Jak na video v ZPS X – 1. díl
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Ne, chci pokračovat ve čtení článku
Podobné novější články…
V našem dvojčlánku vám ukážeme několik možností, jak pro vaše projekty využít editor videa v Zoner Photo Studiu. Ten najdete v aktuální verzi programu v modulu Vytvořit. V prvním díle se na příkladu naučíte poskládat pěknou videoprezentaci z výletu a přidat do ní zajímavé efekty.
Ještě předtím, než začnete vkládat jakýkoliv obsah do vašeho projektu, musíte nastavit základní parametry – rozlišení a počet snímků za sekundu (FPS). Po vložení obsahu už nebude možné FPS měnit. Pro následující ukázku použijeme už přednastavené rozlišení FullHD 1080p a 25 FPS. Nejen o parametrech videa se víc dočtete v článku o vytváření videa z fotek.
V dalším kroku vyberte do videa tu pravou hudbu. Hudba by měla odrážet atmosféru videa, proto je její výběr velmi důležitý a je dobré ji zvolit hned na začátku. Zkuste třeba nějakou skladbu, která je pro zachycené místo příznačná, nebo třeba „hymnu výletu“, kterou jste s přáteli na cestě poslouchali.
Hudbu snadno přetáhnete z filmového pásu do Zvukové stopy stejně jako jiný obsah. Nebo použijte možnost Přidat zvukový soubor… , kterou najdete v rozšířených možnostech Zvukové stopy.
Hlídejte si poměr stran
Často se stává, že videa a fotky, které chcete do videa vložit, nemají stejný poměr stran. V našem případě jsou videa v rozlišení FullHD (1920x1080px), tedy je jejich poměr stran 16:9. Fotky jsou focené do poměru 4:3. To znamená, že pokud jste na začátku vybrali rozlišení projektu FullHD, videa budou na „plátně“ přesně sedět, ale okolo fotek bude vidět barva pozadí, případně obrazová stopa pod nimi.
Rozdíl mezi režimem Vsadit celý (fit) a Vyplnit snímek (fill).
Máte dvě možnosti, jak problém vyřešit:
- Fotky budou ořezané, ale budou vyplňovat celou obrazovku – režim Vyplnit snímek.
- Fotky budou vložené do prostoru plátna podle kratší strany, ale bude vidět barva pozadí / obsah obrazových stop níže – režim Vsadit celý.
Pro který z režimů se rozhodnete, je zcela na vás. Osobně preferuji režim Vyplnit snímek, protože výsledné video je potom ucelenější. Tato možnost je zároveň přednastavená. Pokud jsou vaše fotky ve videu ořezané a nebyl to váš záměr, teď už víte, jak to snadno změnit.
V následujících odstavcích vám ukážeme 3 jednoduché způsoby, jak fotky ve videu oživit a vytvořit tak kreativní video z vašich zaznamenaných zážitků.
Využití Pan&Zoom efektu
Aby fotografie ve videu nebyly statické a nepůsobily rušivým dojmem, použijte efekt Pan&Zoom. Tento efekt využijete i při tvorbě časosběrů. Jednoduše označte fotku nebo časosběr a v pravém panelu v části Efekty vyberte jednu z možností Pan&Zoom efektu. Pomocí parametru Síla nastavte intenzitu zvoleného efektu. Je dobré, když ji nastavíte na přibližně střední hodnotu a vyhnete se extrémům, tedy 0 % nebo 100 %.
Použijte fotografie jako podklad pro titulky
Dalším způsobem, jak zakomponovat fotografie do videa, je jejich vložení pod titulky. Třeba když vytváříte videoklip z dovolené a navštívili jste nějaké zajímavé místo, které chcete dále ve videu ukázat.
Postup:
- Vytvořte si 2 obrazové stopy.
- Do vrchní stopy vložte text, který bude popisovat, jaká scéna ve videu následuje.
- Do spodní stopy vložte obrázek a aplikujte na něj Pan&Zoom efekt.
Ukázka textu nad obrázkem, který popisuje následující scénu.
Imitace zvuku závěrky ve videu
V této části se naučíte využívat jednoduché přechody a přidat zvukový efekt spouště foťáku. Imitace stisknutí spouště vaše video oživí.
Postup:
- Do videa vložte fotky za sebou a nastavte jim požadovanou délku prehrávání. Ideálně nastavte cca 1 sekundu, aby se nezobrazovaly příliš dlouho. To by mohlo diváky omrzet.
- Mezi jednotlivé snímky vložte přechodový efekt. Ten si vyberete v pravém panelu pod možností Přidat přechodový efekt. Následně ho myší přetáhněte mezi dvě obrazové položky na časové ose. Tyto dva klipy na sebe musí naväzovat v rámci jedné stopy, jinak přechodový efekt nebudete moct vložit. V tomto příkladu budeme používat Prolínání přes bílou (ideální délka je 3 snímky, takže trvání nastavte na 0:00:00:03).
- Do zvukové stopy vložte zvuk závěrky, který si stáhnete zdarma kliknutím na tento odkaz.
Výsledný efekt může vypadat nějak takto:
Výsledné video s imitací závěrky.
Fantazii se meze nekladou. Pokud máte nějaký další kreativní nápad, jak zkombinovat fotografie a videa, budeme rádi, když se o něj s námi a ostatními čtenáři podělíte v komentářích pod článkem.
Zatím zde není žádný komentář.