Objevte kouzlo timelapse aneb jak vytvořit časosběrné video z fotek

časosoběrné video timelapse v zps

Spojit video a fotografii do jednoho celku. Přesně to vám umožní timelapse neboli časosběrné video. Pomocí této techniky zaznamenáte dlouhotrvající děje do krátkého videa. S jeho tvorbou si snadno poradíte – stačí jen připravit správné fotografie a poté je spojit do timelapse videa. Podívejte se, jak na to.

Hlavním předpokladem pro nasnímání časosběru je zpravidla nehybné umístění fotoaparátu, který snímá v pravidelných intervalech jednu fotku za druhou. Zároveň je vhodné, aby scéna měla dvě základní části – stabilní a pohyblivou.

Rychlost snímání přizpůsobte kompozici

Nejjednodušším řešením pro tvorbu timelapse záběrů je využít režim sériového snímání, který najdete ve většině fotoaparátů. V něm nastavíte interval mezi jednotlivými expozicemi a jejich počet.

Nastavení fotoaparátu pro tvorbu timelapse videa.
Nastavte interval a počet expozic.

Interval volte podle toho, jak rychlý je pohyb, který zaznamenáváte. U pomalejšího, jaký vytváří mraky, se dává větší rozestup, například 3 sekundy. U rychlého pohybu lidí, zvířat nebo aut stačí 1 vteřina. I tak ale pamatujte, že každá situace potřebuje individuální nastavení.

Upevněte fotoaparát

V případě, který vidíte na videu na konci článku, jsme v první části připnuli foťák na stativu mezi sedačkami pásem ze dvou stran. Díky tomu nepadal dozadu.

Timelapse: pevně připevněný fotoaparát připravený pro tvorbu časosběrného videa.
Připevněný foťák v autě.

Druhou půlku jsme snímali u zábradlí. Aby se nic nepohnulo, přivázali jsme ještě popruhem foťák k zábradlí.

Timelapse: přichycení fotoaparátu u zábradlí umožňující tvorbu časosběru.
Snímání u zábradlí.

Upravte hromadně fotky

I na krátké časosběrné video, které má málo přes 20 vteřin je potřeba kolem 300 fotek. Vyplatí se proto snímky editovat hromadně v Zoner Photo Studiu X. Díky tomu bude úporava všech obrázků stejná.

Možností, jak snímky upravit hromadně, je několik. V tomto případě je ideální využít hromadný export v modulu Vyvolat. Nejprve tedy upravte jednu ze série fotek. Když jste s její podobou spokojení, klikněte pravým tlačítkem myši na miniaturu obrázku ve spodním filmovém pásu. Z nabídky poté vyberte možnost Kopírovat nastavení.

Timelapse: úprava fotografií pro časosběrné video.
Upravte jednu fotku podle představ. Z ní pak zkopírujete nastavení.

Když máte úpravy zkopírované, označte na filmovém pásu ostatní fotky a na některou z nich klikněte opět pravým tlačítkem myši. Nyní si v nabídce zvolte Vložit nastavení. A úpravy, které jste udělali na vzorové fotce, nyní Zoner Photo Studio přenese na všechny označené snímky.

Timelapse: vložení požadovaného nastavení na další snímky.
Zkopírované nastavení pak vložte k ostatním snímkům.

Jakmile program fotky upraví, můžete je exportovat.

Vytvořte z fotek časosběrné video

Abyste vytvořili timelapse video, otevřete si v Zoner Photo Studiu složku s připraveným fotografiemi. Poté přepněte do modulu Vytvořit a vyberte možnost Video.

bannermf_690x120

Nyní přidejte všechny fotky a nastavte video tak, aby šly rychle za sebou. V parametrech proto v možnosti Trvání snímků upravte počet snímků a sekund. Pokud necháte v záložce Možnosti FPS na 30, doporučuji nastavit zhruba 3–4 snímky za 0 vteřin, aby bylo video přiměřeně rychlé.

Timelapse: nasatevní časosběrného videa.
Nastavte parametry časosběru.

Také se hodí zaškrtnout možnost Odstranění blikání timelapse. Pokud máte hotovo, Uložte video.

Najděte další příležitosti

Pohyb města, plynoucí mraky nebo zapadající slunce jsou časosběrná klasika. Zkuste najít něco nového. Složit výsledek je v Zoner Photo Studiu velmi jednoduché. Stačí už jen najít originální kompozici.

Vyzkoušejte to i vy! Stáhněte si Zoner Photo Studio na 30 dní zdarma, vytvořte si timelapse video a pochlubte se nám se svým výsledkem.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *