Jednoduchá retuš vyplněním

V poslední verzi programu Zoner Photo Studio 14 byla přidána nová funkce vyplnit podle okolí. Ačkoliv název sám o sobě toho na první pohled moc neřekne, jedná se o velmi praktický nástroj. Pojďme se podívat, jak se s ním pracuje.

Retušovací nástroje jsou velmi praktické například při úpravě portrétů, kdy nám umožňují vylepšit pleť fotografované osoby. V praxi se pak retuše používají prakticky u jakéhokoliv žánru a jejich využití záleží spíše na konkrétním snímku a nárocích na něj kladených.

Máte-li například prach na snímači anebo vám do krásného záběru s čistou modrou oblohou vletělo letadlo, pak je třeba využít nástrojů pro pokročilejší úpravu fotografií. Mezi nejčastěji používané retušovací nástroje, které v Zoner Photo Studiu najdete, patří klonovací razítko, žehlička, efektový štětec a retušovací štětec.

První jmenovaný je věrný svému jménu a jednoduše zkopíruje vybranou oblast a následně ji otiskne na zvolené místo. Žehlička oproti tomu slouží především k odstranění vad pleti – při jejím použití je vyhlazena struktura v místech, kde žehličkou přejedete.

Na podobném principu funguje také efektový štětec, který umožňuje lokální úpravy parametrů jas, gamma, kontrast, sytost a doostření. Retušovací štětec pracuje skoro jako klonovací razítko, nepřenáší však celý obraz, ale pouze strukturu vybraného místa – ta je při přenosu přizpůsobena cílové oblasti.

Pohodlně a efektivně

V případě, že chcete vyretušovat objekt, který není na jednolitém pozadí, čeká vás velmi zdlouhavá a titěrná práce, neboť budete muset postupovat po malých kouscích a objekt retušovat po částech, aby nebyl softwarový zásah viditelný. Tento postup však již není třeba více podstupovat, protože je k dispozici nový nástroj v podobě vyplnění výběru podle okolí.

Jak již napovídá název, je třeba nejprve umístit objekt, který má být retušován do výběru, vzhledem k povaze funkce není třeba dělat přesný výběr, bohatě bude stačit, pokud zvolíte pro výběr Laso (L) a zvolenou část obrazu jednoduše obkroužíte.

V rámci snímku můžete udělat několik samostatných výběrů

Následně zvolíte v menu Výběr možnost Vyplnit podle okolí (Shift+Del).

Výsledný obraz s vyretušovanými bójkami

Výsledný obraz s vyretušovanými bójkami

Nástroj se při aplikaci pokusí odstranit vybraný objekt zcela automaticky, a to tak že vybranou oblast vyplní částmi obrazu, aby co nejvíce splynula s okolím. Nástroj je ideální pro odstraňování menších předmětů a objektů, při zvolení větší oblasti v obrázku může být celý proces odstranění neúměrně zdlouhavý, zvláště když je snímek ve vyšším rozlišení. A nyná ještě několik ukázek toho, jak si dokáže nástroj poradit s odstraněním různých částí snímku.

Na obrázku vpravo je vyretušována květina na zemi a bílé krabice na pódiu

Na obrázku vpravo je vyretušována květina na zemi a bílé krabice na pódiu

Na pravém snímku retuš splávku před červenýma botama

Na pravém snímku retuš splávku před červenýma botama

Opět na snímku vpravo vyretušovány tři pozice pohybu - na zdrojovém snímku byly vytvořeny tři výběry

Opět na snímku vpravo vyretušovány tři pozice pohybu – na zdrojovém snímku byly vytvořeny tři výběry

Poslední aktualizace 10. října 2011

Již jsi hlasoval(a)!
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře