Portrét pod vodou doma? Stačí akvárium, model a foťák

Focení pod vodou je velmi zajímavá zkušenost a mnoho fotografů si jej nikdy nevyzkouší, protože je hodně náročné. Pokud nechcete riskovat, že si utopíte techniku nebo snad sebe, máme pro vás návod, jak zkusit jednoduchý podvodní portrét v obýváku.

Co budeme potřebovat? Akvárium. Pokud máte doma prázdné akvárium, máte napůl vyhráno. Samozřejmě je třeba mít k focení ještě foťák, modelku a ideálně nějaká světla. Tyhle věci by měly stačit. 

Jak na to

Akvárium mějte dobře vyčištěné. Pořádně jej umyjte a vyleštěte. Napusťte jej teplou vodou. Přesně tak teplou, jakou byste si napustili do vany. Modelka v té vodě bude muset chvilku vydržet a celkově by to pro ni měl být příjemný zážitek. 

A jak vybrat modelku nebo modela? 

  • Rozhodně by se toho neměla bát. Je potřeba mít pozitivní vztah k vodě. Nebát se pod vodou otevřít oči. Vydržet chvíli se zadrženým dechem. 
  • Taky by se vám modelka neměla moc líčit a když už, tak jen voděodolným makeupem. 
  • Rozhodně je výhodou, když má focený dlouhé vlasy. Krásně se pak pod vodou vlní a chytají světlo.

Připravte si mimo akvária také ručníky, budete je potřebovat. A zatopte, ať vaše modelka nemrzne až bude celá zmáčená od vody. 

Co se techniky týče, tak nedoporučujeme široké objektivy. Chcete maximální soustředění na tvář. Ať není moc vidět nepořádek, který budete mít všude kolem. Jen modelka a voda. Takže cca 50mm objektiv je ideální.

Pokud ovšem budete chtít zkusit i fotku zespodu, tak si připravte i něco maličko širšího, my použili 35mm objektiv. Hodně záleží, zda budete pod akváriem také, nebo tam jen umístíte foťák a použijete aplikaci na focení nebo dálkovou spoušť. 

Portrét pod vodou doma? Stačí akvárium, model a foťák
Takhle vypadal náš setup v ateliéru. Jeden z několika, které jsme vyzkoušeli.

Jak na světlo

Světlo bude oříšek. Každý nemá doma studiové světlo. Ale to nevadí. Každý má doma okno. Přirozené světlo se dá použít velice snadno, umístěte si celou scénu blízko k oknu. Ale možná světlu budete muset trochu pomoci. Modelka bude nořit tvář do akvária, takže tvář bude směřovat k zemi, kde je světla nejméně. Je určitě potřeba světlo odrazit. Ideálně pomocí odrazné desky, kterou „naberte“ světlo z okna a pošlete ho pod správným úhlem na modelku. 

Pokud nemáte odrazku, tak můžete použít například bílé prostěradlo. Bílá odráží velké množství světla a pomůže vám ho dostat na správné místo. Můžete samozřejmě použít i blesk nebo nějaké světlo co máte doma a je určené na focení či natáčení. 

Dejte si pozor na odlesky ve skle. Bude trochu obtížné najít to nejlepší světlo a umístění, ale nebojte se toho.

TIP: Dejte si foťák na stativ, budete to mít celé mnohem jednodušší.

Portrét pod vodou doma? Stačí akvárium, model a foťák
Na téhle fotce je za akváriem černá látka a na svícení je použitý jeden záblesk. Do tváře je pak dodáno trochu světla pomocí kruhového filtru. 
Nikon Z6II, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/200 s, F/13, ISO 100, ohnisko 50 mm

Za akvárium můžete dát bílou látku, černou látku nebo nechat co tam je. Ideálně zkuste všechny možnosti a pak uvidíte, co vám připadá nejlepší. Bílou látku můžete něčím prosvítit, abyste napodobili studiové světlo. 

Experimentujte

Pokud chcete, můžete zkusit focení i jinak než zboku. Zkuste více úhlů, experimentujte, ale hlavně nechte modelku mezi ponory pořádně vydechnout. 

Jedna z možností je dát akvárium na dvě židle, zalézt pod něj a vyfotit modelku zespodu. 

Jak jsme již zmiňovali na začátku, máte dvě možnosti, jak to provést:

  1. Zalezte pod akvárium s foťákem, ale připravte si širší objektiv. A také buďte VELICE opatrní, aby na vás akvárium nespadlo. S velkým objemem vody uvnitř by to mohlo být hodně nebezpečné. Takže myslete především na bezpečnost. 
  2. Dejte pod akvárium jen foťák a foťte dálkově přes aplikaci nebo dálkovou spouští, pokud to váš fotoaparát dovolí. Aplikací je několik. Jsou různé i podle typu foťáku, takže si zjistěte předem, která vám funguje a vyhovuje.
Portrét pod vodou doma? Stačí akvárium, model a foťák
Foceno zespodu pomocí aplikace SnapBridge. 
Nikon Z6II, Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM Art, 1/200 s, f/13, ISO 100, ohnisko 35 mm.

Zkuste i něco jiného

Rozhodně můžete s akváriem zkoušet i jiné focení než jen podvodní. Například můžete využívat různé odrazy od skla či vody. Nebojte se nastartovat kreativitu s prázdným akváriem. Zkuste například posprejovat stěny vodou z rozprašovače na kytky. Nebo do vody přidat trochu barviva či inkoust. Možností je nespočet. 

Portrét pod vodou doma? Stačí akvárium, model a foťák
Tady jsme zkusily jen jeden rychlý alternativní portrét skrz vodu v akváriu, než modelka do vody ponořila hlavu. 
Nikon Z6II, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/200 s, F/1,8, ISO 640, ohnisko 50 mm

Zkuste to a pochlubte se

Je to zábavný druh focení, který můžete zkusit s celou rodinou nebo přáteli. Výsledné portréty mohou být velice zajímavé a originální. Určitě pamatujte na bezpečnost, nenechte se rozdrtit akváriem plným vody a nikoho neutopte. A dobře se bavte! Pokud se budete chtít pochlubit výsledky, určitě nám je pošlete nebo nás u nich označte. Rádi se podíváme! 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *