Kreativní úprava svatebních fotek

Kreativní úprava svatebních fotek

Trendy ve fotografii se stále vyvíjí a mění a na svatebních fotkách je to vidět mnohonásobně. Takové fotografie se schovávají na celý život, a tak máte možnost srovnat svatební fotky rodičů, prarodičů… A zpravidla tam vidíte velké vizuální změny. Jeden z trendů si ukážeme v tomto článku, a to složení multiexpozice z dvou nebo více fotek do jednoho snímku.  

Kompozice svatební fotky může být od čisté a jednoduché až po velmi komplikovanou se spoustou prvků. Pokud máte rádi více vizuálně vyplněného prostoru, bude pro vás skládání fotek zajímavou cestou. Jedná se o způsob, jakým do jednoho obrázku dostat dva různé vizuály tak, aby se částečně překrývaly. 

Vybírejte pečlivě, pak už je to hračka

Princip, jak fotky přes sebe překrýt je opravdu jednoduchý. Složitější je ale vybrat správné zdrojové fotky, aby vám k sobě sedly. Narazíte nejspíš na řadu problémů, kde se překrývá to, co nemá, a nebo někde něco překáží. Doporučujeme kombinovat fotky z různé vzdálenosti, takže například detail a celek, protože každá z těchto fotek má úplně jinou vypovídající hodnotu, a proto je zajímavější, když se spojí dohromady. 

Překrytí na pár kliknutí

Asi už máte všechny fotky upravené, takže se můžete pustit do skládání. Otevřete fotku v Zoner Photo Studiu a přesuňte se do Editoru. Pro vložení druhé fotky klikněte na rozbalovací šipku u tlačítka + Přidat vrstvu a zvolte Vložit ze souboru. Nyní máte druhou fotku ve vlastní vrstvě a můžete s ní samostatně pracovat. 

úprava svatebních fotek

Dále rozbalte režimy vrstvy a změňte ho z Normální na Závoj. To způsobí, že v horní vrstvě zůstanou pouze světlé části a tmavé se zprůhlední. Zatím to tedy nevypadá úplně dobře, bude třeba ještě pár úprav. 

úprava svatebních fotek

Zřetelnost do mínusu není retuš

V první řadě je potřeba vyřešit kompozici, aby vše sedělo. V podkladové fotce je hlavní bod pozornosti vpravo nahoře a ve druhé fotce vpravo dole. Aby se pozornost rozprostřela rovnoměrně do plochy, je dobré pracovat s úhlopříčným rozložením obou hlavních bodů. V tomto případě to můžeme velmi elegantně vyřešit kliknutím na ikonu pro vodorovné převrácení.

úprava svatebních fotek
Po převrácení už obě fotky dobře kompozičně ladí. 

Podkladová fotka je kvůli světlé obloze příliš zakrytá a obličeje jsou špatně vidět. To vyřešíte maskou. Klikněte na ikonu Maska v pravém panelu a zvolte Odkrýt vše. 

úprava svatebních fotek
Volba Odkrýt vše vám vytvoří průhlednou masku, do které nyní můžete černou barvou různých nástrojů přidávat zakrývací části. 

V tomto případě je naším cílem plynulé zakrytí od horní části fotky. K tomu je nejlepší použít nástroj Přechod, který najdete v Kreslících nástrojích. Ve výchozím stavu by měl přechod být od černé do bílé barvy. Pokud není, klikněte na ikonu obnovení vpravo nahoře. 

Kliknutím a tažením od horní části směrem dolů nakreslíte do masky přechod. 

úprava svatebních fotek
Pak už jen záleží, jak plynulý chcete přechod a kolik toho je třeba odkrýt. Čím delší bude přechodová úsečka, tím plynulejší bude přechod. Případně, pokud chcete odkrytí méně výrazné, stačí snížit Krytí přechodu v pravém panelu nebo přechod nakreslit o něco výš. 

úprava svatebních fotek

Možná je to další z trendů posledních let, který nevydrží do další generace. I přesto můžete tímto malým experimentem udělat svoji práci zajímavější a klientům dodat neotřelé fotky, které jistě vyvolají hezké vzpomínky. Propojit multiexpozicí dva různé snímky zajímavým způsobem může vytvořit příběh v jedné fotografii.  

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma s plnou podporou všech funkcí bez omezení a zkuste si spojování fotek ještě dnes. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *