Oživte své fotky květin. Stačí 3 základní úpravy

Zářivé a plné barev. Takové jsou profesionální fotky květin. A stejné můžou být i vaše snímky, stačí jen několik základních úprav. Seznamte se s nimi.

Každá fotografie květin je trochu jiná. Základní úpravy ale bývají podobné. Od vylepšení expozice a kontrastu přes oživení barev až po doostření.

Začít však musíte ještě trochu jinak…

Vyberte si tu pravou

Vhodným výběrem fotografie si ušetříte spoustu času při úpravách v počítači. Nezajímavé a kompozičně špatné snímky rovnou smažte, nezachrání je ani sebelepší úprava. Pracujte jen s těmi, které se drží základních kompozičních pravidel.

Zvolenou fotografii si prohlédněte a promyslete, co na ní chcete vylepšit. Výrazně si tak urychlíte následné úpravy.

Jak upravovat fotky květin: Originální foto

Svůj vybraný snímek jsem zhodnotil následovně:

  • Expozice není ideální. Fotka potřebuje zesvětlit, postrádá i kontrast a kresbu.
  • Nelíbí se mi barevné podání.
  • Fotografie si také zaslouží doostření.

Když máte jasno, co chcete na fotce vylepšit, pusťte se do úprav.

bannermf_690x120

Expozice a kontrast

Editace každé fotografie by měla začínat v modulu Vyvolat v Zoner Photo Studiu. Konkrétně v panelu Expozice. V něm uděláte ty nejzásadnější úpravy.

Začněte nejprve posuvníkem Expozice. S jeho pomocí snímek zesvětlíte či ztmavíte. Podle toho, co fotka potřebuje.

Zpravidla se také hodí lehce přidat kontrast. Přidejte proto jeho hodnotu pomocí patřičného posuvníku.

Pokud jsou na snímku přepaly, uberte Světla. Zároveň můžete následujícím posuvníkem lehce projasnit stíny.

U fotografií květin se také vyplatí zdůraznit kresbu snímku. Pomůže vám s tím Zřetelnost, která zvyšuje kontrast u hran. Fotka tak získá větší dynamiku.

Fotografie upravená pomocí posuvníku Expozice
Fotografii jsem pomocí posuvníků Expozice, Světla a Bílý bod zesvětlil. Pro získání kontrastu jsem použil posuvník Kontrast, Stíny, Černý bod a Odstranění oparu. Kresbu fotografie jsem zvýšil pomocí Zřetelnosti.

Pokud potřebujete expozici a kontrast ještě doladit, využijte panel Tonální křivka. Nastavte v něm křivku do tvaru písmene S a zvýrazníte světla a ztmavíte stíny. Nebojte se ale s křivkami více experimentovat.

Úprava fotografie pomocí křivek
Pomocí křivky jsem fotografii ještě více projasnil a dodal jí kontrast. Zároveň jsem vysunutím konce křivky lehce nahoru zbavil fotografii podexponovaných míst. Stejně se můžete zbavit přeexponovaných míst posunutím vrcholku křivky dolů.

Barevné ladění fotografie

Profesionální snímky květin často upoutají živějšími a sytějšími barvami. Abyste je svým fotkám dodali, pokračujte v úpravách v panelu Barva. Zaměřte se přitom na funkce SytostŽivost. Stačí zvýšit jejich hodnotu a barvy na snímku budou výraznější.

Vyvarujte se však změny barevného odstínu květiny. Nedělejte tedy z fialových konikleců červené ani z fialových orchidejí modré. Úprava sytosti a živosti barev naprosto stačí.

Úprava pomocí panelu Barva
V panelu Barva jsem pomocí příslušných posuvníků zvýšil sytost a živost barev. V obou případech jsem lehce zvýšil hodnotu těchto ukazatelů.

Doostření fotografie

Než fotografii exportujeme, je dobré ji také doostřit. Pomůžou nám s tím posuvníky, které najdeme v záložce Ostrost. Přibližte si proto fotku na zobrazení 1:1, abyste dobře viděli, jak se úpravy projevují, a poté nastavte Sílu doostření.

Snažte se přitom najít rozumnou míru, aby byl snímek dostatečně ostrý a zároveň na něm nebyly nežádoucí artefakty. S jejich snížením vám případně pomůže Práh doostření.

Nakonec už stačí jen snímek uložit tlačítkem Export.

Doostření snímku
Pro doostření jsem využil Sílu a Práh doostření, které jsem potáhl do plusových hodnot.

Porovnání původního a výsledného snímku. Finální fotografie je oproti originálu světlejší a má lepší kresbu a kontrast. Barevné podání není tak zašedlé, ale mnohem veselejší a živější. Snímek také získal na ostrosti.

Stačí tak jen pár kroků a své fotografie zbavíte všech neduhů. Vyzkoušejte si to sami – stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a vylepšete své snímky květin. Uvidíte, že už po pár základních úpravách výrazně prokouknou.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.
AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře