Focení japonské techniky Shibari a svázané tělo jako umění

Focení japonské techniky Shibari a svázané tělo jako umění

Shibari (japonsky “vázání”) nebo také Kinbaku (přímé označení pro aktivitu jako takovou) je původně japonské umění vázaní. Fascinující techniky svazování lidí se dotýkají jak sexu, tak umělecké sféry. Konsensuální bondáž je vizuálně velmi zajímavá až dech beroucí nejen pro pozorovatele. Jde ale především o velice úzký vztah vázajícího a vázaného. Vztah postavený na absolutní důvěře a intimitě. Jak si jako fotograf poradit s takto intimní zakázkou?

Kinbaku není jen BDSM technika, je to primárně forma umění, která vyžaduje roky učení, zdokonalování se a ctění pravidel. 

Co je Shibari a Kinbaku a co je dobré vědět?

V Evropě se používá termín Shibari pro jakoukoliv východní bondáž. Kinbaku pak pro konkrétnější vázání, které je hodně založené na emocích. Existuje názor, že Kinbaku je sexuální a Shibari ne. Takové vnímání je ale velmi individuální. Shibari je tedy více všeobecné označení, a proto u něj zůstaneme.

Focení japonské techniky Shibari
Focení komplikovanějšího úvazu v ateliéru
Nikon Z6ii, Tamron 24-70 mm 2,8, 1/250 s, F 6.3, ISO 160 52mm

Při vázání je naprosto základním stavebním kamenem důvěra. Vázající, zvaný také Rigger, a jeho modelka si musí vzájemně důvěřovat. Vázaní důvěřují riggerům, že jim během procesu nijak neublíží. Mohou se během procesu zcela uvolnit a zbavují se tak kontroly nad svým tělem. 

Vázající prochází s modelkou procesem se vzájemnou důvěrou, aniž by se stalo něco nečekaného, co by mohlo komukoliv uškodit, eventuálně stav přešel do nechtěné paniky. Takový vztah je v tu chvíli naprosto delikátní a posvátný, a to je přesně ten moment, kdy začíná velká krása k focení. 

Focení japonské techniky Shibari
Vázání modelky na místě, kde byla veliká zima a moje práce musela být extrémně rychlá.
Nikon D750, Nikkor 105 mm Ai-S f/2.5, 1/800 s, f/2.8 (cca), ISO 200, ohnisko 105 mm

Svázání je, jak ho známe my, všeobecné upření svobody. Nejčastěji vnímaný až jako kriminální akt. Vidíme oběti zločinu svázané ve filmech. Vidíme vázání či spoutání jako zcela nedobrovolný akt spjatý se zoufalstvím. Shibari je však akt dobrovolné ztráty mobility a odevzdání se. 

Je naprosto zásadní, aby Rigger věděl, co dělá. Měl školení, zkušenosti a potřebné znalosti co dělat. Vázat nemůže každý, a proto si pro svůj potenciální projekt vybírejte pouze profesionály. A to skutečné profesionály. Komunikace a příprava je zde více než žádoucí, nepodceňte to, jinak se může něco velice ošklivě pokazit.

Focení Shibari

Pro focení Shibari můžete zvolit relativně jakýkoliv objektiv. Širší skla (širokoúhlé objektivy) mohou tvořit zajímavé umělecké záběry, ač lehce deformují lidskou anatomii. Delší portrétní objektivy zase zařídí krásný bokeh a nechají vázaný objekt vystoupit z fotografie. Samozřejmě, pokud vážete v interiéru, tak myslete na to, že se s delším objektivem nemusíte vejít. 

  • Můžete se zaměřit na celky i detaily. Podívejte se na proces vázání, vyfoťte si detaily provazů a uzlů. Styl, jakým se provazy otlačí do kůže, může být velmi zajímavým až krásným. 

Výsledný pohled na svázanou je jako obraz. Ovšem netrvá dlouho, takže buďte připravení a foťte rychle.

Obzvláště v komplikovaných úvazech nevydrží modelka ani několik minut, a jakmile jí začne být nepohodlně, musí se okamžitě sundat a je úplně jedno, zda jste to stihli vyfotit nebo ne. Její pohodlí je naprostá priorita. 

Focení japonské techniky Shibari
Celek uvázané s přidaným pohybem.
Nikon Z6ii, Nikon 50 mm 1.4, 1/250 s, F 9, ISO 160 50 mm
  • Můžete zaznamenat proces vázání i jeho výsledek. Podívejte se, jak vázání probíhá, zkuste zachytit kontakt Riggera/ky a vázané/ho. Různé zavazování uzlů, samotné provazy jsou poměrně zajímavé. Proces, který má určitý rytmus a tempo. Všechno je to velice fotogenické, jen doporučujeme do procesu nijak moc nezasahovat. Buďte tichý pozorovatel.
Focení japonské techniky Shibari
Detail úvazu na noze.
Nikon D750, Sigma ART 35 mm 1.4, 1/320 s, f/1.6, ISO 200, ohnisko 35 mm
  • Můžete zachytit vztah mezi Rigery a vázanými. Podívejte se na to, jak spolu ti dva komunikují, můžete mezi nimi najít i náznak nervozity, nebo naopak kompletní odevzdanost. Vztah může i nemusí být intimní až sexuální. Vypozorujte ho a zachyťte. Jste v situaci, kdy zachycujete tvorbu umění. Je to jiné umění, než tvoříme my, ale o to víc je fascinující. 
Focení japonské techniky Shibari
Riggerka si pokládá modelku do sněhu.
Nikon D750, Nikkor 50 mm 1.4, 1/800 s, f/2.8, ISO 200, ohnisko 50 mm

Co o Shibari říká profesionální Riggerka

„Shibari je japonské umění svazování provazem. Nejčastěji se používají jutové provazy, můžeme ale narazit i na konopné, občas bavlněné nebo kokosové. Kořeny najdeme v japonském bojovém umění Hojojutsu, ze kterého se převzaly některé techniky. 

Proměna na BDSM praktiku se stala na počátku 20. století, kdy Ito Seiu ve své kreslířské, později i fotografické tvorbě používal provazy k znehybnění modelek. Jeho náměty byly často mytologické, zadržení vězně nebo trest svázáním jako takový. Po druhé světové válce se Shibari zpopularizovalo díky vydávání časopisů, které obsahovaly fotografie, kresby, erotické povídky a návody na svazování.

Důležité je uvědomit si, že provazy zanechávají stopy, tzv. ropemarks, které přetrvávají na kůži modela/modelky desítky minut až několik hodin. 

Pokud chcete vyfotit více pozic, je dobré, aby rigger postupoval od nejjednodušších po nejsložitější, co se množství provazů týče. Od pozic na zemi, kdy napětí v provazech a tlak na kůži není tak velký, k částečným a plným závěsům. Není vůbec špatně ropemarks přiznat na fotografiích, jen je to něco, o čem musíme vědět a počítat s tím. 

Je též důležité vykomunikovat s riggerem a modelem/modelkou, jaké pozice se budou vázat, z jakého úhlu jsou nejestetičtější, kde jsou naopak nevzhledné uzly nebo části úvazu, které nechceme tolik ukazovat, a jak dlouho v dané pozici model/modelka vydrží. Některé pozice jsou pohodlné a model/modelka v nich vydrží desítky minut, jiné jsou jen na pár sekund. Je tudíž dobré mít vše připravené, než se model/modelka dostanou do žádoucí pozice.”

Focení japonské techniky Shibari
Riggerka umí uvázat i sama sebe, jako například zde na fotce. Říká se tomu self suspention.
Nikon D750, Nikkor 50 mm 1.4, 1/500 s, f/3.2, ISO 200, ohnisko 50 mm

Shibari není jen praktika, je to mnohem hlubší

Pokud se vám povede namanout se někdy k vázání, neodsuďte to jako podivnou metodu BDSM. Všimněte si důvěry, na jaké to stojí. Citu, s jakým Riggeři pracují. Odevzdání, kterého modelky dosáhnou. A hlavně výsledku, který je zajímavý, fascinující a velmi fotogenický. Foťte rychle, tiše a ctěte proces vzniku. Užívejte si proces i finální výsledek!

Focení japonské techniky Shibari
Svázaná Eliška na sněhu, hrdinka, kterou si Riggerka svázala opravdu rychle a pro zahřátí jí dávala napít rumík 🙂
Nikon D750, Nikkor 105 mm Ai-S f/2.5, 1/800 s, f/2.8 (cca), ISO 200, ohnisko 105 mm

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (2)

  1. Dík za článek. Malá poznámka: rigger ani shibari není potřeba psát s velkými počátečními písmeny.

  2. No musí to bavit i fotografa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *