Jak fotit kalendář s dětmi, aneb podmínky na bojišti 12krát jinak

Jak fotit kalendář s dětmi, aneb podmínky na bojišti 12 krát jinak

Fotokalendář je jedním z nejoblíbenějších dárků. Zejména pod stromečkem ho najde vždy spousta lidí. Vánoce se nám pomalu blíží, co si zkusit nafotit vlastní, velmi originální a jedinečný kalendář, kterým můžete udělat radost například prarodičům?

Zoner Photo Studio X nabízí v modulu Tisk mnoho fotopředmětů, mezi nimi také vytvoření vlastního kalendáře. Obvykle jej většina lidí naplní různými fotkami nafocenými během roku. Nabízí se ale i další možnost, která je tak trochu výzvou. A to nejen pro fotografy.

Každý měsíc v roce evokuje obvykle nějaký specifický symbol, zvyk či atribut. Prosinec s sebou přináší Vánoce, únor je pro mnohé měsícem zamilovaných kvůli Valentýnu. Březen či duben je ve znamení Velikonoc, letní měsíce trávíme u vody a na podzim přichází škola, Halloween a ze stromů padá listí.

Jak fotit kalendář s dětmi

Podíváme se, jak může fotograf tyhle znaky přenést do kouzelného ztvárnění jednotlivých měsíců, pomocí různých rekvizit, situací a póz. A jak lépe si to ukázat, než na focení dětí, které bývají pro takové účely hlavními hrdiny. 

Rekvizity

Podmínky pro focení takového projektu je potřeba dobře naplánovat. Foceníateliéru bude do jisté míry jednodušší, protože nebudete muset zdlouhavě přemýšlet nad osvětlenímpozadím. Oproti tomu, v přirozeném prostředí domova budou děti více uvolněné a dosáhnete asi veselejších výrazů.

Jak fotit kalendář s dětmi

Rekvizity budou ve vaši režii, a ty si buď zajistíte sami a nebo si je (obvykle) s sebou donese rodina.

Naše návrhy pro jednotlivé měsíce jsou: 

 • Leden – lyže, lední brusle, čepice s bambulí, rukavice, šála
 • Únor – polštář ve tvaru valentýnského srdce, čepice s bambulí, rukavice, šála
 • Březen – velikonoční vajíčka, tulipány, narcisy, zahradní náčiní a oblečení
 • Duben – velikonoční vajíčka, tulipány, narcisy, hračky na písek, jízdní kolo, koloběžka
 • Květen – větvičky stromů s rozkvetlými kvítky (mohou být umělé), věneček z pampelišek nebo kopretin (pro holčičku), dlouhé korále
 • Červen – jahody, máky, sluneční brýle 🙂
 • Červenec – plavky, ručník, míč, sportovní vybavení všeho druhu, klobouky, sluneční brýle
 • Srpen – plavky, ručník, míč, sportovní vybavení všeho druhu, klobouky, sluneční brýle
 • Září – knihy, dioptrické brýle, školní potřeby
 • Říjen – dýně, papírový drak
 • Listopad – podzimní listí, svíčky (pro chlapce můžete mít připravený umělý knír 😀 – Movember)
 • Prosinec – vánoční světýlka, dárky, vánoční ozdoby, silvestrovské konfety

Převlékání dětí (zejména těch menších, které si zrovna utváří svoji osobnost) bývá obvykle celkem náročná disciplína. Proto lze pro zjednodušení vybrat oblečení, které využijete na více měsíců. 

Jak fotit kalendář s dětmi

Pokud máte připravených více kostýmů, je dobré děti na časté převlékání připravit. Zkuste jim například vymyslet nějakou hru. Například malé holčičky by to mohlo bavit mnohem více, pokud si budou myslet, že se jedná o módní přehlídku. 

Rozhodně doporučujeme mít připravené pití (pro nejmenší děti bude mít maminka jistě po ruce mléko) a jídlo. Dobré sušenky taky odvedou skvělou službu.

Tablet či mobilní telefon mohou být skvělí pomocníci pro zabavení ve chvílích příprav jednotlivých scén. Dejte ovšem pozor, aby to příliš neupoutalo jejich pozornost a už jste je od elektroniky nemohli odtrhnout. 

Ateliér vs. domácí podmínky 

Při focení v ateliéru vám odpadá starost s přípravou světel, která si jen nastavíte podle potřebypozadí, které je většinou součástí prostoru. 

Oblíbené hračky mějte po ruce pro rozveselení dětí se špatnou náladou.

Vyzkoušejte více objektivů, v ateliéru bychom podle jeho velikosti zkusili například full frame, objektivy 24-70 mm nebo 70-200 mm.

Doma vám asi největší službu udělají portrétní objektivy. V post-processingu vám ušetří práci, protože v obraze vznikne přirozený bokeh (rozostření). Vlastní bokeh si můžete i vytvořit, ať už jarní s květinami, nebo například vánoční se stromečkem či hvězdou.

Domácí podmínky pro focení dětí mají své klady i zápory. Věk sehrává vždy důležitou roli. Manipulace s miminkem bude jednodušší než příprava scény pro větší děti.

Jak fotit kalendář s dětmiDůležitou součástí je výběr vhodného pozadí. Naaranžovaná prostěradla přináší v pozdějších úpravách někdy více práce než užitku. Za předpokladu, že nebudete mít k dispozici vlastní fotopozadí.

Doma můžete využít gauč s jednotnou barvou nebo stěnu v pokoji, u které je alespoň metr místa. 

Doporučujeme fotit za denního světla, a pokud si nedonesete vlastní osvětlení, pomozte si lampou jejíž světlo můžete změkčit např. bílou látkou. Pokud máte k dispozici odraznou desku, rozhodně ji použijte. Jestli ji doma ještě nemáte, řekněte si o ni Ježíškovi nebo k narozeninám, je to věc, kterou využije každý fotograf.

Jak fotit kalendář s dětmi

Rok jako scénář pro herce

Focení takto velkého projektu je časově velmi náročné. Dobře si rozvrhněte, kterými měsíci začnete. Opět zde hraje velkou roli věk dítěte. Trpělivost dětí je jiná než u dospělých, neovládají emoce, jsou upřímné a mohou se začít dříve nudit. Počítejte s časem okolo 2,5 – 3 hodin. Nejméně třetina doby se stráví převlékáním a druhá třetina přesvědčováním, ať se dívají, kam je potřeba.

Domluvte se s rodiči i dětmi na postupu. U malých dětí vás může překvapit, že strčí do pusy vše, co jim dáte do ručičky. Starší děti se mohou stydět, mohou mít strach z neznámého člověka, či být otrávení z toho, co si na něj (zase) rodiče vymysleli. 

Jak fotit kalendář s dětmi

Zkusili jsme variantu posloupného focení měsíců v domácích podmínkách a u malého dítěte se nám to pro měsíce červenec a srpen celkem vyplatilo. Díky spánku jsme s ním mohli lépe manipulovat. Při „opalování” na ručníku jsme využili sluneční brýle, nebo položili miminko na bok a celou scénu dokreslili badmintonovou pálkou. 

S většími dětmi zkuste začít jarními měsíci, následně podzimním obdobím, pokračovat zimou s čepicemi a nakonec létem, aby se trochu „zchladili” v krátkých šortkách. 

Další variantou může být hned (po příchodu) začít jarem, pokračovat rovnou létem a pak postupně oblékat do podzimu a skončit zimou. A pokud jste fotili v ateliéru, tak dítěti rodiče jen obléknou bundu a vyrazí domů.

Vždy to bude vyžadovat individuální přístup pro konkrétní dítě. Některé děti budou po otrávené, bude jim možná teplo (světla mohou vyzařovat více tepla), a tak budou možná letní měsíce se sportovním náčiním vhodnější a zábavnější volbou. Nakonec třeba přijde zabalení do čepice a šály vhod. A rozsvícená vánoční světýlka budou jen třešnička na dortu.

Reportáž z našeho ateliéru

Sami jsme si vyzkoušeli jaké to je. No, podívejte se sami:-)

Jak fotit kalendář s dětmi
Jak fotit kalendář s dětmi
Jak fotit kalendář s dětmi
Jak fotit kalendář s dětmi
Jak fotit kalendář s dětmi
Jak fotit kalendář s dětmi
Jak fotit kalendář s dětmi
Jak fotit kalendář s dětmi

Závěr

Nebuďte zklamaní, když něco nepůjde podle plánu. U práce s dětmi je to normální. Je dobré být připraven na všechno a nepočítat s ničím. Což se snadněji řekne, než udělá. Scénář je skvělým pomocníkem, ale nebojte se mačkat spoušť, i když zrovna dítě dělá něco, co nebylo v plánu. Výsledek stojí vždycky za to a dojetí obdarovaných je k nezaplacení.  

A pokud by vás zajímalo, jak si takový kalendář vytvořit a objednat v Zoner Photo Studiu X, podívejte se na naše video.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorEva Krušoftová

Jako šéfredaktor magazínu Milujeme fotografii pro vás připravuji články ze světa fotografie, postupy pro úpravy fotek i novinky z vývoje editoru Zoner Photo Studia. Čerstvě po dokončení školy jsem vedla fotokroužky pro děti a dospělé a fascinoval mě starý proces tvorby fotografie. Někdy něco málo napíšu a občas něco fotím, ale aktuálně mě nejvíce baví tvořit pro vás obsah magazínu.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *