Srovnání teleobjektivů od Nikonu

Srovnání teleobjektivů od Nikonu

Nedávno jsem na fotbalovém zápase testoval teleobjektiv na bajonet Nikon Z a napsal vám o tom článek. Slíbil jsem, že se někdy zaměříme taky na teleobjektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností Nikon Z 400 mm f/4,5 VR S. Pojďme se tedy podívat na porovnání zmíněného objektivu s objektivem Nikon Z 100-400 mm f/4,5-5,6 VR S. 

Možná budu mít hned ze začátku trochu uštěpačnou otázku: Proč Nikon vyrobil pevnou čtyřstovku se světelností f/4,5 a ne rovnou se světelností f/4.0? Kvůli přijatelné ceně, nižší váze, většímu odstupu od „extrémně“ drahé verze se světelností f/2.8 nebo je tam jiné technické vysvětlení? Osobně na tuto otázku neznám odpověď, ale nedává mi to úplně smysl a spíš by se mi líbila verze se světelností f/4.0. Pokud ale víte něco víc určitě mi to napište do komentářů. 🙂

Nikon Z 400 mm f/4,5 VR S

Než se pustíme do samotného objektivu, tak bych ještě rád poděkoval půjčovně Fotori, která se zaměřuje na foto a video techniku, a která mi tento objektiv na test poskytla. Ve dnech, kdy jsem měl teleobjektiv k dispozici se konaly závody nejen historických vozů Histocup na brněnském okruhu. Pojďme se podívat, jestli tento objektiv stojí za to.

Zpracování a konstrukce

Zpracování objektivu působí velmi dobře a bytelně. Objektiv je opatřen také ochranou proti povětrnostním vlivům, což oceníte hlavně při focení sportu a přírody. Na zpracování jsem nenašel nic, co bych mohl vytknout. Naopak bych něco skutečně vyzdvihl, a to váhu objektivu, která je nečekaně nízká, a ani po dlouhém focení mě nijak nebolely ruce. 

(palec) Nižší váhu rozhodně oceníte jako wildlife fotograf, pokud fotíte tzv. „na šoulačku“ nebo hledáte nějaký kompaktní teleobjektiv na krajinářské focení.

Objektiv disponuje ostřícím prstencem pro manuální ostření, funkčním kroužkem, dvěma funkčními tlačítky, tlačítkem pro uložení aktuální zaostřené pozice a dvěma přepínači, kterým ovládáte ostření. Prvním přepínačem vybíráte mezi automatickým a ručním ostřením a druhý přepínač slouží k omezení rozsahu ostření na 6m až nekonečno. 

Co na objektivu nenaleznete je ovládání stabilizace stejně jako například na objektivu Nikon Z 100-400 mm f/4,5-5,6 VR S. Zde ale ještě chybí multifunkční displej, který může ukazovat vzdálenost zaostření nebo jiné informace. Na druhou stranu jsem již v minulé recenzi psal, že mi tento multifunkční displej přijde zbytečný, takže mně tam určitě nechybí. 

Pěkný a praktický detail jsem našel na sluneční cloně, která obsahuje pogumovaný okraj. Kdybych to měl shrnout ve zkratce, tak zpracování je na jedničku.

Ještě zmíním pár technických parametrů, které by vás mohly zajímat.

  • Hmotnost včetně patice se stativovým závitem – 1245 g
  • Počet lamel clony – 9
  • Největší měřítko zobrazení – 0,16
  • Nejkratší zaostřovací vzdálenost – 2,5 m
  • Průměr filtrového závitu – 95 mm
  • Vrstvy – Antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat, fluorová vrstva

Ostrost a kontrast je špičkový

Ostrost je zřejmě jeden z důvodů, proč si tento objektiv budete chtít koupit. Pojďme se prvně podívat na oficiální MTF křivky ze stránek Nikonu a na grafy ostrosti z webu ephotozine.com.

Srovnání teleobjektivů od Nikonu
MTF graf, zdroj: www.imaging.nikon.com
Srovnání teleobjektivů od Nikonu
MTF graf, zdroj: www.ephotozine.com

Dle mého názoru byste neměli cítit potřebu „přiclonit“, abyste dostali ostřejší snímek. A ostrost je dobrá již od clony f/4,5. Na druhou stranu je to ale asi očekávatelné u objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností a clonou f/4,5. Níže můžete vidět testovací fotografie pro jednotlivá clonová čísla.

Srovnání teleobjektivů od Nikonu

Rychlost ostření a stabilizace je skvělá

Rychlost ostření je opět velmi dobrá. Ostření je tiché a rychlé a při focení automobilových závodů jsem neměl pocit, že by ostření nějak nestíhalo, nebo bych byl rychlostí ostřením jakkoliv omezený.

Stabilizace je zase jedním slovem skvělá. Při testech se mi podařilo vyfotit ostré snímky i s časem 1/5 s, a i když to rozhodně nebylo ve 100 % případech, tak i to je za mě velmi dobrá hodnota. Myslím, že většina fotografů asi nebude fotit za špatných světelných podmínek na dlouhé časy (kromě statických portrétu nebo krajiny), takže to pravdepodobně nebude ten nejdůležitější parametr.

Srovnání teleobjektivů od Nikonu
Snímek focení s časem 1/5 s

Porovnání s objektivem Nikon Z 100-400 mm f/4,5-5,6 VR S

A teď možná to hlavní, proč tento článek čtete. Jelikož jsem mezi těmito objektivy sám vybíral, byl jsem a toto porovnání neskutečně zvědavý.

Srovnání teleobjektivů od Nikonu
Porovnání rozměrů. Vlevo – Nikon Z 100-400 mm f/4,5-5,6 VR S, vpravo – Nikon Z 400 mm f/4,5 VR S

Na první pohled je vidět, že pevná čtyřstovka je o trochu větší a hlavně má větší průměr tubusu, který je 99 mm oproti 77 mm. Ovšem se změnou ohniskové vzdálenosti u objektivu Nikon Z 100-400 mm f/4,5-5,6 VR dojde také k vysunutí tubusu, a proto je následně tento objektiv větší. Pro přenášení je tento objektiv sice o trochu menší, ale zase těžší o 190 g.

Srovnání teleobjektivů od Nikonu
Porovnání průměru tubusu. Vlevo – Nikon Z 100-400 mm f/4,5-5,6 VR S vpravo – Nikon Z 400 mm f/4,5 VR S

Asi nikoho nepřekvapí, že objektiv Nikon Z 400 mm f/4,5 VR S je v podstatě ve všem lepší. Čtyřstovka je ostřejší, trochu rychleji a spolehlivěji ostří, je lehčí, má lepší světelnost a tím i lepší „odpíchnutí“ objektu od pozadí. A i stabilizace mi přišla spolehlivější. 

Jediné, co mu oproti zoomovému objektivu chybí, je za mě zbytečný informační displej na objektivu a pak ten již důležitý „zoom“ 😀. Stojí tedy ty lepší parametry za tu ztrátu univerzálnosti ve formě více ohniskových vzdáleností, ale také za tu vyšší cenu? Ještě doplním, že rozdíl v nákupní ceně v době psaní tohoto článku je přibližně 18 tisíc korun.

Hlavní věcí, kterou je potřeba brát v potaz je použití objektivu. Na wildlife focení bych si skutečně vybral pevnou čtyřstovku, ale na sport, krajinu a obecné univerzální použití bych zvolil objektiv Nikon Z 100-400 mm f/4,5-5,6 VR S, který je ve všem o něco horší, ale univerzálnost to za mě dostatečně nahradí. Projdeme si jednotlivé rozdíly bod po bodu.

Ostrost: čtyřstovka je ostřejší a nabízí více detailů a „mikrokontrastů“, ale především ve středu obrazu ten rozdíl není dle mého názoru úplně zásadní. Další věcí je, že pro většinu použití nejsou kladené požadavky na dokonalou ostrost snímků. Pokud ano, tak ne po celé jeho ploše až do kraje. Porovnání můžete vidět na obrázku níže. U objektivů, které nemají zrovna nízkou hodnotu clony se nedokonalost mírně projeví, ale i pro hodnoty f/4,5 a f5/,6 jsou výsledky stále slušné.  

Srovnání teleobjektivů od Nikonu
Porovnání ostrosti s Nikon Z 100-400 mm f/4,5-5,6 VR

Pro ty, co by rádi viděli I další porovnání, bych rád zmínil video, kde je podobné porovnání v čase 4 min.

Rychlost ostření je vcelku podobná, ale řekl bych, že Nikon Z 400 mm f/4,5 VR S je asi o něco rychlejší. V dalším videu můžete vidět rozdíly rychlosti ostření pro jednotlivé objektivy. (v čase cca 4 min 50 s. )

Rozostření pozadí a separace hlavního objektu od pozadí je jedním z důvodů, který se uvádí jako benefit pevného objektivu od zoomu a je to samozřejmě pravda, ale opět vyvstává otázka: Je ten rozdíl tak zásadní?

Na obou objektivech lze použít i některý z telekonventorů, které jsem ale neměl možnost použít, nedokážu tedy říct, jaký by byl případný rozdíl při jejich použití.

Závěrem

Testovaný Nikon Z 400mm f4/5 je lehký teleobjektiv, se skvělou ostrostí a rychlým ostřením vhodný hlavně na wildlife, sport, ale také krajinu. Pravdou je, že osobně moc nechápu, proč tento objektiv není se světelností f/4, které by tím pravděpodobně dostal i nějaké to zvětšení, ale asi i zvýšení váhy a ceny, ale rozdíl mezi Nikon Z 100-400 mm f/4,5-5,6 VR S by byl větší a pro někoho lákavější. Možná bylo cílem Nikonu zvýšit technický odstup od objektivu Nikon Z 400mm f/2.8 TC VR S, který je ale úplně v jiné cenové kategorii. 

Máte nějaké vlastní postřehy nebo dotazy? Napište určitě do komentářů.

Galerie fotek

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMartin Tajč

Fotografování je mým koníčkem, ale částečně i prací. Zaměřuji se hlavně na sportovní, reportážní a krajinářskou fotografii, avšak nevyhýbám se žádným žánrům. Jsem Nikonista, ale používám i objektivy jiných výrobců. Mám rád sport, programování a vaření. Moje fotografie naleznete na mém webu, případně mě můžete sledovat na Instagramu a Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *