Produktová fotografie: 7 kreativních nápadů, jak ji ozvláštnit

Pokud vám dochází nápady na focení produktů nebo chcete jen vyzkoušet něco nového, tak tady pro vás máme sedm různých nápadů, které si můžete zkusit doma. Na některé potřebujete například akvárium, ale na jiné stačí kus látky nebo obyčejný rozprašovač. 

Základem je mít foťák a zdroj světla. Samozřejmě by bylo nejlepší nějaké profesionálnější svícení, ale stačí i baterka. Externí blesk se softboxem nebo aspoň schovaný za difuzérem z odrazky je velmi vhodný, ale denní světlo bude u některých tipů také fungovat. 

Lámejte světlo pomocí alobalu

Na první trik budeme potřebovat alobal a na ozvláštnění použijeme ještě barevné světlo. Pokud nemáte doma světlo, co umí měnit barvy, tak stačí před vaše světlo dát barevnou folii, kterou seženete v papírnictví. Barevné světlo výsledné fotografii dodá nový rozměr.

Alobal si nalepte na zeď nebo na židli, kde bude tvořit pozadí. Také ho lehce zmuchlejte, aby dobře odrážel světlo, které začne velmi zajímavě lámat. Nezmuchlaný zbytek alobalu pak dejte pod produkt, světla namiřte z boku a můžete fotit!

Produktová fotografie: 7 kreativních nápadů, jak ji ozvláštnit
Nikon Z6II, Nikkor 50mm 1.4, 1/160 s, F2.8, ISO 50, 50mm.

Samozřejmě si s celým projektem trochu vyhrajte, než najdete perfektní světlo, úhel a umístění produktu. Abyste nemuseli alobalem vyzdobit celou místnost, doporučujeme delší objektiv. My jsme použili 50 mm. 

TIP: Ubezpečte se, že máte produkt dobře očištěný a naleštěný, bez otisků prstů a jiné špíny.

Hoďte produkt do vody

Na tento trik je potřeba trochu větší skleněná nádoba. Pro menší objekt by stačila i mísa, pro větší je ideální akvárium. Akvárium se vám bude hodit i na focení podvodních portrétů!

Napusťte si nádobu vodou a pokuste se z ní vyčistit všechny bublinky, které ulpěly na stěnách. Objekt musíte do nádoby pustit poměrně prudce, aby s sebou vzal nějaký vzduch, ze kterého vám vzniknou stylové větší bubliny. Je to focení pohybu, takže pohyb zmrazte krátkou expozicí (ideálně s bleskem), ať není výsledný snímek rozmazaný.

Produktová fotografie: 7 kreativních nápadů, jak ji ozvláštnit
Nikon Z6II, Nikkor 50mm 1.4, 1/200 s, F 10, ISO 50, 50mm.

Obarvené mléko a výbušný efekt

Když už máte z předchozího triku napuštěnou vodu, můžete do ní teď zkusit přidat trochu obarveného mléka. Vytvoří to krásný efekt na pozadí vašeho produktu. Stačí si připravit 1-2 prázdné lahve, trochu mléka a potravinářské barvivo. 

Můžete použít jednu nebo dvě barvy, záleží na vás. Obarvěte si mléko a připravte si ho do lahví. Do víček si udělejte dírky nebo si rovnou kupte lahve s pítkem a membránou. Jde o to, že musíte mléko do vody vstříknout. 

Produktová fotografie: 7 kreativních nápadů, jak ji ozvláštnit
Nikon Z6II, Nikkor 50mm 1.4, 1/200 s, F 10, ISO 200, 50mm.

Tohle focení si žádá asistenci, tak poproste někoho z rodiny nebo kamaráda, aby se lahví ujal. Focený objekt si umístěte před nádobu s vodou a opět si nastavte foťák tak, aby vám trochu zamrazil pohyb. Pak stačí jen vstříknout mléko do vody a magie je na světě. 

Déšť z rozprašovače

Aby vám efekt deště hezky fungoval, je potřeba si produkt nasvítit lehce zezadu. Světlo prosvítí padající vodu a na černém pozadí to celé krásně vynikne. Toto focení se dá s přehledem zvládnout bez pomoci, jen si nastavte samospoušť.

Produktová fotografie: 7 kreativních nápadů, jak ji ozvláštnit
Nikon Z6II, Nikkor 50mm 1.4, 1/200 s, F 3.5, ISO 200, 50mm.

Připravte si světlo, nasviťte objekt jak zezadu, tak zepředu a rozprašovačem vytvořte déšť. Ideální je rozprašovat lehce seshora, aby směr „deště“ dával smysl. Tentokrát není třeba moc krátká expozice, jelikož chceme kapičky lehce protáhlé. 

Abstrakce s gelem na vlasy

Ideálně na lesklý povrch naneste klidně ten nejlevnější gel na vlasy a roztahejte ho po povrchu hřebenem. Gel vám bude krásně chytat barevné světlo a vytvářet abstraktní obrazce. Můžete zkusit různé úhly a sledovat, jak se v gelu světlo láme a odráží.

Produktová fotografie: 7 kreativních nápadů, jak ji ozvláštnit
Nikon Z6II, Nikkor 50mm 1.4, 1/200 s, F 6.3, ISO 200, 50mm.

Látková symetrie

Ideální látka na takové focení je satén nebo hedvábí, případně samet, protože se pěkně lesknou. Samozřejmě to jde i s jinou textilií, jak vidíte na našem příkladu. Celý trik spočívá v tom, že látku rozprostřete, uprostřed ji chytíte a začnete otáčet. 

Vytvoříte pak takové „tornádo“, do jehož středu si umístíte produkt. Tento efekt vede pozornost do středu, tedy k tomu nejpodstatnějšímu – k produktu. Navíc vypadá moc hezky a moderně. 

Produktová fotografie: 7 kreativních nápadů, jak ji ozvláštnit
Nikon Z6II, Nikkor 50mm 1.4, 1/160 s, F 5.0, ISO 100, 50mm.

Podzim z dekorací a počítače

I na jaře můžete mít podzim. Pokud máte doma výzdobu z podzimu, tak ji vytáhněte a naaranžujte kolem produktu dle vlastních představ. Pak do pozadí umístěte šikovně tablet nebo monitor a nastavte na něj obrázek podzimu, aby splynul s výzdobou. Tento trik můžete samozřejmě využít i jinak než k navození podzimní atmosféry. 

Produktová fotografie: 7 kreativních nápadů, jak ji ozvláštnit
Nikon Z6II, Nikkor 50mm 1.4, 1/200 s, F 5.0, ISO 100, 50mm.

Nebojte se dalších experimentů

Pokud vás cokoliv dalšího napadne v průběhu testování těchto triků, tak se nebojte to zkusit. Kreativita je něco, co se při focení produktu nikdy neztratí. A hlavně je u takového focení spousta zábavy a člověk je nabitý energií, když něco takového zkusí. Tak hurá na to!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (3)

  1. Díky za pěkné tipy, které by mě nenapadly…

  2. Mohla bych poprosit návod -jak ořezat fotku s osobou a vložit jí třeba do fotografie s mořem?Jsem tu nováček a budu moc ráda jak na to!

    1. Zdravím Vás, těší mě Váš zájem o úpravu fotografií. K Vašemu dotazu bych Vám doporučila tento článek https://www.milujemefotografii.cz/jak-vytvorit-pruhledne-pozadi. Věřím, že v něm najdete odpovědi na Vaše otázky. Další tipy na úpravu i focení najdete v našem magazínu http://www.milujemefotografii.cz
      Eva ze ZONER Photo studio X

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *