Jak docílit výraznějšího bokehu? Pomůže vám panorama

Většího rozmazání pozadí na fotkách docílíte použitím delšího ohniska, nižšího clonového čísla nebo malou vzdáleností od objektu. Co když to ale nestačí? Ukážeme vám metodu, s jejíž pomocí dosáhnete úžasného bokehu. A nemusíte kvůli tomu ani kupovat nový objektiv, stačí pořídit více snímků a poskládat panorama. V článku si přečtěte, jak na to.

Nízká hloubka ostrosti se v portrétní fotografii používá už od nepaměti. Zpravidla se nejlepším bokehem vyznačují ty nejdražší objektivy. Jsou tu ale metody, jak můžete i se svým stávajícím objektivem dosáhnout lepšího výsledku. Jednou z nich je poskládání více snímků do panoramatu.

Jak vlastně funguje bokeh

Bokeh vzniká v částech fotky, které jsou mimo rovinu ostrosti a hlavně v místech, kde jsou zdroje světla. Zejména u bodových světel pak vidíte charakteristická kolečka. Jejich tvar ovlivňuje konstrukce objektivu (případně různé filtry, ale o tom tento článek není). 

Nás ale nejvíc zajímá velikost bokehu. Pokud chcete výraznější a rozmazanější bokeh, pomůže následující:

  • delší ohnisková vzdálenost
  • nižší clonové číslo
  • být co nejblíže k ústřednímu motivu

Vydejte se do nočního města

Velmi zajímavého bokehu dosáhnete při focení v nočním městě, protože je tam spousta světelných zdrojů. Pokud navíc využijete období, kdy se ve městě něco děje (vánoční trhy, poutě, koncerty…) máte k dispozici spoustu dalších zajímavých možností.

Třeba vám bude inspirací naše video ze zákulisí focení a hledání lokalit:

Zákulisí z focení v centru Brna v období vánočních trhů. 

Každý objektiv má své limity

Situace je většinou taková, že teleobjektiv není praktický, když není kam couvat. Použijete tedy asi 50 nebo 85 mm, se kterými můžete zůstat v kontaktu s modelkou. Clona f/1.8 nebo f/1.4 pořád ale může být málo.

Následující fotka vznikla s klasickým portrétním objektivem 50mm f/1.4. Není to špatné, ale co když chcete pozadí rozmazat ještě více? Řešení existuje a není potřeba kvůli tomu nic dokupovat.

Jak docílit výraznějšího bokehu - jeden snímek
Nikon D750 + 50mm f1.4 (jedna expozice). 1/160 f1.4 ISO 500.

Následuje fotka stejné scény a se stejným nastavením fotoaparátu. Rozmazání pozadí je ale výrazně větší. V porovnání s předchozí fotkou už osoby v pozadí nejsou takřka rozpoznatelné a bokeh je silnější. Je to právě díky seskládání několika snímků do panoramatu. Jak na to? 

Jak docílit výraznějšího bokehu - panorama
Nikon D750 + 50mm f1.4 (6 expozic). 1/160 f1.4 ISO 500.

Řešení je prosté – panorama

Už víte, že musíte jít blíž. Zároveň ale potřebujete zachovat atmosféru okolí a ne nechat jen portrét. Použijte tedy Brenizerovu metodu. Půjdete blíž, otočíte fotoaparát na výšku a v horizontální řadě nafotíte panorama.

V Zoner Photo Studiu pak v modulu Správce fotky označte a v levém horním rohu vyberte Vytvořit -> Panoráma. 

Jak docílit výraznějšího bokehu - modul Správce a Panoráma
Zvolte funkci Panoráma ve Správci.

Dále fotky seřaďte, aby na sebe navazovaly. V tomto případě jsem začal u portrétu a pak odfotil strany, takže fotky nejsou v řadě jako u focení krajiny. Jednoduše je pak kliknutím a tažením seřadíte. 

Jak docílit výraznějšího bokehu - seřazení
Seřaďte fotky podle reálného pořadí.

V dalším kroku můžete přesněji opravit některé spoje, které mohly být špatně navázané a způsobily by tak deformace. Protože ne vždy se člověku chce fotit na stativu s panoramatickou hlavou, aby fotky byly co nejpřesnější. Naštěstí to jde i z ruky. 

Jak docílit výraznějšího bokehu - úprava spojů
Upravte spoje a deformace.

Nakonec vyberte, jak panorama oříznout. Aby zbylo trochu místa pod rukou, nechal jsem levý spodní roh mimo fotku. To pak jednoduše upravíte v modulu Editor

Jak docílit výraznějšího bokehu - ořez
Ořízněte složenou fotku.

Další úpravy v Editoru

Dále klikněte na Otevřít v Editoru a pokud je třeba, vyberte nástroj Posun a postupně klikáním a tažením natáhněte fotku až do rohu, kde vznikla kvůli ořezu díra. Případně pak vyretušujte drobné nedokonalosti. 

Jak docílit výraznějšího bokehu - posun
Použijte nástroj Posun na upravení rohů.

I celou postavu odpíchnete od pozadí

Tuhle metodu oceníte hlavně při focení celé postavy. Takto rozmazané pozadí získáte při vyfocení jedné fotky, kde postava vyplňuje skoro celý prostor. Když tam ale chcete dostat ještě okolí, panorama je ideální alternativa. 

Jak docílit výraznějšího bokehu - kolo
Nikon D750 + 85mm f1.8 (5 expozic).  1/160 f1.8 ISO 500.

A teď se chvíli nehýbej 

Jak to vlastně vyfotit? Důležité je, aby se vám fotografovaná osoba při focení nepohnula. Další věc, na kterou si dejte pozor, je zaostření. Při zaostření na oči pro jistotu zmáčkněte tlačítko AF-L a držte na všechny fotky, aby se hloubka ostrosti už nikam neposunula. 

Jak docílit výraznějšího bokehu - lensball
Nikon D750 + 50mm f1.4 (5 expozic).  1/160 f1.4 ISO 500.

Vertikální panorama? Proč ne

Stejně jako horizontální panorama, je možné vytvořit i vertikální z fotek na šířku. To se hodí třeba při tvorbě fotek na Instagram. Respektive obecně pro fotky, určené k prohlížení na mobilním telefonu, protože lépe vyplní plochu displeje.

Jak docílit výraznějšího bokehu - portrét
Nikon D750 + 85mm f1.8 (6 expozic). 1/160 f1.8 ISO 800.

Ideální na úvodní fotky sociálních sítí

Většina sociálních sítí má úvodní fotku daleko širší, než jaké fotoaparáty standardně vytváří. Díky panoramatu se vyhnete nutnému ořezávání fotky.

Jak docílit výraznějšího bokehu - kouř
Nikon D750 + 50mm f1.4 (9 expozic). 1/160 f1.4 ISO 500.

Vzhůru do ulic!

Nejlepší na této metodě je, že k ní vlastně nic speciálního nepotřebujete. Tak popadněte fotoaparát, vyražte ven a vyšperkujte bokeh v Zoner Photo Studiu X.

Vyzkoušejte to zdarma!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *