Teleobjektiv NIKKOR Z 180-600mm: univerzální objektiv za přijatelnou cenu

Teleobjektiv NIKKOR Z 180-600mm: univerzální objektiv za přijatelnou cenu

Zátěžový test tohoto krasavce s dlouhým okem ze stáje NIKKOR jsme realizovali na brněnském Masarykově okruhu. Zaměříme se na ostrost, rychlost ostření a zpracování, tedy hlavní parametry, které budou fotografy se zaměřením na sport, wildlife či letadel nejvíce zajímat. 

Již jsme pro vás testovali teleobjektivy NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR SNIKKOR Z 400mm f/4.5 VR S a tenhle univerzální zoom objektiv NIKKOR Z 180-600mm f/5.6-6.3 VR jsme si nemohli nechat ujít. Na víkendové focení nám ho poskytla půjčovna FOTORI.  

Objektiv jsem vytáhl na parádní událost, Velkou cenu Bohumila Staši (závod motorek), která se konala na Masarykově okruhu v Brně. Test rychlosti, ostrosti, a to i na nižší clonová číslazpracování bude to, co vás bude asi nejvíce zajímat. 

Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

A protože si myslím, že řada fotografů bude stát před nelehkou volbou, zda zvolit tento, či již testovaný objektiv NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S, tak se příště můžete těšit na srovnání právě těchto dvou objektivů. 

Poznámka redakce: Během psaní této recenze vyšel teleobjektiv Tamron 150 – 500 mm f/5-6.7 Di III VC VXD, který bude cenově ještě o něco levnější než testované objektivy od Nikonu. Jsme zvědaví, jaký bude po technické stránce. Zajímá vás i tento objektiv? Napište si o recenzi do komentářů.

Technické vlastnosti

Na první pohled je objektiv vcelku veliký. Za tento dojem může fakt, že objektiv při změně ohniskové vzdálenosti nemění svoji délku a změna ohniska probíhá pouze uvnitř tubusu, stejně jako například u objektivů 70-200mm f/2.8. Toto řešení má svoje výhody i nevýhody, např. to, že se objektiv hůře přenáší a je potřeba větší přepravní brašna

Na druhou stranu věřím, že pevný tubus může mít lepší odolnost proti vodním kapkám, prachu apod., což mimochodem uvádí také výrobce přímo ve specifikacích objektivu, takže utěsnění by mělo být na velmi dobré úrovni. 

Mezi výhody určitě patří, že při změně ohniska se nemění těžiště objektivu, což oceníte především v případech, kdy používáte stativ, a je to také určitě vítaná vlastnost při focení z ruky.

U teleobjektivu mimo jiné parametry řešíte i váhu. Hmotnost 2,140 kg (bez prstence se stativovým závitem 1955 g) už není málo a už po pár minutách nepřetržitého focení bez monopodu jsem si musel na chvilku odpočinout (můj subjektivní poznatek).

Na druhou stranu je tato možná vyšší váha způsobena skutečně kvalitním a bytelným kovovým zpracováním, takže máte z objektivu opravdu dobrý pocit.

Objektiv také obsahuje fluorovou vrstvu, která odpuzuje mastnotu a chrání přední optiku před šmouhami.

Při bližším zkoumání objevíte přepínač na změnu režimu ostření manuální/automatické a na omezení rozsahu ostření, který oceníte v případě, kdy konstantně fotíte na delší vzdálenosti. 

Dále také disponuje dvěma kruhovými prstenci. První slouží pro změnu ohniskové vzdálenosti a potřebné otočení z nejkratší ohniskové vzdálenosti na nejdelší je poměrně krátké a pohodlné, tedy ideální pro dynamičtější focení. Druhý je programovatelný a s jeho pomocí si můžete nastavit třeba změnu manuálního ostření, nastavení citlivosti ISO apod. Z pohledu funkcí bych ještě rád zmínil možnost využití univerzálních funkčních tlačítek, ale tím výčet funkcí končí.

Z technických parametrů by vás mohla zajímat ještě nejkratší zaostřitelná vzdálenost a také maximální možné měřítko, které je 0,25x.

  • Pozice zoomu 180 mm: 1,3 m
  • Pozice zoomu 200 mm: 1,36 m
  • Pozice zoomu 300 mm: 1,67 m
  • Pozice zoomu 400 mm: 1,94 m
  • Pozice zoomu 500 mm: 2,19 m
  • Pozice zoomu 600 mm: 2,4 m

Nejedná se tedy o makro objektiv, ale na druhou stranu na nějaké to základní focení detailů poslouží vcelku dobře.

Teleobjektiv NIKKOR Z 180-600mm, kytka
Pokus o „makro“ fotografii květu.

Světelnost objektivu můžete nastavit v rozsahu f/5.6 až f/36, a to podle ohniskové vzdálenosti. Přibližně do ohniskové vzdálenosti 300 mm, lze nastavit nejmenší clonové číslo f/5.6. Další zlomová ohnisková vzdálenost, kdy naroste minimální clonové číslo na f/6 se nachází přibližně okolo 500 mm.

Průměr filtrového závitu je ve velikosti 95mm, takže v případě pořízení některých filtrů počítejte s o něco vyšší cenou, ale minimálně na ochranném filtru bych nešetřil a k objektivu ho určitě pořídil.

Ostrost a kresba

Jedna ze zásadních otázek zní: Bude tedy potřeba přiostřit nebo lze fotit na minimální clonu? A pokud ano, tak na jakých ohniscích? 

Začneme oficiálními grafy firmy Nikon:

Teleobjektiv NIKKOR Z 180-600mm, MTF grafy
MTF grafy pro NIKKOR Z 180-600mm f/5.6-6.3 VR zdroj: imaging.nikon.com

Výsledné grafy jsou velmi podobné těm u objektivu NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S a v části “Wide” i trochu lepší. MTF křivky vypadají velice dobře. 

Pojďme se podívat, jak vypadají reálné fotografie, kdy jsem využil převedené RAW fotografie z foťáku Nikon Z6II do formátu .jpg pomocí programu NX Studio s nastavením Doostření +3.0, Doostření ve stř. rozsahu +2.0 a Zřetelnost +1.0. Dále fotografie nebyly doostřovány žádným softwarem na úpravu fotek.

Kresba pro ohniskovou vzdálenost 180 mm.

Teleobjektiv NIKKOR Z 180-600mm, clony 180 mm

Z pořízených snímků můžu konstatovat, že na tuto ohniskovou vzdálenost není třeba zvyšovat clonové číslo.

Kresba pro ohniskovou vzdálenost 300 mm.

Teleobjektiv NIKKOR Z 180-600mm, clony 300 mm

U této ohniskové vzdálenosti už přiostření zlepší o něco kresbu, ale pořád jsou snímky i na nejnižší možnou hodnotu dobré.

Kresba pro ohniskovou vzdálenost 450 mm.

Teleobjektiv NIKKOR Z 180-600mm, clony 450 mm

Stejně jako u ohniskové vzdálenosti 300 mm přiostření zlepší kresbu, ale i tak jsou snímky i na nejnižší možnou hodnotu pořád dobré.

Kresba pro ohniskovou vzdálenost 600 mm.

Teleobjektiv NIKKOR Z 180-600mm, clony 600 mm

U nejvyšší ohniskové vzdálenosti tedy 600 mm už doporučuji pro získání ostřejšího snímku skutečně přiclonit a asi rovnou alespoň na hodnotu f/8.

Z testovacích fotografií mi vychází, že ostrost objektivu klesá se zvyšující ohniskovou vzdáleností. Osobně bych nutnost přiostření viděl, až skutečně u hranice maximální ohniskové vzdálenosti. Ale pokud byste rádi dostali ostřejší snímky až do kraje fotografie, tak budete muset přiostřit i dříve. 

Na druhou stranu záleží ale především na co chcete objektiv použít. Pokud na sport stejně jako já, kde se těžko pořizují dokonalé ostré fotografie kvůli dynamice a pohybu, tak ostrost objektivu v krajních částech není tak úplně zásadní. 

Ale pokud hledáte něco na fotografování přírody, zvěře a krajiny, kde chcete vidět ostrý každý chlup, list apod., tak bych počítal s tím, že přiclonění bude potřeba. Ostrost můžete do jisté míry vylepšit i pomocí softwarů na úpravu fotografií jako například Zoner Photo Studio X, které obsahuje několik možnostím, jak vylepšit ostrost snímku.

Rychlost ostření

Jednou z věcí, z kterých jsem měl strach, byla rychlost ostření v kombinaci s rychlým motorsportem. A výsledek? Neměl jsem pocit, že by ostření nějak nestíhalo. Pravdou je, že při focení rychlých strojů v pohybu jsem měl i nějaké neostré fotografie, ale s tím jsem počítal a rozhodně bych neřekl, že je objektiv nějak pomalý. 

U nejvyšší ohniskové vzdálenosti objektiv asi nepatří mezi nejrychlejší, ale rozhodně byl použitelný. Co se týká hlučnosti ostření, tak ostření je pěkně tiché.

Skvělá stabilizace obrazu

Jak už nadpis napovídá, tak stabilizace se mi u tohoto objektivu hodně líbí. Je na vás, do jaké míry stabilizaci potřebujete a využijete, ale pokud je to pro vás důležitý parametr, tak si myslím, že vás objektiv rozhodně nezklame. 

Na ohniskovou vzdálenost 600 mm jsem bezpečně udržel časy 1/50 s. Podařilo se mi pořídit ostré snímky i při čase 1/20, což mi pro tuto ohniskovou vzdálenost připadá velice dobré. Nikon uvádí, že stabilizace má účinnost až 5,5EV, s čímž můžu souhlasit.

Teleobjektiv NIKKOR Z 180-600mm, stabilizace
Fotografie pořízená na ohniskovou vzdálenost 600 mm a čas 1/20 s.

Vinětace, bokeh, odolnost vůči slunci, různé optické vady

Vinětaci osobně většinou ještě do snímku přidávám. Zkreslení, chromatickou aberaci a dalším parametrům nevěnuji velkou pozornost, protože s korekcí objektivu si dokáže snadno a rychle poradit Zoner Photo Studio X už při načtení fotky. 

Zkoušel jsem fotit pár snímků proti ostrému slunci, navíc s přidaným ochranným UV filtrem, a nezpozoroval jsem výraznější odlesky. 

Teleobjektiv NIKKOR Z 180-600mm, protisvetlo
Odolnost proti odleskům v protisvětle je relativně dobrá, toto je asi to nejhorší, co se mi na fotce objevilo. 

Další věcí je bokeh. Fotografové, kteří milují co nejkulatější nebo jinak charakteristický bokeh nejspíš po tomto univerzálním super zoomu nesáhnou. Nelze zde očekávat něco, co nějak vybočí ze standardní řady. 

Testovaný objektiv je také kompatibilní s telekonvertory Nikon Z, kde si můžete vybrat verzi se zvětšením 1,4x a tím získat nejdelší ohniskovou vzdálenost 840 mm a nebo se zvětšením 2x a tím docílit dokonce ohniskové vzdálenosti 1200 mm. Osobně jsem tyto konvertory nezkoušel a díky zhoršení světelnosti, obecně i ostrosti a někdy prý i rychlosti ostření, nejsem dokonce ani jejich velký příznivec, ale ta možnost, tu je a někomu jejich použití může vyhovovat. 

Tímto bych uzavřel základní test tohoto univerzálního zoom objektivu NIKKOR Z 180-600mm f/5.6-6.3 VR, který je ideální na fotografování sportu, přírody a prostě všude tam, kde je nutné používat delší ohniskové vzdálenosti. Jeho cenovka, která je na zvyklosti firmy Nikon a objektivy s bajonetem Z více než příznivá, má navíc díky vnitřnímu zoomování dobře chráněný vnitřek objektivu. Jedinou nevýhodu vidím v horší ostrosti na nejdelším ohnisku, ale jinak se jedná o skvěle zpracovaný zoom objektiv pro všestranné použití. 

Jistě vás zajímá, jak si vede v porovnání s dalším objektivem, vybral jsem NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S a na toto srovnání se můžete těšit již brzy. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMartin Tajč

Fotografování je mým koníčkem, ale částečně i prací. Zaměřuji se hlavně na sportovní, reportážní a krajinářskou fotografii, avšak nevyhýbám se žádným žánrům. Jsem Nikonista, ale používám i objektivy jiných výrobců. Mám rád sport, programování a vaření. Moje fotografie naleznete na mém webu, případně mě můžete sledovat na Instagramu a Facebooku.

Komentáře (6)

  1. Tomu říkáte přijatelná cena ???

    1. Ano, oproti jiným Nikon teleobjektivům s Z bajonetem to není drahé, ale je jasné že vnímání ceny je subjektivní.

  2. Doufám že bude aspoň stejně dobrý jako můj 200-500/5,6. Až našetřim a budu moci porovnat.

    1. Super, tak pak určitě napište do komentářů jak to dopadlo 😉

  3. Srovnání všech 3 objektivů bude zajímavé. už se těším.

    1. Srovnání s Nikon 100-400 už můžete vidět na https://www.milujemefotografii.cz/nikkor-z-180-600mm-srovnani-s-nikkor-z-100-400mm-f-4-5-5-6-vr-s . Srovnání s Tamronem 150-500 uděláme někdy později.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *