Lifestyle focení: Zachyťte osobnost člověka v uvolněné atmosféře

Lifestyle focení je v poslední době čím dál populárnější. Zachycuje člověka v jeho prostředí, vyjadřuje jeho osobnost. Kde a jak lifestyle nejlépe fotit? A proč je tento žánr v dnešní době u mnoha fotografů oblíbený? Nejen na tyto otázky vám odpoví tento článek.

Lifestyle znamená v překladu životní styl, je to vlastně souhrn toho, jak vypadáme, co děláme, co nás baví, co jíme, kde bydlíme a jak se celkově prezentujeme před ostatními. Pojďme si ale říct, co tohle všechno znamená pro fotografa, který chce lifestyle fotit.

Co je to lifestylové focení

Lifestylové focení je přesně mezi tím, kde končí klasický portrét a začíná reportážní focení. Já říkám lifestylovému focení „stylizovaná momentka“. Jde totiž o to, abychom zachytili daný okamžik co možná nejautentičtěji, ale zachovali jsme při tom základní pravidla pro vytvoření portrétu, ať už jde o dobrou kompozici, barevné ladění nebo světelné podmínky. 

Zjednodušeně řečeno je to zachycení člověka nebo skupiny lidí v jejich prostředí, při běžných aktivitách, ale samozřejmě co nejlichotivěji. Důležité je, aby fotka vyprávěla příběh, poodhalila osobnost a emoce focených lidí. A jak toho docílit?

Lifestyle focení: Zachyťte osobnost člověka v uvolněné atmosféře
Nikon D850, 1/250s, f2.8, ISO 320.

Jak a kde fotit lifestyle

Alfou a omegou každého focení je světlo. Aby fotografie vypadaly opravdu přirozeně, je důležité umět pracovat s přirozeným světlem. Pokud fotíme venku, je ideální využít zlatou hodinku nebo když je slunce pod mrakem. V interiéru si musíme vystačit se světlem z oken a z domácího osvětlení, jako jsou stolní a stojací lampy nebo dekorační světýlka, pokud to jde, vyhneme se klasickým zářivkám. 

Co je u lifestylové fotky nejdůležitější?

  • Emoce
  • Doteky
  • Prostředí
  • Rekvizity
Lifestyle focení: Zachyťte osobnost člověka v uvolněné atmosféře
Nikon D850, Tamron 85 mm f/3,2, 1/400s, f/2.5, ISO 400.

Konkrétní místo volíme podle toho, koho fotíme. Jde-li o rodinu s dětmi, fotíme u nich doma, na zahradě, na hřišti, v parku nebo na louce. Pokud fotíme kluka, který rád jezdí na skatu, jdeme do skate parku nebo do městského prostředí s industriálním nádechem apod. Možností je opravdu spoustu. 

Neméně významnou roli hrají také rekvizity. Děti si mohou vzít oblíbenou hračku, která jim pomůže cítit se dobře. Dospělí zase něco, co vystihuje jejich zájmy a osobnost, ať už je to kniha, šperky nebo dopravní prostředek. 

Lifestyle focení: Zachyťte osobnost člověka v uvolněné atmosféře
Nikon D850, Tamron 85 mm f/3,2, 1/400s, f/2.5, ISO 400.

To, co dotváří celkový dojem z fotografie, je oblečení. Barvy by měly s prostředím korespondovat nebo naopak kontrastovat, podle toho, zda má fotografie působit harmonicky nebo spíš provokativně. Ideální je vědět, jaké úpravy budete pak v Zoner Photo Studiu X provádět, abyste si předpřipravili (alespoň v hlavě) nějaký jednotný vizuální styl.

Protože emoce jsou na lifestylové fotce zásadní, fotograf musí být tak trochu i psycholog. Měl by foceného člověka lépe poznat a dokázat ho uvolnit, aby se cítil a především působil přirozeně. A v neposlední řadě by fotograf měl být šašek, aby dovedl rozesmát a zabavit děti a ty pak lépe spolupracovaly. A věřte mi, když jsou v pohodě děti, rodiče taky.

Jak to vypadá v praxi

Teorie je krásná věc, ale dokud si všechno nevyzkoušíme v praxi, není nám to moc platné. Pojďme si tedy popsat focení lifestylu na konkrétním příkladu rodinného lifestylového focení. 

Lifestyle focení: Zachyťte osobnost člověka v uvolněné atmosféře
Nikon D850, Tamron 85 mm f/1,8, 1/800s, f/2.5, ISO 200.

Rodina přichází na smluvené místo v městském parku, po obecném pozdravu se věnuji hlavně dětem, seznámíme se, pochválím oblečení/účes/hračku a zeptám se, jak se těší na focení. Pokud je odpověď záporná, udělám smutný obličej se šklebem, to většinu dětí rozesměje. Pokud ne, zeptám se, jestli chtějí ukázat fotku třeba rodičů a pak svou vlastní. 

Starší děti zase zajímá, jak funguje fotoaparát… Každý si musí najít svůj osobní přístup, který bude fungovat. Společně pak najdeme vhodné místo na focení. Vysvětlím, kam potřebuji, aby se natáčeli kvůli světlu. Dále probereme vhodné pózy, i když u lifestylu nepózujeme striktně, navrhnu možnosti a rodina zvolí, co je pro ně nejpřirozenější. 

Zdůrazním důležitost doteků, řeknu ať se drží za ruce, objímají, občas dají pusu, pohladí se, polechtají děti apod. Většina dospělých je před focením nervózní (hlavně tatínkové) a když vysvětlíme, co je čeká a co mají dělat, jsou hned klidnější. Prvně tedy fotím statické fotky, dokud jsou děti ještě v klidu. Když se děti otrkají a začnou řádit, navrhnu, aby si s rodiči zahrály nějakou hru, nebo šly mamince natrhat kytku, tatínkovi donesly pěkný kamínek. Nejdůležitější je zachytit vzájemné interakce, pozitivní a upřímné emoce, které vznikají přímo před fotoaparátem. 

Lifestyle focení: Zachyťte osobnost člověka v uvolněné atmosféře
Nikon D850, Tamron 85 mm f/1,8, 1/640s, f/2.5, ISO 100.

U lifestylu můžeme hodně experimentovat, a to třeba s různými úhly focení. Já fotím ráda seshora, praktické je nosit s sebou malé schůdky, ale vystačím si i s lavičkou. Každopádně pohled zespodu je také zajímavý, záleží, co od fotografie očekáváte a na co kladete důraz. 

U lifestylu se můžete zaměřit také na detaily, které vystihnou konkrétní náladu/emoci. Například držící se ruce, bosé nohy v písku, ruce objímající tatínkův krk… Fotografovaná rodina se nemusí ani koukat do objektivu, u lifestylu je to spíše nežádoucí, můžeme členy rodiny požádat, ať se dívají na sebe navzájem, smějí se i se zavřenýma očima apod. Nebudete věřit, kolika lidem se uleví, když nemusí strnule koukat do objektivu, většina z nich to však dělá, protože si myslí, že se to od nich na focení očekává.

Lifestyle focení: Zachyťte osobnost člověka v uvolněné atmosféře
Nikon D850, Tamron 85 mm f/1,8, 1/800s, f/2.5, ISO 200.

Výhody lifestyle focení

Zatímco v zahraničí je lifestyle už dávno velice populární a vyhledávaný styl focení, u nás se teprve dostává do povědomí. Čím dál více fotografů se na něj zaměřuje, a to i z mnoha praktických důvodů. Jaké jsou tedy jeho výhody?

  • Nepotřebujete ateliér
  • Když zachytíte krásnou emoci, je odpuštěno i mírné rozmazání či větší šum na fotce
  • Nemusíte nikoho striktně nutit pózovat
  • Můžete být kreativní a improvizovat na místě
  • Focení probíhá v uvolněné atmosféře

Pokud se chcete podívat, jak fotit lifestyle portrét ve studiových podmínkách, mrkněte na naše video:

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTereza Buchalová

Jsem portrétní a lifestylová fotografka z Pardubic. Na fotografii mám nejraději, že dokáže zachytit okamžik, který už není možné opakovat, je to takové malé kouzlo. Sama se nerada fotím, a proto se zaměřuji především na práci s lidmi, aby se při focení cítili dobře a odcházeli s pocitem, že jsme společně odvedli dobrou práci. Mám ráda nové výzvy, spokojenost klientů a každý pokrok jsou pro mě obrovskou motivací k další práci.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *