Nejčtenější články roku 2023: jaká témata se vám nejvíce líbila

Nejčtenější články roku 2023: jaká témata se vám nejvíce líbila

Rok 2023 je za námi a s příchodem nového jsme si pro vás připravili výběr toho nejlepšího z magazínu Milujeme fotografii. Osvěžte si paměť a znovu se začtěte do témat a návodů, které vás bavily v minulém roce. Vybrali jsme pro vás 10 nejčtenějších článků. Chcete se i vy podílet na obsahu svého oblíbeného foto magazínu? Napište nám.

Focení japonské techniky Shibari a svázané tělo jako umění

Shibari (japonsky “vázání”) nebo také Kinbaku (přímé označení pro aktivitu jako takovou) je původně japonské umění vázaní. Fascinující techniky svazování lidí se dotýkají jak sexu, tak umělecké sféry. Konsensuální bondáž je vizuálně velmi zajímavá až dech beroucí nejen pro pozorovatele. Jde ale především o velice úzký vztah vázajícího a vázaného. Vztah postavený na absolutní důvěře a intimitě. Jak si jako fotograf poradit s takto intimní zakázkou?

Přečtěte si celý článek

Teleobjektiv NIKKOR Z 180-600mm: univerzální objektiv za přijatelnou cenu

Zátěžový test tohoto krasavce s dlouhým okem ze stáje NIKKOR jsme realizovali na brněnském Masarykově okruhu. Zaměříme se na ostrost, rychlost ostření a zpracování, tedy hlavní parametry, které budou fotografy se zaměřením na sport, wildlife či letadel nejvíce zajímat. 

Pokračujte na celý článek

Automatické ostření bezzrcadlovek, jak funguje a kde má slabiny

Od dob čistě manuálně ostřených objektivů uplynula dlouhá doba, a vývoj jde dopředu stále rychleji. Současné automaticky ostřící systémy jsou téměř zázrakem i proti špičkovým zrcadlovkám minulé dekády. Stále ale nečtou fotografovy myšlenky, a je proto dobré tušit, jak fungují a kde mohou selhat.

Pokračujte na celý článek

Fotit na šířku nebo na výšku?

Otázka, zda fotit na šířku a nebo na výšku vás pravděpodobně napadla už nesčetněkrát. Faktem je, že většinou převažuje šířka. Lidský zrak je totiž uzpůsoben k horizontálnímu vnímání světa. Tedy na šířku. A právě tak jsou navrženy fotoaparáty a většina stolních zobrazovacích zařízení. Dominanci horizontality teprve nedávno narušily chytré telefony, které, jak víme, posouvají orientaci na vertikální zobrazení.

Pokračujte na celý článek

Erotika bez nahoty?!

Za vším hledej sex – Sigmund Freud. Tímto by se dalo shrnout mnohé, vlastně i tento článek, jenomže tak snadné to není. Do hry vstupuje také veřejný prostor, etika, kýč a zodpovědnost k modelu, aby nevypadal směšně. Z čeho tedy vycházet? Mnoho lidí se domnívá, že fotografové od rána do večera fotografují „nahé baby“, a že to musí být super. Realita je však, jak víme úplně jinde. 

Pokračujte na celý článek

Základní úpravy, které oživí mdlou fotku

Někdy si domů přineseme snímky, které jsou na první pohled nudné, mdlé a nezajímavé. Ale nelámejte nad takovými obrázky hůl předčasně. Občas stačí pár základních úprav, které snímek spolehlivě zachrání před tím, aby skončil v koši. Přečtěte si, které to jsou.

Pokračujte na celý článek

3 tipy, jak kreativně prezentovat fotky na Instagramu

Sociální sítě jsou pro fotografy skvělým místem, kde se mohou pochlubit svými fotkami. Hlavně Instagram je mezi fotografy velmi oblíbený. Občas ale může být nuda sdílet fotky po jedné. Ukážeme vám pár způsobů, jak si svůj profil na Instagramu zpestřit.

Pokračujte na celý článek

Režimy prolnutí 2.0

Možnosti úprav už jsou v současné době na velmi vysoké úrovni a pro nové zajímavé úpravy už je potřeba zapojit kreativitu. Ovšem vymyslet, co s fotkou vlastně udělat, může být často složitější než úprava samotná. Proto jsme vytvořili mimo jiné i tento článek, ve kterém najdete trochu netypické úpravy s nástrojem, který se používá relativně málo i přesto, že je v něm velký potenciál. Pojďme si projít pár tipů na využití režimů prolnutí. 

Pokračujte na celý článek

Využijte 3D LUTs pro ještě lepší barevné úpravy!

Velmi nenápadná funkce s obrovským potenciálem. Barevné profily, které upraví vaše fotky jedním kliknutím. To jsou “LUTky”. Pojďme se vrhnout na to, jak LUTky fungují a jak s nimi pracovat. 

Pokračujte na celý článek

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorEva Krušoftová

Jako šéfredaktor magazínu Milujeme fotografii pro vás připravuji články ze světa fotografie, postupy pro úpravy fotek i novinky z vývoje editoru Zoner Photo Studia. Čerstvě po dokončení školy jsem vedla fotokroužky pro děti a dospělé a fascinoval mě starý proces tvorby fotografie. Někdy něco málo napíšu a občas něco fotím, ale aktuálně mě nejvíce baví tvořit pro vás obsah magazínu.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *