Jak opravit barvu pleti na fotkách? Vyzkoušejte vrstvy

Přirozeně vypadající pleťová barva je základem dobrého barevného portrétu. Problém ale je, že různé světelné zdroje nebo odrazy světla od trávy či oblečení způsobují nepřirozené barevné fleky. Naštěstí můžete barvu pleti v počítači opravit.

Bohužel není možné prohlásit, že nejlepší pleťová barva je odstín XY. To by bylo moc jednoduché. Barva pleti je pokaždé jiná. Záleží na světle i na konkrétní osobě.

Některé odstíny ale na fotografiích vypadají nezdravě nebo nepřirozeně. A právě tyto barvy byste měli dostat z fotek pryč.

Jak opravit barvu pleti na fotkách? - před úpravou
Původní fotka, Nikon D750, 50mm f/1.4, 1/200, f2, ISO 400.

Tato fotka z plesu je zleva nasvícená teplými halogeny, zprava fialovými reflektory a ještě do toho přisvícená externím bleskem. Kvůli tomu není barva pleti stejnorodá.

K podobnému jevu dochází třeba při odrazu světla od oblečení výrazné barvy, od stěny nebo od zelené trávy při focení na zemi. Princip, jak tyto situace řešit, je přitom pokaždé stejný.

S organizací úprav vám pomůžou skupiny

S úpravou fotek, kde má barva pleti nepřirozený odstín, vám pomůžou vrstvy a barevný štětec. Tyto nástroje najdete v modulu Editor Zoner Photo Studia X. S jejich pomocí pleťovou barvu upravíte a poté snímek doladíte pomocí dalších funkcí.

Při práci je dobré vrstvy rozdělovat do skupin. Lépe se tak v úpravách vyznáte. Vytvoření skupin přitom nemusí být hned první krok – poskládat vrstvy si můžete kdykoliv. Není ale od věci začít rovnou s přehledným uspořádáním a pojmenováním.

Stačí kliknout na ikonu složky na řádku Vrstvy. Vytvoříte tak novou skupinu, kterou přejmenujete dvojklikem na její název.

Skupiny vytvářejte logicky, ať se vám s nimi dobře pracuje. V tomto případě zakládám jednu složku na lokální úpravy a druhou na celkové doladění barev.

Výhoda je nejen v přehlednosti, ale také v možnosti kdykoliv vypnout viditelnost celé skupiny. Okamžitě tak uvidíte rozdíl před a po.

Jak opravit barvu pleti na fotkách? - složky
Vytvořte skupiny a pojmenujte je.

Nyní přidejte prázdnou vrstvu pomocí tlačítka +Přidat vrstvu a přesuňte ji do skupiny.

Jak opravit barvu pleti na fotkách? - přidat
Přidejte prázdnou vrstvu a přesuňte ji do skupiny.

Základem je barevný štětec

U prázdné vrstvy klikněte na Kreslicí nástroje, které najdete v pravém panelu, a vyberte Štětec (B). Přidržením klávesy Ctrl aktivujte kapátko a vyberte s ním na snímku takovou barvu pleti, která se vám zdá nejpřirozenější a chcete ji dostat na celou kůži.

Jak opravit barvu pleti na fotkách? - štětec
Naberte kapátkem štětce nejvhodnější barvu.

Následně touto barvou pokreslete celou plochu kůže.

Použijte větší rozmazání štětce a raději přetahujte než nedotahujte. Místa, kde bude přetažení vidět, vyřešíte později maskou.

Jak opravit barvu pleti na fotkách? - pomalovat
Pomalujte štětcem kůži.

Teď přijde ta největší magie. Vrstvě nastavte režim Barva a snižte Krytí maximálně na poloviční. Snímek pak začne vypadat lépe.

Jak opravit barvu pleti na fotkách? - barva
Použijte režim Barva a snižte Krytí.

Namaskujte oči, zuby a přetahy

Vrstvě s barvou přidejte masku pomocí tlačítka Odkrýt vše.

Jak opravit barvu pleti na fotkách? - maska
Přidejte vrstvě masku.

Klikněte do masky a štětcem s černou barvou maskujte části, které nemají být vidět. Tedy například oči a zuby. Po překrytí barvou by totiž byly zažloutlé.
Zároveň vymaskujte místa, kde jste to s barevným štětcem přehnali.

Jak opravit barvu pleti na fotkách? - zuby
K maskování použijte černý štětec.

Dolaďte barevnost nového odstínu

Pokud se vám barevná vrstva nezdá úplně ideální, přidejte k ní vrstvu úprav a vylepšete ji.

Klikněte na +Přidat vrstvu a zvolte Vyvážení bílé. Tuto vrstvu úprav pak přetáhněte do levé části vrstvy s barvou. Vyvážení bílé se tak projeví pouze na jedné vrstvě a ne na všech.

Jak opravit barvu pleti na fotkách? - vyvážení
Přetáhněte vrstvu úprav na barevnou vrstvu. Díky tomu se úpravy projeví pouze tam, kde je potřebujete.

Na našem obrázku působí nová pleťová barva stále lehce nezdravě. Může za to její zelený nádech. V takovém případě stačí posunout vyvážení bílé mírně do fialové. A „pleťovka“ už vypadá mnohem přirozeněji.

Jak opravit barvu pleti na fotkách? vyvážení
Upravte vyvážení bílé u přidané barevné vrstvy.

Celková barevná úprava fotky

Předchozí úpravy se týkaly pouze složky s lokálními úpravami pleťové barvy. Nyní začněte pracovat ve druhé skupině vytvořené na úpravy celé fotky. Do ní opět přidejte vrstvy úprav.

Začněte s vyvážením bílé. Například u této fotky se hodí posunout jej do chladnějšího odstínu.

Snímek je pak ale málo barevný. Přidejte tedy ještě vrstvu Barva a zesilte Živost. A fotografie bude vypadat mnohem lépe!

Jak opravit barvu pleti na fotkách? - vyvážení
Upravte Sytost a Vyvážení bílé ještě u celé vrstvy.

Výsledná fotka před a po sjednocení pleťového odstínu.

Různé barvy, stejný postup

Pleťové odstíny a jejich vady budou pokaždé jiné. Proto v článku nedoporučujeme žádné konkrétní parametry. Postup, zahrnující barevný štětec, vrstvy a úpravy vyvážení bílé a sytosti, ale využijete vždy.

Stačí jen vše vyzkoušet a přesvědčit se na vlastní kůži. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma, otevřete v něm fotku, kterou potřebujete vylepšit, a pusťte se do úprav. Nezabere vám to víc než pár minut.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *