Jak na fotografování koní na parkurových závodech

Skokové závody jsou ideální příležitostí vyzkoušet si fotit objekt v pohybu. Rychle běžící kůň skákající přes překážku potrénuje nejenom fotografovo oko. Přečtěte si tipy, jak fotit na parkurových závodech, a vyrazte i vy experimentovat s expozicí a kompozicí.

Skokové závody patří mezi jednu z nejpočetněji obsazených jezdeckých disciplín. Budete mít tedy mnoho příležitostí, kam za skokovými závody vyrazit. Vybrat si můžete od „hobby“ závodů až po oficiální závody úrovně Z – T.

U tohoto druhu sportu budete mít možnost nafotit si jednotlivé koně a jezdce na parkurové trase – ta je navíc stejná pro všechny v dané úrovni závodu. Pokud se také domluvíte s pořadatelem a zajistíte si vstup na kolbiště, přinesete si domů záběry, které jiní rozhodně mít nebudou.

Bezpečnost na prvním místě

Říká se, že bezpečnost je vždy na prvním místě. Ne jinak tomu je i při fotografování parkurových závodů, kde je pro všechny zúčastněné důležitá naprostá bezpečnost. Při pohybu okolo koní vždy přemýšlejte nad bezpečností. Úrazy přichází snadno, rychle a všechno se léčí dlouho.

Návštěvníci a atmosféra

Parkurové závody mají jako každý jiný jezdecký obor svou specifickou atmosféru. Projděte se s fotoaparátem mezi diváky a zkuste zachytit radostné momenty, když diváci fandí svým favoritům, ale i napjatou atmosféru při startu některého ze závodníků.

Zachyťte specifickou atmosféru závodu i emoce účastníků.
Zachyťte specifickou atmosféru závodu i emoce účastníků.
Nikon D3, 1/1250 s, f/3.2, ISO 200, ohnisko 95 mm

Koně na opracovišti

Ještě než jezdci se svými koňmi vyrazí na kolbiště, je můžete zachytit při přípravách na opracovišti. Budete mít možnost pořídit fotografie koní nad skokem, v klusu i cvalu, případně detaily finálních příprav – například zaplétání posledních copánků v hřívě, dotažení sedla a úpravu další jezdecké výbavy.

Opracoviště je ideálním místem, kde můžete získat záběry z příprav.jpg
Opracoviště je ideálním místem, kde můžete získat záběry z příprav.

Koně nad skokem zpředu, z boku a ze strany

Tím nejdůležitějším na závodech jsou však koně na kolbišti. Základním pravidlem je zachytit koně předtím, než se dostane za překážku, tedy nad skokem. V této fázi totiž kůň vypadá nejlépe.

Budete mít hned několik možností, kam se postavit. Na těchto fotkách si prohlédněte, jak vypadají koně nad skokem v různých případech:

Skok z pohledu na překážku zpředu.jpg
Skok z pohledu na překážku zpředu.
Nikon D3, 1/1250 s, f/3.5, ISO 320, ohnisko 150 mm
Skok z pohledu na překážku zboku.jpg
Skok z pohledu na překážku zboku.
Nikon D300, 1/2000 s, f/3.5, ISO 200, ohnisko 17 mm (EQ 25 mm)
Skok z pohledu na překážku ze strany.jpg
Skok z pohledu na překážku ze strany.
Nikon D3, 1/1250 s, f/4.0, ISO 250, ohnisko 35 mm

Využijte podhled i nadhled

Pomocí podhledu do fotografie vnesete pocit dynamičnosti a vznešenosti, navíc se vám tím podaří z pozadí dostat vše, co by mohlo na výsledné fotografii rušit.

V případě, že máte k dispozici nepříliš pěkné pozadí, zkuste využít nadhledu, například z tribuny. Dostanete tak do fotografie více písku na jízdárně a nebudete nuceni do snímku zahrnout i nechtěné pozadí. Podívejte se na ukázkové fotografie:

Skok z podhledu.jpg
Skok z podhledu.
Nikon D300, 1/1250 s, f/4.0, ISO 320, ohnisko 17 mm (EQ 25 mm)
Skok z nadhledu.jpg
Skok z nadhledu.
Nikon D300, 1/1250 s, f/3.5, ISO 200, ohnisko 200 mm (EQ 300 mm)

Detaily koní na parkurech

Při fotografování nezapomeňte občas taky pořídit nějaký ten detail koně – tedy koňská kopyta, hlavu, detaily jezdeckého vybavení nebo jezdce samotného. Oživíte tím vaši výslednou galerii.

Díky detailům nebude vaše fotogalerie monotónní.jpg
Díky detailům nebude vaše fotogalerie monotónní.
Nikon D300, 1/1250 s, f/3.5, ISO 200, ohnisko 70 mm (EQ 105 mm)

Nenechte si ujít vyhlášení vítězů a doprovodný program

Jedním z posledních bodů celého programu je samotné vyhlášení vítězů. Při této příležitosti budete mít možnost zachytit vítěze, jimž budou organizátoři předávat ceny. Po vyhlášení následuje otevření šampusů a symbolický přípitek na vítězství. A pak už samotné čestné kolečko vítězů na kolbišti.

Nezapomeňte vyfotit tečku závodu.jpg
Nezapomeňte vyfotit tečku závodu.
Nikon D3, 1/1600 s, f/4.5, ISO 200, ohnisko 52 mm

Na některých parkurových závodech si počkejte i na doprovodný program. Každé skokové závody vyšší úrovně budou mít doprovodný program rozdílný, na hobby závodech se s ním s největší pravděpodobností nesetkáte.

I doprovodný program nabídne zajímavé záběry.jpg
I doprovodný program nabídne zajímavé záběry.
Nikon D3, 1/1600 s, f/4.0, ISO 200, ohnisko 38 mm

Experimentujte

Při pořizování fotografií na parkurových závodech experimentujte. Nebojte se posadit za keře a stromy v okolí kolbiště nebo využít květinami zdobených překážek k lepší kompozici. Vyzkoušejte i krátké a dlouhé expoziční časy.

Nebojte se experimentovat s kompozicí.
Nebojte se experimentovat s kompozicí.
Nikon D300, 1/1000 s, f/2.8, ISO 500, ohnisko 32 mm (EQ 48 mm)
Experimentujte s expozičními časy.jpg
Experimentujte s expozičními časy.
Nikon D300, 1/100 s, f/14, ISO 200, ohnisko 102 mm (EQ 153 mm)

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMartina Burianová

V roce 2010 jsem vzala fotoaparátu do ruky vůbec poprvé. V té době jsem se věnovala ve svém volném čase koním a tak bylo jasné, kdo se stane mým nejčasteji fotografovaným objektem. Začínala jsem s focením koní při trénincích a poté i na závodech. Během posledních let jsem se dostala s fotografováním koní i do zahraničí, konkrétně do Polska, Itálie, Švýcarska, Švédska, ale i do dalekého USA, konkrétně Nevady a Arizony. Od roku 2013 jsem začala svou spolupráci s tištěnými, ale i online magazíny. Mé články doplněné o fotografie tedy můžete nalézt v časopisech jako jsou Koně a hříbata, Svět koní, Jezdectví, Western & Rodeo, Hiporehabilitace, E-sport.cz, Magazín pro cestovatele a Luxury Guru. S mými fotografiemi jste se mohli setkat v roce 2014 na výstavě u Staroměstského náměstí, a od roku 2015 i v prostorách dostihového závodiště Velká Chuchle. Pro každého, kdo se chtějí naučit fotografovat koně, jsem připravila stránku JakFotitKone.cz. Pořádám také pravidelné foto-workshopy a to i ve spolupráci se skupinou GALOPP-FOTO, ve které jsem se stala aktivním členem krátce po jejím založení v roce 2013. V roce 2016 jsem se stala členkou Syndikátu novinářů ČR.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *