Režimy prolnutí 2.0

Režimy prolnutí 2.0

Možnosti úprav už jsou v současné době na velmi vysoké úrovni a pro nové zajímavé úpravy už je potřeba zapojit kreativitu. Ovšem vymyslet, co s fotkou vlastně udělat, může být často složitější než úprava samotná. Proto jsme vytvořili mimo jiné i tento článek, ve kterém najdete trochu netypické úpravy s nástrojem, který se používá relativně málo i přesto, že je v něm velký potenciál. Pojďme si projít pár tipů na využití režimů prolnutí. 

Tyto režimy najdete v Zoner Photo Studiu X v modulu Editor v pravém panelu. Je to jeden ze základních parametrů vrstvy, proto je spolu s krytím hned nad panelem vrstev. 

Režimy prolnutí
Základním režimem je Normální, který spočívá v tom, že jsou všechny pixely viditelné přesně tak, jak byly vyfoceny a všechny jsou vidět. To ale nemusí být pokaždé žádoucí a při práci s vrstvami se často hodí použít například jen světlé části, jen tmavé nebo nějaký průnik mezi nimi.

Doporučujeme také přečíst předchozí článek s touto tématikou: Režimy překrytí umožňují nepřeberné možnosti úprav fotografií. Najdete v něm plno dalších tipů. 

Rozptýlení světel pomocí Závoje

Princip úpravy je velmi jednoduchý. Otevřete fotku v Editoru, klikněte na +Přidat vrstvu a vyberte nástroj Štětec (B). Rozmazání štětce dejte na plno a pomocí kapátka (klávesa Ctrl a kliknutí do fotky) naberte barvu. Tyto barvy pak postupně naklikejte tam, kde chcete fotku rozjasnit. 

Nakonec stačí vrstvě dát režim Závoj, případně trochu ubrat na krytí vrstvy, kdyby se vám zdál efekt příliš silný. 

Tuto úpravu mimo jiné řešíme v článku o používání Mist filtru. Tento filtr dělá podobný efekt už na fotoaparátu, ale je určitě dobré vědět, jak to případně upravit v počítači, nebo jako v tomto případě, fotit s Mist filtrem a efekt ještě zesílit úpravou.

Režimy prolnutí
Vyzkoušejte změkčení pomocí barevného štětce.

Obarvěte oblohu pomocí Násobit

Běžné úpravy oblohy provádíme nejčastěji v modulu Vyvolat pomocí Přechodového filtru. Ale i v Editoru jsou zajímavé možnosti. Zejména pokud oblohu měníte za jinou nebo se ji chystáte obarvit. Právě obarvení je to, co si zde ukážeme. 

Přidejte novou vrstvu a zvolte nástroj Přechod, který najdete pod Kreslícími nástroji v pravém panelu. V záložce Přechod uvidíte spektrum od černé do bílé. To budeme potřebovat změnit, takže na tento černobílý přechod klikněte a vlevo nahoře pomocí malé šipečky nad černou, zvolíte jinou barvu. Konkrétně budeme v tomto případě potřebovat nějaký odstín modré. 

Režimy prolnutí
Nastavte si barvu pomocí šipky vlevo nahoře.

Dále přechod natáhněte v horní části fotky od shora dolů. Důležité je zakliknout horní prázdnou vrstvu, ať nepřidáváte přechod přímo do vaší fotky.

Režimy prolnutí
Upravte expoziční nástroje

Vytvoří se vám modrobílý přechod přes celou fotku. Potřebujete se tedy zbavit bílé. Změňte režim krytí vrstvy z Normální na Násobit. To způsobí, že v horní části zbyde pouze přechod modré. 

Fotka, kde je původně šedé zamlžené nebe dostane s modrým přechodem živější atmosféru. 

Kombinace režimů pro dvojexpozice

Krajinoportrét je jednou z možností dvojexpozice a používají se zde režimy Závoj a Ztmavit. 

Režimy prolnutí
Spojení fotky přírody a portrétu.

Zkuste režim Rozdíl v černobílé grafice

Režimy jako Rozdíl nebo Negativ se nepoužívají moc často. Ukážeme si ale jeden zajímavý tip, jak do černobílé fotky dostat zajímavým netypickým způsobem text. Režim rozdíl funguje tak, že pokud vložíte něco bílého na černobílou fotku, dostanete vždycky inverzní informaci, takže na bílém pozadí bude text černý a naopak. 

Fungovalo by to samozřejmě i v barvách, ale je jen málo případů, kde by výsledek vypadal dobře. 

Přidejte na fotku text pomocí nástroje Vložit text. Text potřebujete v bílé barvě a vrstvě nastavte režim Rozdíl. 

Režimy prolnutí
Bílý text změňte na režim Rozdíl a dostanete úplně jiný výsledek.

Text bude velmi kontrastní a v případě takovéto fotky, která má horní část světlou a spodní tmavou vznikne přirozeně přechod z tmavé do světlé. 

Režimy prolnutí
Fotka je velmi nekvalitní, je to rychlý snímek z okna letadla. A tohle může být cesta, jak ze špatné fotky můžete vytvořit alespoň zajímavou grafiku.

Obarvěte černobílé fotky pomocí režimu Barva

Další zajímavou úpravou je kolorování černobílých fotek. K tomu je třeba řada odstínů a převážně režim Barva. Na postup, jak tuto úpravu provést se mrkněte v článku Kolorování černobílých fotek

Režimy prolnutí
Režim Barva pomůže s obarvením černobílé fotky.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma s plnou podporou všech funkcí a vyzkoušejte, jak fungují režimy prolnutí. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *