii

Focení krajiny telefonem je díky zmíněným funkcím lehčí, než se na první pohled zdá. Jejich využití vám ale vydařený snímek nezaručí. Stále musíte myslet na to, že kvalitní snímek musí být poutavý a měl by využívat kompoziční pravidla.

Nezapomeňte, že krajinářská fotografie bývá rozdělená na popředí, střed a pozadí. Všechny tři části by měly být poutavé, případně by jimi měla procházet linie, která provede diváka celým snímkem.

Pokud má váš mobil navíc jeden z certifikátů odolnosti, jako je například IP68, zapojte do fotografie i vodní prvky. Třeba i s lehce ponořeným telefonem (pokud to tedy stupeň krytí telefonu dovoluje). Získáte tak jiný pohled na svět.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *