6 důvodů, proč používat vrstvy při úpravě fotografií

Jednou z nejzásadnějších novinek v novém Zoner Photo Studiu jsou vrstvy. Ty jsou často chápány jako něco složitého, co vyžaduje hodně znalostí a v čem se běžný uživatel ani nevyzná. Nutno ale říct, že se jedná o velmi jednoduchou funkci, která nám pomůže a usnadní práci i při jednoduchých úpravách. Pojďme vrstvy začlenit do naší práce.

Vrstvy si lze představit jako průhledné fólie pokreslené různými vzory, které když naskládáte na sebe, dostanete výsledný obrázek.

vrstvy

1. K editacím se můžete vracet

Hlavní výhodou vrstev je to, že každou část úpravy si můžete dát do nové vrstvy. Jednou z možností je dát si podkladovou vrstvu, dále vrstvu s retuší, vrstvu vložení dalších objektů (text, přechodový filtr, odlesky) a nakonec třeba vrstvu barevného tónování.

Samozřejmě můžete tyto úpravy provádět stále v jednom obrázku. Pokud ale tyto úpravy máte v jednotlivých vrstvách a na konci úpravy zjistíte, že se vám nelíbí přechodový filtr, stačí zrušit viditelnost vrstvy.

Jednotlivé úpravy ve vrstvách.jpg
Jednotlivé úpravy ve vrstvách.

2. Můžete na fotku aplikovat různé úpravy a vypínáním vrstev zvolit tu nejlepší

Stává se vám někdy, že se nemůžete rozhodnout, jaký barevný filtr nebo jinou úpravu použít? Pokud si z upravované fotky vytvoříte několik stejných vrstev duplikováním, na každou můžete přidat jinou úpravu. Pak už jen proklikáváte viditelnost jednotlivých vrstev, a tak nejjednodušeji zjistíte, která úprava je nejlepší, aniž byste vytvářeli zbytečné kopie.

Různé filtry v jednotlivých vrstvách.jpg
Různé filtry v jednotlivých vrstvách.

3. Můžete si hrát s průhledností a prolínáním vrstev

Volby jako snížení krytí a změna režimu jsou u spousty efektů nezbytné. O možnostech využití se dočtete více v článku Režimy prolnutí vrstvy – jeden nástroj, mnoho různých výsledků, nebo Naučte se pracovat s režimy prolnutí vrstev. Právě od nové verze ZPS s podporou více vrstev je výhodou to, že tyto úpravy můžete kombinovat a každou umístit do vlastní vrstvy.

Úprava režimu a průhlednosti.jpg
Úprava režimu a průhlednosti.

4. Později můžete hýbat vloženým textem, tvary či obrázky

Ačkoliv Zoner Photo Studio byl a je především nástroj pro práci s fotografiemi, mnozí z vás ho využívali i pro tvorbu jednoduché grafiky. Vytvořit plakát, leták nebo cokoliv s textem stálo v ZPS většinou hodně nervů, protože jste zpravidla zjistili, že akce začne o hodinu později a to znamenalo začít úplně od začátku. Nyní máte formát .zps, ve kterém jsou uloženy všechny texty a objekty zvlášť. Můžete tedy měnit kdykoliv cokoliv.

5. Skládání multiexpozic

Zoner Photo Studio umí multiexpozice poskládat automaticky. Pokud využijete vrstvy, můžete dosáhnout přesnějšího výsledku. Na automatiku se přece jen nedá vždy spolehnout.

Multiexpozice
Multiexpozice

6. Díky maskování vrstev kdykoliv zpřesníte výběr

Každé vrstvě lze přidat masku. To znamená, že pokud na jedné fotce vyberete objekt a vložíte ho do jiné fotky, nemusíte se bát, že díky nepřesnosti výběru bude montáž nevěrohodná. Štětcem můžete kdykoliv masku dokreslovat a dolaďovat různé přesahy a nepřesnosti.

Maska vrstvy
Maska vrstvy

Vrstvy jsou převratným vylepšením

Díky vrstvám můžete vytvářet daleko složitejší úpravy a vytvořit tak dokonalejší výsledné fotky. Navíc jsou velmi praktické i při jednoduchých úpravách.

Možná pro vás bude zásadní ulehčení i to, že na vytvoření plakátu nebo jednoduché grafiky nepotřebujete jiné složité a drahé grafické programy.

bannermf_690x120

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *