Autoportrét aneb jak se vyfotit hezky, snadno a rychle

Napadlo vás vyfotit někdy i sebe sama? A teď nemáme na mysli focení selfie v koupelně před zrcadlem nebo náhodný cvak z přední kamery mobilu. Budeme se zde bavit o tom, jak vyfotit autoportrét – tedy fotku, která je kompozičně i technicky zajímavá, promyšlená a na první pohled nejde poznat, že jste se fotili sami. Je čas postavit se k objektivu čelem!

Jak jsou na tom fotografové s fotkami své vlastní osoby? Nemusíte se ptát dvakrát. Tuto situaci známe velmi dobře. Všichni ostatní od nás dostávají spousty fotek, ale my sami máme maximálně pár selfíček nebo backstage snímků z focení. Pokud jste to ještě nezkusili, nyní máte možnost to napravit a začít v tomto ohledu myslet i na sebe. 

Že sami nemáte rádi, když vás někdo fotí? Teď se nemáte na co vymlouvat, u tohoto focení nikoho nepotřebujete. Máte obavy, abyste na fotkách vypadali dobře? U autoportrétu máte všechno pod kontrolou.

Příslušenství a stativ

Důležitým příslušenstvím pro pořízení autoportrétu je stativ. Pokud se vám s sebou nechce tahat nic velkého a neskladného, výborně poslouží například stativ Joby a podobné ohebné zmenšeniny. Ty se dají využít nejen k uchycení fotoaparátu, kam vás jen napadne, ale také k připevnění blesku. 

Pokud nemáte stativ, tak si určitě nějak poradíte i bez něj. Stačí použít cokoliv, co je v daný moment k dispozici a udrží to foťák na místě. Sice to není tak dokonalé a precizní řešení, ale i obyčejný stůl nebo pařez vám může s pořízením snímku pomoct.

Autoportrét aneb jak se vyfotit hezky, snadno a rychle
K pořízení tohoto záběru pomohla motorka, na níž byl foťák položený. Foceno na samospoušť. Nikon D750, Sigma Art 35 mm/1.4, 1/2500 s, f/3.5, ISO 100.

Samospoušť

Tuto funkci má každý fotoaparát a dokonce i mobily, takže jde o velmi univerzální řešení. Focení na samospoušť je v tomto případě hrou o čas a mnohdy vyžaduje mnohem více opakovaných záběrů, než se dosáhne kýženého výsledku. Pokud fotíte pouze sami sebe, tak nemáte jistotu, jak bude snímek zaostřený a focení na nízkou clonu se v tomto případě jeví jako velmi složité, někdy až nereálné. Jestli zaostříte na pozadí nebo objekt, který je na snímku za vámi, skončíte na snímku rozmazaní.

Vyšší clona tedy bude vaším pomocníkem, pokud vám nejde vyloženě o nízkou hloubku ostrosti. Můžete také zaostřit na nějaký objekt (například na židli nebo stativ), který do scény vložíte předtím, než tam vstoupíte vy. Zaostřete, poté přepněte na manuální ostření, stiskněte spoušť a přesuňte se přesně na místo přednastaveného objektu. Vyžaduje to ovšem spoustu trpělivosti.

V případě, že se fotíte s další osobou, jednoduše zaostříte na ni a do scény se pak musíte v nastaveném čase samospouště rychle dostat už jenom vy. Čas zpoždění samospouště si v nastavení fotoaparátu můžete navolit (stejně jako interval mezi jednotlivými snímky).

Autoportrét aneb jak se vyfotit hezky, snadno a rychle
Fotoaparát byl na stativu s nastavenou samospouští. Nikon D750, Sigma Art 85 mm/1.4, 1/100 s, f/3,5 ISO 200.

Dálkové ovládání/spoušť

U dálkových ovládání záleží na kompatibilitě s konkrétním fotoaparátem. Já mám vyzkoušené ovládání Nikon ML-L3 IR. Tato věcička je výborná v tom, že nemusíte neustále běhat k foťáku a zpět a nastavovat samospoušť. Máte tedy spoustu času na přípravu před cvaknutím závěrky. Dálkovou spoušť jednoduše schováte v ruce a pak už jenom cvakáte dle potřeby.

Nevýhoda v podobě nemožnosti ovládání ostření je zde ale bohužel taky, takže si opět budete muset pomoct zaostřením na přednastavený objekt. Pozor si zde dejte ještě na baterie, ty se samozřejmě (jako každá elektronika) rády vybíjí. Počítejte s tím a po focení ji buď vyndejte, nebo mějte ještě jednu náhradní.

Autoportrét aneb jak se vyfotit hezky, snadno a rychle
Foceno v ateliéru s jedním zábleskem a s použitím dálkového ovládání – schovaného v jedné z dlaní. Nikon D600, Nikon 24-70/2.8. 1/125 s, f/18 ISO 100, ohnisko 70 mm.

Asistent

Další možností, jak si pořídit autoportrét, je za pomoci asistenta, který stiskne spoušť. Jak je to ovšem s autorstvím u takto vyfoceného autoportrétu? Pokud se jedná o záběr, který jste si sami vymysleli a připravili včetně nastavení fotoaparátu a někdo druhý vám pomohl pouze stisknutím spouště, jedná se stále o autoportrét. Jestliže se fotograf i asistent společně tvůrčím způsobem podíleli na obsahu fotky, jsou spoluautory fotografie.

Autoportrét aneb jak se vyfotit hezky, snadno a rychle
Foceno v ateliéru na samospoušť, použity byly dva záblesky a odrazná deska. Nikon D300s, Nikon 50/1.8.G, 1/80 s, f/8 ISO 100.

Ovládání fotoaparátu přes mobil nebo tablet

Pokud máte fotoaparát, který lze připojit k mobilu nebo tabletu přes wifi nebo bluetooth a odtud jej vzdáleně ovládat přes aplikaci, máte to dispozici to nejjednodušší řešení. Pořizování autoportrétů nikdy nebylo realizovatelné snadněji než tímto způsobem. Máte zde obrovskou kontrolu nad výslednou podobou fotky a předem víte, která část snímku bude ostrá. 

Nemusíte se tedy bát fotit klidně i na nejnižší možnou clonu a hlavně vidíte přímo na displeji mobilu, jak na fotce budete vypadat. Fotit můžete přímo z mobilu, který budete mít v ruce, případně si můžete nastavit samospoušť a mezitím telefon někam schovat. S mým Nikonem Z6 toto umí aplikace Snap Bridge. Je to opravdu skvělá vychytávka, takže pokud máte foťák, který tuto funkci podporuje a ještě jste ji nezkusili, tak není na co čekat. Jednodušší už to snad ani být nemůže.

Autoportrét aneb jak se vyfotit hezky, snadno a rychle
Foceno venku ze stativu přes aplikaci Snap Bridge. Nikon Z6, Sigma Art 35 mm/1.4, 1/800 s, f/1.4, ISO 100.

Autoportrét, selfie nebo dronie

Potom tu máme ještě několik dalších možností, jak pořídit fotku sebe. Zde už se ovšem pohybujeme spíše u označení „selfie“, nebo v případě použití dronu „dronie“. 

Autoportrét je často spojován s uměleckým pojetím. Jak ale vůbec rozlišit umělecký autoportrét od obyčejného selfíčka?

Hranice mezi autoportrétem a selfíčkem je v dnešní době velmi tenká a pojem „umělecká fotografie“ je často velmi diskutabilní. Jestliže má autoportrét nějakou přidanou hodnotu, nápad, promyšlené světlo a kompozici, zůstaňme (bez ohledu na to, čím jste se fotili) u pojmu „autoportrét“. Pokud jste se naopak čímkoliv narychlo cvakli bez rozmyšlení, bude se jednat spíše o to selfie.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJana Máčková

Fotografii se věnuji od roku 2003, kdy se mi do rukou dostal první digitální kompakt. Nejraději fotím lidi a zvířata. Zaměřuji se především na focení svateb, portrétů a rodin s dětmi. Ve volném čase ráda cestuji a doplňuji své portfolio i o fotografie z různých koutů světa. V současnosti je focení mojí prací, která mě živí, a zároveň je mým koníčkem. Fotky můžete vidět na mých webových stránkách a na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *