Jak fotoaparátem elegantně zachytit pohybujícího se koně

Stejně jako fotografování domácích mazlíčků nebo divoké zvěře má svá specifika, ani fotografování koní není výjimkou. Stačí si ale osvojit několik tipů a triků a vaše fotografie budou hned vypadat mnohem lépe.

Chcete-li fotografovat koně v pohybu, přijde vám vhod asistent. Asistent vám zajistí pohyb koně z jedné strany výběhu na druhou a zároveň koně vybudí k dostatečné aktivitě tím, že mu začne chrastit za zády sáčkem nebo ho začne popohánět bičem k předem domluvenému místu.

Okolo koně se pohybujte plynule a pomalu

Pokud se chcete začít věnovat fotografování koní, musíte se kolem nich naučit pohybovat a manipulovat s nimi. Jestliže jste s koněm nikdy do kontaktu nepřišli, doporučuju vám si nejdříve domluvit fotografování v nějaké stáji, kde máte možnost nejenom se seznámit s chováním koně, ale taky vám tam vysvětlí, jaké momenty jsou pro pořízení fotografie nejzajímavější. Vždycky je nejlepší se na názor zeptat odborníků z praxe.

Okolo koně se pohybujte plynule a pomalu, nedělejte žádné rychlé a zbrklé pohyby – v přírodě je toto zvíře na konci potravního řetězce a veškeré nestandardní situace řeší především útěkem.

Je nutné také dodržovat bezpečnou vzdálenost nejen při fotografování, ale i při přípravě. Kůň vás může kopnout, kousnout nebo se polekat. Jsou to jednoduše živá zvířata, kterým člověk do hlavy nevidí.

Nechte manipulaci s koněm na asistentovi

Plánujete-li udělat něco, čím byste přilákali pozornost koně, například zašustit sáčkem, vždy o tom předem informujte asistenta, který vám bude pomáhat manipulovat se zvířetem.

Pokud si nejste stoprocentně jistí, manipulaci s koněm přenechte asistentovi, který se zvířetem pracuje pravidelně a dobře ho zná. Asistent vám pomůže s nastavením nohou, s úpravou hřívy, případně s odstraněním nečistot nebo s upoutáním pozornosti požadovaným směrem.

Právě pro takové momenty se naučte slovně dobře vystihnout, co vlastně od asistenta potřebujete. Komunikace je v takovou chvíli velice zásadní – nepoužívejte informaci typu „tamtu nohu“ ve spojení s nataženým ukazováčkem nasměrovaným na jednu ze čtyř nohou koně, ale raději řekněte „pravou přední nohu“. Celý proces situování koně si tak daleko zjednodušíte a zrychlíte.

Zachyťte pohyb koně správným způsobem

Pokud se rozhodnete pro fotografování koně v pohybu, doporučím vám určitě fotit koně v klusu, ve cvalu nebo v trysku.

Při fotografování koně v kroku ze strany zjistíte, že jeho nohosled na fotografii nevypadá příliš lichotivě. Krok se vám bude hodit pouze v případě, že se bude kůň pohybovat napřímo směrem k vám, nebo od vás.

Při pohybu koně v klusu a ve cvalu je třeba dodržet základní pravidla, jak by měl být kůň na fotografii zachycen. Podívejte se tedy na následující ukázky.

Fotografování koně v klusu

Na následující fotografii koně v klusu můžete vidět, že spěnky (spodní část nohou nad kopyty) koně jsou příliš prošlápnuté a kůň je v této fázi natažený se zvednutým krkem. Kvůli tomu kůň na snímku nevypadá příliš dobře. Dají se pořídit reprezentativnější záběry.

Tento snímek není příliš reprezentativní.jpg
Tento snímek není příliš reprezentativní.

Naopak tato fáze klusu je příjemnější, protože koně prezentuje ladně a vznešeně. Záda jsou krásně kulatá a krk také.

Takto by měl snímek vypadat – záda jsou krásně kulatá a krk také.
Takto by měl snímek vypadat – záda jsou krásně kulatá a krk také.

Fotografování koně v cvalu

Na dalším snímku koně v cvalu má zvíře prošlápnutou spěnku a navíc příliš rovný krk. Ani záď koně není viditelně podsazená. Proto snímek nezobrazuje koně příliš lichotivě.

Nelichotivá pozice pro koně.jpg
Nelichotivá pozice pro koně.

Ani tento snímek koně příliš dobře neprezentuje, protože na něm má zvíře příliš rovný krk a záď koně navíc není viditelně podsazená.

Nelichotivá pozice pro koně.jpg
Nelichotivá pozice pro koně.

Naopak tento snímek je přijatelný, protože koně reprezentuje ladně a vznešeně:

Kůň působí ladně a vznešeně.jpg
Kůň působí ladně a vznešeně.

Ještě lepší je však tato pozice, díky níž zvíře působí ještě ladněji a vznešeněji.

Počkejte si na správný moment.jpg
Počkejte si na správný moment.

Neořezávejte v kloubech

Někdy je však potřeba výslednou fotku ořezat. Dbejte proto na to, abyste nikdy neořezávali fotografie v kloubech koně – vždy je ořezávejte v dlouhé kosti. Kůň na fotografii tak nebude působit, že mu „něco chybí“.

Například tento snímek je ořezaný špatně, protože je řez provedený v kopytech a kloubech (ohybech).

Neořezávejte v kopytech nebo v kloubech, bude to vypadat, že zvířeti něco chybí.jpg
Neořezávejte v kopytech nebo v kloubech, bude to vypadat, že zvířeti něco chybí.

Ani tento ořez v kloubech není ideální:

Přemýšlejte nad tím, jakou část zvířete ořezem „useknete“.
Přemýšlejte nad tím, jakou část zvířete ořezem „useknete“.

Naopak když nohy ořežete v dlouhé kosti, docílíte lepšího efektu:

Raději ořežte snímek v dlouhé kosti.jpg
Raději ořežte snímek v dlouhé kosti.
Správný ořez – kůň působí jako celek.jpg
Správný ořez – kůň působí jako celek.

Pořiďte slušivé pózy

Podobně jako lidem nesluší určité pózy, ani fotografování koně, a zvlášť toho, který je v pohybu, není úplná hračka. S pomocí asistenta a trochou cviku se však můžete profotit k lepším fotkám. Mějte proto na paměti moje rady, až zase někdy budete mít v hledáčku vašeho fotoaparátu právě koně.

Zajímá vás fotografování koní více? Přečtěte si další články:

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMartina Burianová

V roce 2010 jsem vzala fotoaparátu do ruky vůbec poprvé. V té době jsem se věnovala ve svém volném čase koním a tak bylo jasné, kdo se stane mým nejčasteji fotografovaným objektem. Začínala jsem s focením koní při trénincích a poté i na závodech. Během posledních let jsem se dostala s fotografováním koní i do zahraničí, konkrétně do Polska, Itálie, Švýcarska, Švédska, ale i do dalekého USA, konkrétně Nevady a Arizony. Od roku 2013 jsem začala svou spolupráci s tištěnými, ale i online magazíny. Mé články doplněné o fotografie tedy můžete nalézt v časopisech jako jsou Koně a hříbata, Svět koní, Jezdectví, Western & Rodeo, Hiporehabilitace, E-sport.cz, Magazín pro cestovatele a Luxury Guru. S mými fotografiemi jste se mohli setkat v roce 2014 na výstavě u Staroměstského náměstí, a od roku 2015 i v prostorách dostihového závodiště Velká Chuchle. Pro každého, kdo se chtějí naučit fotografovat koně, jsem připravila stránku JakFotitKone.cz. Pořádám také pravidelné foto-workshopy a to i ve spolupráci se skupinou GALOPP-FOTO, ve které jsem se stala aktivním členem krátce po jejím založení v roce 2013. V roce 2016 jsem se stala členkou Syndikátu novinářů ČR.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *