3 tipy, jak kreativně prezentovat fotky na Instagramu

3 tipy, jak kreativně prezentovat fotky na Instagramu

Sociální sítě jsou pro fotografy skvělým místem, kde se mohou pochlubit svými fotkami. Hlavně Instagram je mezi fotografy velmi oblíbený. Občas ale může být nuda sdílet fotky po jedné. Ukážeme vám pár způsobů, jak si svůj profil na Instagramu zpestřit.

Existuje spousta možností, jak svůj instagramový profil ozvláštnit. Už dříve jsme psali třeba o tom, jak vytvořit rámečky a vyhnout se na Instagramu ořezu do čtverce, tentokrát se podíváme na další kreativní způsoby.

Koláž z více fotek

Pokud chcete ukázat více snímků z jednoho focení, nemusíte se nechat omezovat limitem deseti jednotlivých fotek na příspěvek. Jednoduše spojte do jednoho obrázku dvě nebo více fotografií.

Koláž z více fotek. Celý příspěvek si můžete prohlédnout pod tímto odkazem.

To se dá v Zoner Photo Studiu X udělat na pár kliknutí v modulu Tisk. Přepněte do něj, vyberte Koláž a založte nový projekt. V pravém panelu nahoře si pro nastavení velikosti rozklikněte rolovací menu a zvolte možnost Vlastní

Velikost nastavte na 1080 x 1080 pixelů. To je rozlišení, které je na Instagramu pro čtvercové příspěvky ideální – když dodržíte tuto velikost vyhnete se kompresi při nahrávání. Pokud chcete vytvořit koláž na výšku, ideální rozlišení je 1080 x 1350 pixelů.

Nastavte 1080 x 1080 pixelů pro čtvercový příspěvek, nebo 1080 x 1350 pixelů pro příspěvek na výšku.

Ze spodního filmového pásu si do koláže přetáhněte fotky a pak ji upravte. Všechna nastavení koláže najdete v pravém postranním panelu. Hlavně vás bude zajímat:

  • Rozložení (způsob, jakým se fotky poskládají),
  • Režim vsazení fotek (jestli se roztáhnou a oříznou, nebo vloží s okrajem bez ořezu),
  • Styl rozložení (barva okraje, rámečky).
V pravém panelu najdete různá nastavení. Projděte si je a vylaďte svůj příspěvek k dokonalosti.

Když budete mít hotovo, klikněte na Export a vyberte si, kam se hotový obrázek uloží a jak se bude jmenovat.

Můžete nad sebe vložit i více fotek, ale aby vynikly, bude dobrý nápad je nejdříve oříznout do hodně úzkého poměru stran, nebo rovnou využít formát na výšku.

Posuvná koláž

Možná už jste na Instagramu viděli příspěvky, kde je fotka rozdělená na poloviny a každá polovina zabírá místo jedné fotky. Vznikne tak posuvný příspěvek, který vám umožní ukázat větší detail (třeba v tomto příspěvku). Je to docela efektivní způsob, jak svůj feed zpestřit. V základní podobě to zvládnete pomocí různých mobilních aplikací, třeba Panorama Crop a podobných.

My ale zajdeme ještě trochu dál. Chceme vytvořit širokou koláž z fotek, kterou potom rozpůlíme a vytvoříme z ní posuvný příspěvek. K tomu už budeme potřebovat Zoner Photo Studio X. Ať víte, o čem je řeč, podívejte se na příspěvek na dalším obrázku.

Screenshoty dvou sousedních fotek z jednoho příspěvku (celý příspěvek si prohlédněte pod tímto odkazem). Vytvoříme širokou koláž v poměru stran 2:1 a tu potom rozdělíme na dva čtverce.

Tady bude lepší použít modul Editor, protože je tato koláž na modul Tisk už příliš specifická. Jako podklad můžete použít jednobarevné pozadí, nebo stejně jako já fotku, která pochází ze stejné série. Tu je potřeba oříznout na poměr stran 2:1 (kvůli tomu, že z ní potom potřebujeme udělat dva čtverce). Zapněte Ořez a otočení (C), v rolovacím menu zvolte Vlastní poměr a do políček pro šířku a výšku vepište příslušné hodnoty.

Podkladovou fotku nejprve ořízněte s poměrem stran 2:1.

Aby na podkladu fotky pěkně vynikly, můžete ho třeba rozmazat. Stačí kliknout na tlačítko Úpravy nad miniaturami vrstev a zvolit možnost Rozmazat. Objeví se okno s nastavením jako na následujícím obrázku. Nastavte rozmazání, a až budete s jeho intenzitou spokojeni, klikněte na Použít.

Díky rozmazání lépe vyniknou fotky, které do koláže vložíte.

Teď už můžete do koláže vkládat fotky pomocí šipky u tlačítka + Přidat vrstvu a volby Vložit ze souboru. Po vložení fotky se vždy automaticky zapne funkce Přesun a transformace (V). S její pomocí upravíte velikost a pozici fotky.

Takto nějak může vypadat hotová koláž.

Když máte hotovo, můžete koláž buď uložit jako celý obrázek a rozdělit ho v nějaké aplikaci v mobilu (třeba zmíněný Panorama Crop). Nebo rovnou uložit jako dva čtverce. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, použijte opět Ořez a otočení (C) a zvolte poměr stran 1:1. Nejdříve ořízněte jednu polovinu a čtverec uložte, potom se vraťte pomocí Ctrl + Z zpět a uložte druhou polovinu. Protože jste měli nastavený poměr stran 2:1, získáte dva přesně navazující čtverce.

Pomocí Ořezu a otočení (C) můžete koláž rovnou uložit jako dva čtverce. Nebudete pak muset v telefonu používat další aplikace.

Nezapomeňte fotky opět zmenšit na správnou velikost. Čtverec by měl mít rozměry 1080 x 1080 pixelů. Pokud jste uložili dva čtverce, zmenšete je na tuto velikost (Ctrl+E v modulu Správce). Pokud jste uložili celou koláž, měla by být delší strana dvojnásobně velká, tedy 2160 pixelů. Vyhnete se při nahrávání na Instagram kompresi a ztrátě kvality.

Přidejte rámečky

V článku Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce najdete návod, jak vytvořit rámečky, díky kterým se vyhnete instagramovému ořezu do čtverce. Jde vlastně jen o přidání barevného pruhu (nebo rozmazané fotky) nad a pod fotku. Někdy se ale hodí přidat rámeček i do stran.

Pomocí funkce Hromadný filtr (Ctrl + Q) v modulu Správce to uděláte snadno. Do hromadného filtru si pomocí tlačítka Přidat filtr přidejte Velikost plátna. Potom do políček v dialogovém okně vepisujte různě velké hodnoty (větší než původní fotka. Jen si dejte pozor, aby byla šířka i výška stejné, chcete totiž nejspíše čtverec.

Pomocí změn velikosti plátna přidáváte rámeček.

Kapátkem si můžete z fotky nabrat barvu, kterou má rámeček mít. Barva rámečku tak bude sladěná s fotkou a vyhnete se tomu, že bude okolí fotky příliš bít do očí.

Kapátkem naberete z fotky barvu, kterou má rámeček mít.

Až budete mít hotovo, můžete fotku uložit, zmenšit na klasických 1080 pixelů a sdílet. Nezapomínejte na to, že změny velikosti a přidávání rámečků je destruktivní proces. Tyto úpravy tedy provádějte výhradně na kopiích původních fotek.

Pestrý Instagram ještě dnes

Pokud se vám podobný styl líbí, zkuste si to sami. Nebojte se zajít ještě dál. V článku jsme zmínili jen pár základních věcí, ale možnosti jsou mnohem širší. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a začněte klidně hned.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJaroslav Krézek

Baví mě digitální i analogová fotka, barevná i černobílá. Občas mě s foťákem můžete potkat na koncertě nebo festivalu, ale plastový kompakt na kinofilm mám u sebe skoro pořád. Moje fotky najdete třeba na mém instagramu https://www.jardafoti.cz/.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *