VIDEO: Snímky za sekundu

00:05:45

Zvolit správný počet snímků za sekundu a region PAL nebo NTSC při natáčení videa je velmi důležité. Toto nastavení totiž ovlivní vaši následnou práci s videem.

U práce s videi se můžete setkat s nastavením rozděleným do dvou regionů, pro které se používají různé frekvence. Stejně jako se historicky používaly pro obrazové systémy analogového televizního vysílání se u videí setkáváme s formáty PAL a NTSC:

  • PAL byl standardem na území Evropy a dodnes využívá frekvenci 25 fps a její násobky, tedy 50, 100, 200 atd.
  • Oproti tomu NTSC – americký systém, má typickou frekvenci 24 nebo 30 fps a další násobky, tedy 30, 60, 120, 240 atd. Přičemž 24 fps je užíváno spíše pro kino a 30 fps spíše pro televizní vysílání nebo video.

Díky rozdílným frekvencím se může stát, že filmy, které jdou do distribuceEvropě, můžou mít o něco kratší stopáž než ty samé filmy, které jdou do distribuceUSA.

Doporučujeme točit do 24, 25 nebo 30 fps. Soubory nebudou zabírat tolik místa a váš počítač s nimi bude pracovat rychleji a pohyb v záběrech bude vypadat nejpřirozeněji.

Budete-li točit do 50 fps, budete mít k dispozici dvojnásobný počet snímků a video můžete zpomalit až na poloviční rychlost a současně mít krásně plynulý obraz.

Pokud máte v plánu videa zpomalovat, natáčejte vždy ve vyšších fps.

Až budete mít natočeno, nezapomeňte svá videa sestříhat v Zoner Photo Studiu X, které si můžete stáhnout na 7 dní zdarma.

A pro stálý přísun užitečných videonávodů odebírejte náš YouTube kanál.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (4)

  1. Obnovovací frekvence 50 nebo 60 Hz tu byly dlouho před normami PAL a NTSC (na SECAM jste zapomněli, přitom právě ten se používal u nás). Tyto frekvence vycházely z kmitočtu střídavého proudu v síti, protože právě ten se původně používal pro synchronizaci rozmítání obrazu. Normy NTSC, PAL a SECAM přišly až s barevným obrazem a frekvenci pouze „podědily“ po předchůdci, černobílé televizi, podle oblasti, ve které se používaly.

  2. Stručné, srozumitelné …jistě mnohým pomůže (mě to také pomohlo!). Hezký den přejeme!

  3. „Natáčejte do 30FPS, protože pohyb v záběrech bude vypadat nejpřirozeněji.“ To jako vážně? To je asi vtip, že? Snad každý, kdo kdy viděl rozdíl mezi 30FPS a více, řekne, že více vypadá lépe – plynuleji a dokáže zachytit mnohem více detailů, zejména při pohybu. Na 24 / 30 FPS trvají jen zatvrzelý h.vada z Hollywoodu, protože jedině to má tu správnou „filmovost“. Se divím, že nenatáčí na 16FPS jako před 100 lety. Není nad to mít 4K+ i v každém telefonu, ale ve filmech místo akčních scén koukat na sekanou šmouhanou. To je plýtvání datovým tokem. Alespoň, že někteří si to uvědomují a občas nějaký film lze vidět i v 60FPS. Doporučuji porovnat…

  4. Pěkné video, případné pokračování o expozici uvítám!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *