Tip na fotovýlet: Fotografování divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích
Láká vás fotografování zvířat, která z naší volné krajiny již zmizela? Vydejte se na fotografování „divokých“ koní, zubrů a praturů do Přírodní rezervace Milovice.
I když milovická rezervace není třeba až tak známá jako přírodní výběhy v Bavorském lese, má toho mnoho co nabídnout. Pratuři, divocí koně a zubři zde byli vysazeni v roce 2015. Od té doby se už zde narodila první hříbata a telata.
Pro fotografa je opravdový zážitek vidět a mít možnost fotografovat zblízka takováto majestátní zvířata, která jsou navíc v přirozeném prostředí, takže pozadí fotografií tvoří vysoká tráva, barevné keře a stromy. Do záběru se vám nepletou ploty a mříže jako v zoologických zahradách.
Kde zaparkovat
Rezervace má dvě části. Menší z nich je přímo u Milovic, v ní jsou koně a pratuři. Místo, kde se dobře parkuje, je vyznačené na mapě níže.
Druhá část se nachází nedaleko Benátek nad Jizerou a Benáteckého vrchu, asi osm kilometrů severně od Milovic. Tady jsou zubři a koně.
Pro začátek doporučuji začít fotografovat u menší ohrady přímo u města. Na fotografování si vyhraďte minimálně celý den, ohrady jsou rozlehlé a obejít je trvá několik hodin.
Vydejte se fotografovat koně
Když přijedete k ohradě v Milovicích, vyplatí se nejdříve projít asfaltovou cestu podél delší strany ohrady, kolem ní jsou postavené vysoké dřevěné pozorovatelny, které vám usnadní přehled o tom, kde se stáda nachází. I naše fotografická výprava měla štěstí a z druhé pozorovatelny uviděla stádo exmoorských ponyů. Hned se mi vybavily jeskynní malby, připomínají totiž svým vzhledem „pravěké“ koně, také patří k nejstarším plemenům evropských koní.
Když koně odešli, v dálce jsme zahlédli pratury. I na šestistovku byli daleko. Milovická rezervace je rozlehlá, není to ZOO. Musíte počítat s tím, že ne vždy se podaří přiblížit ke zvířatům na vzdálenost vhodnou k fotografování.
Vyplatí se ohradu obejít i ze zadní strany, kudy vede polní cesta. I my jsme měli štěstí a koně se přemístili do této části výběhu. Byli úplně u plotu. Plot tvoří jen elektrický ohradník, výhledu a fotografování tedy nic nebrání.
Doporučuji vzít si sebou více objektivů, vhodný je i zoom s větším rozsahem. Já jsem zde používala 80–400 mm. Koně jsou velice klidní, jsou zvyklí na přítomnost lidí. Podařilo se tedy fotografovat portréty koní z naprosté blízkosti. Výhodou fotografování koní je fakt, že se rádi drží ve stádě, jsou to sociální zvířata. Můžete je vidět a fotografovat pohromadě, jak spolu dovádějí, něžně se dotýkají nebo soupeří.
Fotografování zubrů
Když si užijete fotografování koní dostatečně, můžete pokračovat k druhé části rezervace, kde jsou i zubři. Opět jsme měli štěstí a hned jsme uviděli stádo s mohutným býkem a jedním telátkem. Dalo se jít kolem ohrady, která je v tomto případě z pletiva s velkými oky, mezi kterými je při fotografování možné prostrčit objektiv.
I zubři se přiblížili tak blízko k plotu, že bylo možné fotit i detaily. Zvířata byla klidná, pohybovala se pomalu, takže jsem si mohla hrát s hloubkou ostrosti.
Fotografovala jsem s použitím stativu a kabelové spouště. Do popředí jsem se snažila dostat stébla trávy, aby zubři byli zarámovaní přirozeným prostředím.
Zvířata by se měla fotografovat z úrovně jejich očí. Častou chybou je fotografování zvířat z nadhledu. Oční kontakt s fotografovaným zvířetem dodá snímku na zajímavosti, intimitě a síle.
Nezapomeňte měnit přístup i techniku
Pokud je to možné, zkuste zvířata fotit ve skupinách i samostatně. Možná budete mít příležitost pořídit i zvířecí portréty nebo detailní fotografie. Protože nevíte, s jakou z těchto situací předem počítat, vezměte si s sebou širokorozsahový zoom, nebo více objektivů od dlouhých teleobjektivů po kratší široká ohniska.
Pokud bude méně světla, jako bylo v případě našeho fotovýletu, raději nastavte vyšší ISO, neriskujte neostré záběry. Šum lze ze snímků odstranit v postpocesu, ale neostrou fotografii nezachrání nic.
Pamatujte na to, že každá digitální fotografie potřebuje zpracování v grafickém programu. Své fotografie jsem při postprodukci doostřila, přidala saturaci barev, použila převod do černobílé a některé snímky jsem ořízla, pokud se nepovedla ideální kompozice hned ve fotoaparátu. Na takové úpravy je ideální Zoner Photo Studio.
V žádném případě zvířata nekrmte! Krmení pečivem může vést k uhynutí. Zvířata nehlaďte a do ohrad nechoďte, jsou to divoká stvoření. Mohlo by to skončit vážným úrazem, kousnutím nebo kopnutím.
Přivezla jsem si spoustu fotografií a úžasný pocit z toho, že jsem viděla tato zvířata v přirozeném prostředí. Určitě se vrátím zpět.
Zatím zde není žádný komentář.