Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce

Na Instagram už sice nahrajete fotky na šířku i na výšku, ale v náhledu jsou stejně vždy oříznuté do čtverce. To není pro fotografy zrovna ideální. Pokud tomu chcete předejít, stačí se naučit jednoduchý trik. K fotkám přidejte rámečky a ořezu se tím vyhnete. V Zoner Photo Studiu X tak rovnou připravíte fotky ke sdílení pro sebe i klienta. Zároveň se vyhnete mobilním aplikacím od často pochybných výrobců, které tuto funkci nabízí.

Instagram má sloužit hlavně ke sdílení fotek, paradoxně je k nim však velice nepřívětivý. Sice už umožňuje postování fotografií na šířku a na výšku, ve vaší galerii se však fotka stejně zobrazí ve čtvercovém náhledu. Jak tuto nepříjemnost obejít? Pomůže Zoner Photo Studio X.

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce
Na Instagram už sice můžete nahrávat fotografie na výšku i na šířku, ale na zdi stejně vidíte pouze čtvercové náhledy.

Jak na Instagram nahrávat fotky na výšku a na šířku?

Fotografie na výšku a na šířku jsou tak i nadále problém, protože nejdou nahrát zcela bez oříznutí. Existuje však vynalézavé řešení. Stačí přidat k fotografii rámeček a nastavit tak Instagramem vyžadovaný čtvercový formát.

Fotku tak ve formátu na šířku nebo na výšku uvidíte nejen při rozkliknutí, ale i v náhledu. To sice nelze udělat přímo v rozhraní Instagramu, ale pomůže vám grafický editor v počítači. V Zoner Photo Studiu X to snadno zvládnete pomocí Hromadného filtru.

Přidejte fotkám rámečky

Rámečky mohou mít různou podobu. Můžete použít barevný, černý nebo bílý. Nevýhoda je, že pokud mají vaši sledující nastavené jiné barevné schéma než vy, může takový rámeček působit až příliš agresivně.

Jak upravit fotku na Instagram
Rámečky mohou být barevné nebo vytvořené z původní rozmazané fotografie. Foto: Jakub Danihelka

Doporučujeme proto využít rámečku, který vytvoříte z rozmazané původní fotografie. To snadno uděláte Hromadným filtrem, stačí ho správně nastavit. A když si jeho nastavení uložíte, snadno v budoucnu upravíte libovolné množství fotek, kterými se chcete na Instagramu pochlubit. To je skvělé v případě, že fotky na Instagram nahráváte často. Nemusíte upravovat každou zvlášť.

Jak rámečky přidat

Princip je v tom, že si vytvoříte a uložíte přednastavení složené ze dvou různých filtrů (Změnit rozměry a Velikost plátna):

  • Změnit rozměry zajistí, že se vaše fotky převedou do velikosti vhodné pro Instagram.
  • Velikost plátna udělá zase to, že budou mít čtvercový formát a rámeček z rozmazané fotky.

Otevřete si fotku v modulu Správce a klikněte na ikonu Hromadného filtru (Ctrl+Q).

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce
Vyberte si fotku a klikněte na ikonu Hromadného filtru. Nebo použijte klávesovou zkratku Ctrl+Q.

Klikněte na tlačítko Přidat filtr, vyberte položku Změnit rozměry a potvrďte tlačítkem OK.

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce
Klikněte na Přidat filtr a vyberte Změnit rozměry.

Z nabídky Režim zvolte možnost Pouze zmenšovat. Zajistíte tím, že příliš malá fotka se při použití filtru neroztáhne. Do polí VýškaŠířka zadejte rozměr 2 000 px (velikost vhodná pro Instagram). Nechte zaškrtnutou možnost Zachovat proporce. Zadáním stejného rozměru do obou polí zajistíte, že bude filtr fungovat jak na fotky na výšku, tak na fotky na šířku.

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce
Zadejte velikost 2 000 pixelů pro delší i kratší stranu. Filtr tak bude fungovat na fotky na výšku i na šířku.

Předposledním krokem je přidání druhého filtru – Velikost plátna. Klikněte opět na tlačítko Přidat filtr a vyberte Velikost plátna. Potvrďte tlačítkem OK.

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce
Přidejte další filtr – Velikost plátna.

Do polí pro rozměry opět zadejte 2 000 pixelů pro každou stranu. Vaše fotka se tak převede do čtvercového formátu, ale bez ořezu. Doplní ji zvolený rámeček.

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce
Nastavte opět rozměry 2 000 pixelů pro výšku i šířku a zvolte typ rámečku. Buď vyberte barvu, nebo zvolte Vyplnit pozadí rozmazaným obrázkem.

Buď si vyberte rámeček v libovolné barvě, nebo zaškrtněte políčko Vyplnit pozadí rozmazaným obrázkem. Pomocí posuvníků Síla rozmazání, Přiblížení a Prolnutí s barvou si výsledek doladíte a vytvoříte svůj originální rámeček. Klikněte na tlačítko Použít a fotka je připravena ke sdílení.

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce
Takto může vypadat hotová fotografie.

TIP: Doporučujeme si fotky vyexportovat přímo pro účely sdílení do speciální složky, nebo je zálohovat. Úprava je destruktivní a nejde vrátit zpět!

Uložte si nastavení na později

A máte hotovo! Kliknutím na ikonku diskety ve spodní části okna Hromadného filtru si toto nastavení uložíte a pojmenujete. V budoucnu ho budete moct použít pomocí pár kliknutí, jednotlivě i hromadně.

Vyzkoušejte to zdarma!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJaroslav Krézek

Baví mě digitální i analogová fotka, barevná i černobílá. Občas mě s foťákem můžete potkat na koncertě nebo festivalu, ale plastový kompakt na kinofilm mám u sebe skoro pořád. Moje fotky najdete třeba na mém instagramu https://www.jardafoti.cz/.

Komentáře (2)

  1. Nějak mě to připadá jako naprosto zbytečná práce…neb jestli v náhledu je fotka jako čtverec, ale po rozkliknutí je již normální…pak by mě to bylo naprosto jedno. To je více serverů kde se fotky v náhledu objevují jako čtverce a vůbec nikomu to nevadí. Takže jak jsem již řekl. Z mého pohledu naprosto zbytečná práce…Ćlánek není tím pádem nic jiného, než reklama na to, co vše lze v Zoneru udělat. Umí i rámečky :-)…Tím Zoner nijak neshazuji. Sám ho používám již od verze 7.

    1. Zdravíme Vás Jiří, děkujeme že využíváte program Zoner Photo Studio již tak dlouho. Přejeme Vám mnoho krásný foto úlovků, ze kterých budete mít radost stejně jako my z toho, že jste naším věrným čtenářem.
      Eva / Redakce Milujeme fotografii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *