Jak najít ideální světlo pro portrétní fotografii

Portrétní fotografie je jedním z nejčastějších žánrů – kdo z nás už nefotil kamarády, rodinu nebo sebe na výletě či oslavě? Abyste své snímky posunuli na vyšší úroveň, je důležité porozumět tomu, jak najít a využít ideální světlo pro portrét. V článku se zaměříme na práci se světlem v exteriéru a ukážeme si konkrétní situace i doporučení, jak ze světla vytěžit maximum.

Existuje spousta vhodných míst k focení, ale já se zaměřím na exteriéry – ty jsou si sice často podobné, ale každá situace je trochu jiná podle aktuálního světla.

Dávejte pozor na obličej

Obličej je hlavní, i když se na snímku objeví spousta jiných detailů. I kdyby šaty nebo pozadí byly nasvíceny hůře, není to až tak podstatné.

Široké záběry, které do kompozice zahrnují okolí, jsou jednodušší. Obličej je relativně malý, takže případné nevhodné světlo tolik nevadí. Čím těsnější portrét, tím více vyniknou stíny, vrásky a nesprávně nasvícené partie – proto budu ukazovat hlavně detailnější záběry, kde je vliv světla patrnější.

Jak najít ideální světlo pro portrétní fotografii: široký záběr
U širokých záběrů nehrají stíny na obličeji tak velkou roli.
Canon 5D Mark IV, Canon 70-200/2.8 II, 1/500 s, f/2.8, ISO 100, ohnisko 200 mm

Měkké vs. tvrdé světlo v portrétní fotografii

Obecně je bezpečnější použít měkké, rozptýlené světlo, které na obličeji nezanechává ostré stíny. Nepíšu „nejlepší“, protože ostré světlo – například přímé slunce – může vést k efektním portrétům, ale je rizikové: záleží na směru paprsků a navíc lidé při něm mžourají nebo mrkají, což je nepohodlné.

Proto je důležité vědět, co dělat v konkrétních situacích, které při focení nastanou.

Kdy je nejlepší denní doba na focení portrétu

Konkrétní hodina focení dělá obrovský rozdíl. Pokud si můžete vybrat, nefoťte kolem poledne. Slunce je vysoko na obloze a produkuje velmi ostré světlo s temnými stíny. Lepší je večer, kdy je svit jemnější a rozdíl mezi nasvětleným a zastíněným místem není tak dramatický.

Jak najít ideální světlo pro portrétní fotografii: večerní světlo
Večerní fotka. Stín nosu nemá ideální směr, ale je to krásná ukázka, jak světlý samotný stín je. Uprostřed dne by byl mnohem tmavší.
Canon 5D Mark IV, Sigma 35/1.4, 1/2500 s, f/1.4, ISO 100, ohnisko 35 mm

Hezčí je i barevná teplota, která bývá při západu do oranžova, což je pro pleť příjemnější než denní světlo do modra. Barevné podání ale můžete později ladit.

Technicky vzato je podobně kvalitní i východ slunce, ale málokoho přesvědčíte na focení někdy mezi pátou a sedmou hodinou ráno.

Bohužel dobu focení často nemůžete určit, proto se musíte umět přizpůsobit i podmínkám uprostřed dne.

Jak fotit portrét na přímém slunci

Na běžné aktivity hezký den chceme, jenže pro focení portrétů je slunce trošku komplikace. Pokud paprsky chcete využít, doporučuji umístit slunce za modelku nebo modela. Hledejte tedy pohledy, které jsou zhruba proti slunci. Není potřeba mít slunce přesně vyrovnané za hlavou, 45 úhlových stupňů vlevo či vpravo je také v pořádku.

Kolem focené osoby se objeví nasvětlená hrana a snímek bývá ještě efektnější, pokud je navíc v pozadí něco tmavšího. To bývá snadné, protože fotíme proti slunci, takže téměř jakákoliv věc v záběru – budova, kraj lesa apod. – k nám bude přivrácena právě zastíněnou stranou.

Jak najít ideální světlo pro portrétní fotografii: světlo zezadu
Světlo zezadu svítí modelce do vlasů a na ruku a vytváří separaci oproti tmavšímu pozadí. Samotný obličej modelky je ve stínu. Canon 5D Mark IV, Canon 85/1.4, 1/3200 s, f/1.4, ISO 100, ohnisko 85 mm

Umístit slunce za modelku samozřejmě nejde, pokud je naše hvězda (na obloze) v nadhlavníku. V naší zeměpisné šířce toto sice nikdy nenastane, ale maximum je kolem 65°, což už je také neprakticky vysoko. Setkal jsem se například i s tím, že slunce v pozadí svítilo fotografovanému přes hlavu zezadu do brýlí, které na tváře vrhaly odlesky.

Každopádně situace je jednodušší spíše večer nebo ráno a také v podzimních a zimních měsících. Slunce je na obloze níž a většinou i s jemnějším světlem.

Jak najít ideální světlo pro portrétní fotografii: pozdní večerní světlo
Pozdní večerní slunce má ještě měkčí světlo.
Canon 5D Mark IV, Sigma 35/1.4, 1/3200 s, f/1.4, ISO 100, ohnisko 35 mm

Vynikající volba je také najít stín! Najednou je snadné fotit všemi směry a obličej bude rovnoměrně nasvícený. Problém by mohl být s výrazně odlišnou světlostí osoby a jejího okolí, ale to už záleží na konkrétní situaci. Někdy je to i výhoda.

Jak najít ideální světlo pro portrétní fotografii: světlo v lese
V hustém lese je spousta stínu, který vytváří rovnoměrné světlo.
Canon 5D Mark IV, Canon 70-200/2.8 II, 1/160 s, f/3.5, ISO 640, ohnisko 182 mm

Pozor na stín pod řídkými stromy, které vytvářejí chaotické textury. Zde je opět řešení ve focení proti slunci.

Jak najít ideální světlo pro portrétní fotografii: stíny přes obličej
Velmi oříznutá fotka se stíny listů přes obličej. Pokud to není umělecký záměr, je lepší se tomuto efektu vyhnout.
Canon 5D Mark II, Sigma 50/1.4, 1/125 s, f/1.4, ISO 100, ohnisko 50 mm

Portrét za zatažené oblohy: Výhody a tipy

I když to zní jako horší počasí, pro fotografa je práce jednodušší. Při rovnoměrné oblačnosti bez děr se celá obloha chová jako gigantický softbox a produkuje měkké světlo shora. Fotky mají lehce jinou atmosféru než při focení za slunce a prakticky můžeme fotit kterýmkoliv směrem.

Jak najít ideální světlo pro portrétní fotografii: zatažená obloha
Zatažená obloha a jemné světlo, jak na modelce, tak i v pozadí.
Canon 5D Mark IV, Canon 70-200/2.8 II, 1/125 s, f/2.8, ISO 125, ohnisko 88 mm

To ale neznamená, že snímek nejde vylepšit nebo naopak nechtěně zhoršit. Kromě slunce je totiž důležitý i tvar okolí. Vysoké stavby či stromy z oblohy „odřezávají kusy“ a tím vlastně náš softbox formují a natáčí.

Pokud nemáte nějaký speciální záměr, je dobré natočit obličej směrem k otevřené části oblohy. Naopak při natočení směrem k blízkému lesu nebo nedaleké tmavé budově to bude znamenat, že hlavní světlo bude přicházet shora a zboku, což může obličejové rysy negativně ovlivnit.

Focení portrétu ve městě a za tmy

Specialitou je focení ve městě za tmy. Každá trocha světla je dobrá, aby se fotoaparát tolik netrápil, ale na druhou stranu jediná pouliční lampa široko daleko znamená obvykle světlo se zbytečně ostrými stíny. Stále ovšem lepší než tma.

Nejlepší jsou ale větší osvětlené plochy, jako například výlohy. Opět to znamená jakýsi druh softboxu s jemnějším světlem.

Jak najít ideální světlo pro portrétní fotografii: noční scéna
Noční scéna za použití světla z výlohy, která je hned vlevo za hranou snímku.
Canon 5D Mark IV, Sigma 35/1.4, 1/125 s, f/1.4, ISO 2500, ohnisko 35 mm

Jak si pomoci externím světlem a odrazkou

Když světlo prostředí nestačí, je další možností použít vlastní světelné zdroje. To může zahrnovat jak vestavěný blesk na fotoaparátu nebo mobilu, tak blesky a záblesky stojící stranou, ale i pomocníka s odraznou deskou.

Odrazná deska je skvělá výpomoc za denního světla. U bateriových světel závisí na výkonu, ale obecně jejich efekt roste v šeru a nebo dokonce v noci. S výkonem navíc si pak můžete scénu upravovat dle libosti.

Jak najít ideální světlo pro portrétní fotografii: srovnání
Stejné místo vyfocené jen s dostupným světlem a pak se silným bateriovým bleskem, který na krátkou vzdálenost výrazně přesvítí okolí. Obě fotky mají prakticky stejné nastavení fotoaparátu, ale u druhé byl použitý ND filtr pro ztmavení.
Canon 5D Mark IV, Sigma 35/1.4, 1/125 s, f/1.6, ISO 100, ohnisko 35 mm

Jak světlo doladit v postprodukci

Někdy se stane, že ani při dobré vůli není finální fotka ideální. Fotograf může znát všechny poučky, ale je běžné, že nakonec je nejlepší výraz tváře na první testovací fotce, kde se objevil nehezký stín přes obličej.

Někdy je korekce obtížná, ale jindy stačí například decentně rozostřit hranu stínu v Zoner Studiu a snímek se výrazně vylepší.

Jak najít ideální světlo pro portrétní fotografii: stín nosu
Vzpomínáte si na úvodní fotku se zvláštním stínem nosu? Finální verze má okraj stínu rozostřený.
Canon 5D Mark IV, Sigma 35/1.4, 1/2500 s, f/1.4, ISO 100, ohnisko 35 mm

Využijte světlo už při focení

Úpravy jsou ale až to poslední, co by vás mělo zajímat. Nejlepší je hned na místě vytipovat hlavní směr focení, případně místo, aby už z aparátu vycházely pěkné snímky. Samozřejmostí je i správné nastavení, ohnisková vzdálenost či výška focení, ale to už jsou zase témata jiných článků.

Otázky a odpovědi

Jaké světlo je pro portrét nejvhodnější? Nejbezpečnější volbou je měkké, rozptýlené světlo – například ve stínu nebo za zatažené oblohy. Vyhnete se tak ostrým stínům a nehezkým přepalům na obličeji.

Kdy během dne je nejlepší fotit portréty? Ideálně ráno nebo večer, kdy je slunce nízko a světlo jemnější. Vyhněte se focení kolem poledne, kdy slunce vrhá tvrdé stíny shora.

Jak fotit portrét na přímém slunci? Umístěte slunce za fotografovanou osobu, ideálně trochu ze strany. Tím získáte příjemný efekt prosvícených vlasů a oddělení postavy od pozadí.

Co dělat, když fotím ve stínu? Ve stínu bývá světlo rovnoměrné, což usnadňuje práci. Dávejte si ale pozor na směr světla z oblohy – nejlepší je, když má obličej výhled k otevřenému nebi, ne do tmavého lesa nebo ke zdi.

Jak si pomoci umělým světlem nebo odrazkou? Odrazná deska je skvělá během dne, umělá světla se hodí hlavně večer nebo v noci. Pomáhají dodat světlo tam, kde chybí, a tvarovat scénu podle vašich představ.

Lze světlo vylepšit v postprodukci? Ano, ale jen částečně. Například rozmazání tvrdých stínů nebo úprava jasu může fotce výrazně pomoci. Nejlepší je ale začít s kvalitním světlem už při focení.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVít Kovalčík

Od roku 2012 jsem na volné noze a živím se jako fotograf, Brno. Zkušenosti s focením v ateliéru i jinde jsem sbíral v předchozích letech, kdy jsem přes den pracoval a fotil po večerech a o víkendech. Nemám jedno vyhraněné téma – rád fotím lidi, ale také krajiny a města.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *