Jak fotit zrcadlení v kapce vody

Už jste někdy obdivovali krásné makrofotografie kapek vody na květinách, které v sobě odrážely okolní svět, a říkali jste si, že to musí být náročné? Není, jen takové fotografie vyžadují trochu přípravy a několik základních pomůcek. Připravte si tedy květiny, vodu a rozprašovač a podívejte se, jak fotit kouzelné kapky vody.

Nejdřív si  musíte odpovědět na otázku, kde budete fotografovat: v interiéru a využijete blesk, nebo venku, kde postačí denní světlo? Osobně preferuji práci doma a svícení bleskem. Množství denní světla totiž neovlivníte. Navíc může být i větrno, a proto hrozí, že se fotografování nevydaří, kvůli rozhýbání objektů.

Kromě osvětlení budeme k focení kapek vody potřebovat několik dalších pomůcek:

  • držák na květiny,
  • injekční stříkačku s vodou na větší kapky,
  • rozprašovač na drobné kapičky,
  • hezké květiny, ale i třeba spirálovité úponky rostlin (například úponky okurek), stébla trávy a listy.
Pomůcky pro focení kapek vody
Na fotografii jsou mé oblíbené pomůcky. Pokud nemáte malý stojánek, pomohou vám květinu a dekoraci udržet i kolíčky na prádlo nebo lepicí páska.
Příprava na focení kapek vody: květina přichycená v držáku.
Na snímku vidíte list v držáku. Kapky na něj vložíte pomocí injekční stříkačky, jen tak se podaří vytvořit je opravdu velké. Za listem je umístěný květ, který bude tvořit neostré pestré pozadí a zároveň se bude jasně zrcadlit v kapkách.

Jak pracovat s popředím a pozadím snímku

Ze všeho nejdůležitější je naučit se pracovat s popředím i pozadím fotografie. Popředí obsahuje hlavní motiv, například stéblo s kapkami vody. Pozadí představují květy, které se budou v kapkách zrcadlit. Oboje musí tvořit harmonický celek barevně i tvarově.

Při výběru rostlin promyslete barevnost i tvary. Velmi pěkné jsou různé spirály. Před fotografováním také vyzkoušejte, zda se kapky na zvoleném místě udrží. Některé rostliny mají voskovou vrstvu, po které voda stéká.

Květina v pozadí musí být od hlavního motivu dostatečně daleko, aby byla celá rozostřená a vytvořila neostré barevné pozadí.

Kapky vody na listu květiny
Na fotografii je v popředí list s kapkami a za ním květ měsíčku zahradního.
Nikon D800, Tamron 180/3.5, 1/250 s, f/18, ISO 100, ohnisko 180 mm, přisvíceno externím bleskem
Kapka vody, ve které se zrcadlí květ
Fotografie spirálovitého úponku s kapkou vody, v pozadí je rozkvetlý květináč.
Nikon D800, Tamron 180/3.5, 1/100 s, f/18, ISO 100, ohnisko 180 mm

Jakou použít techniku

Na zmíněné focení kapek vody se hodí zrcadlovka a makroobjektiv. Můžete ale použít i mezikroužky, popřípadě kompakt v makrorežimu, pokud nám dovolí co největší přiblížení. V takovém případě si však stíníte objektivem, proto to není ideální řešení.

Ať už použijete cokoliv, cílem je dosáhnout maximálního zvětšení. Kapka vody s obrazem uvnitř má být na snímku co možná největší.

Kromě makroobjektivu potřebujete i stativ. Protože budete pracovat s clonami f/18 a více, musíte často používat dlouhé expoziční časy, které není možné udržet z ruky. Jestli máte dálkovou spoušť, je dobré ji použít. Pokud ji nevlastníte, nahraďte ji nastavením dvouvteřinové samospouště. Dálková spoušť je ale ve všech směrech pohodlnější.

Kapky vody na okvětních plátcích gerbery
U gerber se kapky vody drží na vrcholcích okvětních plátků, v kapkách se pak odráží vlastní květ. V tomto případě jsem jako pozadí použila list modrého papíru.
Nikon D800, Tamron 180/3.5, 1/160 s, f/18, ISO 200, ohnisko 180 mm

Jak nastavit fotoaparát pro focení kapek vody

Protože v makrofotografii je problémem malá hloubka ostrosti, nastavte clonu alespoň na f/18. ISO je potřeba držet na co nejnižších hodnotách, aby výsledný snímek nebyl pokažený nadměrným obrazovým šumem. Expoziční čas může být delší, pokud použijete stativ a dálkovou spoušť.

Z režimů si na fotoaparátu můžete vybrat mezi prioritou clony a manuálním režimem. Osobně preferuji manuální režim, protože si fotografie ještě dosvěcuji externím bleskem.

Kapky vody na rostlinném úponku
Opět jsem použila rostlinný úponek, který mi dal možnost umístit na něj několik kapek. Nikon D800, Tamron 180/3.5, 1/250 s, f/18, ISO 100, ohnisko 180 mm, přisvíceno externím bleskem

Použití blesku

Blesk není pro tento typ fotografií nutný, ale pokud ho můžete použít, má to mnohé výhody. Jednou z největších je možnost nasvítit si rostlinu z určitého směru. Osobně volím boční osvětlení kvůli plasticitě, kapky vody pak mají výraznější tvar.

Určíte si tak i intenzitu světla, a nemusíte se spoléhat jen na dostupné denní světlo, kterého není vždy dostatek. S pomocí blesku můžete pracovat i doma. Vše si naaranžujete na stole a nasvítíte bleskem. Nejste tak závislí na počasí a venkovním světle.

Velká kapka vody a menší kapičky na květu petúnie
Na snímku je okraj květu petúnie, který jsem orosila rozprašovačem a nakonec jsem na jeho okraj umístila jednu velkou kapku. Bylo nutné pracovat rychle a opakovaně, protože kapka se nechtěla na okraji listu udržet.
Nikon D800, Tamron 180/3.5, 1/200 s, f/18, ISO 100, ohnisko 180 mm

Několik praktický rad

Na focení kapek vody si vše připravte předem – jak pomůcky, tak rostliny. Při výběru květin si vše dobře prohlédněte a zvolte jen dokonalé exempláře. U makrofotografie musíte počítat s tím, že každá nedokonalost, například skvrnka na listu, bude velice výrazná a zkazí dojem z výsledného snímku.

Přesně umístěné velké kapky vody vytvoříte jen pomocí injekční stříkačky. Rozprašovačem je zase možné květinu rovnoměrně porosit spoustou drobných kapek.

Chcete-li dosáhnout většího zvětšení než 1:1, použijte kombinaci mezikroužků a makroobjektivu.

Nezapomeňte fotografie upravit

Foťte raději ve formátu RAW, který poskytuje vynikající možnosti dodatečného zpracování. V Zoner Photo Studiu můžete následně doupravit expozici, doostřit hlavní objekt nebo odstranit šum.

Výsledný obrázek v něm můžete také vylepšit pomocí skládání snímků s různou hloubkou ostrosti, které je u tohoto typu fotografie velmi užitečné. I když totiž použijete clonu f/18 nebo dokonce f/22, nemusí se vám podařit dostat celý objekt do oblasti ostrosti. Složením různě zaostřených fotografií však tento hendikep odstraníte. A snadno vytvoříte kouzelné snímky.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVěra Kuttelvašerová Stuchelová

Fotografování se věnuji víc než dvacet let a víc jak deset let ho i vyučuji, dříve na Západočeské nyní na Jihočeské univerzitě. Baví mne hlavně fotografování přírody a zvířat, ale i různé experimenty v domácím fotostudiu. Fotografuji pro fotobanky. Mezi mé další koníčky patří cestování a turistika. Moji tvorbu můžete vidět na mém webu www.profifotostudio.cz, přispívám i do časopisů Příroda, Naše příroda, Digitální Foto.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *