Jak na fotografování koní na parkurových závodech
Skokové závody jsou ideální příležitostí vyzkoušet si fotit objekt v pohybu. Rychle běžící kůň skákající přes překážku potrénuje nejenom fotografovo oko. Přečtěte si tipy, jak fotit na parkurových závodech, a vyrazte i vy experimentovat s expozicí a kompozicí.
Skokové závody patří mezi jednu z nejpočetněji obsazených jezdeckých disciplín. Budete mít tedy mnoho příležitostí, kam za skokovými závody vyrazit. Vybrat si můžete od „hobby“ závodů až po oficiální závody úrovně Z – T.
U tohoto druhu sportu budete mít možnost nafotit si jednotlivé koně a jezdce na parkurové trase – ta je navíc stejná pro všechny v dané úrovni závodu. Pokud se také domluvíte s pořadatelem a zajistíte si vstup na kolbiště, přinesete si domů záběry, které jiní rozhodně mít nebudou.
Bezpečnost na prvním místě
Říká se, že bezpečnost je vždy na prvním místě. Ne jinak tomu je i při fotografování parkurových závodů, kde je pro všechny zúčastněné důležitá naprostá bezpečnost. Při pohybu okolo koní vždy přemýšlejte nad bezpečností. Úrazy přichází snadno, rychle a všechno se léčí dlouho.
Návštěvníci a atmosféra
Parkurové závody mají jako každý jiný jezdecký obor svou specifickou atmosféru. Projděte se s fotoaparátem mezi diváky a zkuste zachytit radostné momenty, když diváci fandí svým favoritům, ale i napjatou atmosféru při startu některého ze závodníků.
Koně na opracovišti
Ještě než jezdci se svými koňmi vyrazí na kolbiště, je můžete zachytit při přípravách na opracovišti. Budete mít možnost pořídit fotografie koní nad skokem, v klusu i cvalu, případně detaily finálních příprav – například zaplétání posledních copánků v hřívě, dotažení sedla a úpravu další jezdecké výbavy.
Koně nad skokem zpředu, z boku a ze strany
Tím nejdůležitějším na závodech jsou však koně na kolbišti. Základním pravidlem je zachytit koně předtím, než se dostane za překážku, tedy nad skokem. V této fázi totiž kůň vypadá nejlépe.
Budete mít hned několik možností, kam se postavit. Na těchto fotkách si prohlédněte, jak vypadají koně nad skokem v různých případech:
Využijte podhled i nadhled
Pomocí podhledu do fotografie vnesete pocit dynamičnosti a vznešenosti, navíc se vám tím podaří z pozadí dostat vše, co by mohlo na výsledné fotografii rušit.
V případě, že máte k dispozici nepříliš pěkné pozadí, zkuste využít nadhledu, například z tribuny. Dostanete tak do fotografie více písku na jízdárně a nebudete nuceni do snímku zahrnout i nechtěné pozadí. Podívejte se na ukázkové fotografie:
Detaily koní na parkurech
Při fotografování nezapomeňte občas taky pořídit nějaký ten detail koně – tedy koňská kopyta, hlavu, detaily jezdeckého vybavení nebo jezdce samotného. Oživíte tím vaši výslednou galerii.
Nenechte si ujít vyhlášení vítězů a doprovodný program
Jedním z posledních bodů celého programu je samotné vyhlášení vítězů. Při této příležitosti budete mít možnost zachytit vítěze, jimž budou organizátoři předávat ceny. Po vyhlášení následuje otevření šampusů a symbolický přípitek na vítězství. A pak už samotné čestné kolečko vítězů na kolbišti.
Na některých parkurových závodech si počkejte i na doprovodný program. Každé skokové závody vyšší úrovně budou mít doprovodný program rozdílný, na hobby závodech se s ním s největší pravděpodobností nesetkáte.
Experimentujte
Při pořizování fotografií na parkurových závodech experimentujte. Nebojte se posadit za keře a stromy v okolí kolbiště nebo využít květinami zdobených překážek k lepší kompozici. Vyzkoušejte i krátké a dlouhé expoziční časy.
Zajímá vás fotografování koní více? Přečtěte si také:
Zatím zde není žádný komentář.