Jak fotit páry v duchu minimalismu

Jak fotit páry v duchu minimalismu

Minimalismus je jeden ze zajímavých způsobů, jak ozvláštnit klasické párové focení. Mnohdy totiž detaily vystihují emoce více než klasický portrét. Jestli hledáte inspiraci, vyzkoušejte těchto pár tipů.
#minimalove #love  

V tomto článku si ukážeme příklady z jednoho focení, kde jsme kladli důraz na to, dostat do fotek co možná nejméně rušivých prvků. Pak se můžete zaměřit na drobné výřezy a detaily konkrétních prvků.

Minimalistické pozadí

Pozadí může mít vliv na celkový dojem z fotografie. Pro minimalistické fotografie páru využijte pozadí, které bude nekomplikované a co možná nejjednodušší. Již při plánování focení si vyberte prostředí, které je spíše jednodušší než plné prvků. 

Pokud fotíte venku, najděte třeba cihlovou stěnu domu, beton nebo dřevěná vrata. Ovšem nejvíc minimalistické pozadí je bílé plátno nebo zeď. 

Jak fotit páry v duchu minimalismu

Minimalistické pozadí pomůže zachovat důraz na detaily a emocionální propojení mezi párem. Také nebude odvádět pozornost a narušovat princip minimalismu.

Minimalistické světlo

Světlo je ve fotografii důležitým prvkem a může zásadním způsobem ovlivnit náladu a atmosféru snímku. Pro fotografii páru s minimalistickými detaily je nejlepší použít měkké a difuzní světlo, které pomáhá zachovat jednoduchost a podtrhuje propojení mezi párem. 

Jak fotit páry v duchu minimalismu
Na tomto focení jsme používali jedno světlo se softboxem. Je jednoduché na nastavení a nepřekáží oproti použití více světel a zbyde více pozornosti na hledání detailů. 

Úhel světla je nejlepší dát z boku, cca ze 45 stupňů. To funguje téměř vždy. Případně zkuste např. tzv. Rembrandtovo svícení. Což je více z boku a vyznačuje se polovinou obličeje ve stínu s částečným osvětlením kousku tváře pod okem. 

Jak fotit páry v duchu minimalismu

Další zajímavá změna svícení je postavit světlo co nejblíže obličejům a nechat je dívat se přímo do světla. 

Další zajímavá změna svícení je postavit světlo co nejblíže obličejům a nechat je dívat se přímo do světla. 

Jak fotit páry v duchu minimalismu
Vzhledem k tomu, že světlo jde velmi z blízka, tak obličeje budou světlejší. Takže když fotoaparát podexponujete, ztmavne vám pozadí. Toto je focené na bílém pozadí, ale vzhledem ke kontrastu světel, se stává černým. 
Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

Jak fotit páry v duchu minimalismu
A tady je ještě jeden úplně rozdílný způsob svícení, i když je to pořád stejné světlo. Pokud pár postavíte před softbox a osvítíte zezadu přímo proti fotoaparátu, vzniknou vám z toho zajímavé siluety. 
Jak fotit páry v duchu minimalismu
V siluetě pak kromě profilů obličejů fungují i detaily, například na ruce. 

Pastelové barvy nebo černobílá

Měkké pastelové barvy jsou ideální pro fotografování minimalistických detailů. Tyto jemné a křehké barvy dodávají snímkům lehkost a jemnost, což je ideální právě pro zachycení drobných detailů spojení mezi partnery. 

Jak fotit páry v duchu minimalismu

Tohle focení jsem se rozhodl upravit celé černobíle. Pár na sobě měl bezbarvé oblečení a s důrazem na minimalismus to dávalo největší smysl. 

Detaily rukou, tváří či spojených těl

Jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších detailů při fotografování páru je spojení rukou. Páry se často drží za ruce, což symbolizuje jejich silný vztah. Focení rukou však nemusí být vždy tak tradiční. Zkuste zachytit pár, jak si hladí ruce nebo si drží prsty. To může být velmi emotivní moment. 

Jak fotit páry v duchu minimalismu
I přesto, že obličeje nejsou ostré a nejsou skoro vidět, jsou emoce z fotky patrné. 

Další zajímavé detaily se dají vytvořit při práci s vlasy. Ani tady není ostřeno na obličeje a i přesto to dává smysl. 

Jak fotit páry v duchu minimalismu
Právě detaily na jeden ostrý pramínek vlasů z toho dělá elegantní minimalismus. 

Protože jsou to momenty intimní, vezměte si objektiv s delší ohniskovou vzdáleností. S vytvořeným odstupem jim nenarušíte osobní prostor, a přesto vám neunikne žádný detail. Na druhou stranu potřebujete občas s párem komunikovat. Zkuste ideálně třeba 85 mm nebo 50 mm, podle toho, co vám vyhovuje. Asi nebude ideální vstupovat jim se širokoúhlým objektivem přímo k obličejům. 

Jak fotit páry v duchu minimalismu
Pokud chcete vyzkoušet něco nového, zkuste se zaměřit třeba na šperky. Pokud jsou to snoubenci nebo manželé, je detail na prstýnek ideální tip na detail, který za sebou má příběh.

Experimentujte s kompozicí

Při fotografování páru s minimalistickými detaily se zaměřte na jednoduchost a minimalizaci rušivých prvků. Přesto si však zkuste hrát s kompozicí. Zkuste fotografovat z různých úhlů a vyzkoušejte různé vzdálenosti. Minimalismus nemusí být jen detail. Pokud půjdete o něco dál, tak celek s negativním prostorem bez ničeho je dobré doplnění celé série. 

Jak fotit páry v duchu minimalismu
Svíceno jen jedním světlem, jen je tady kruhovým filtrem vytvořená celkem silná vinětace.

Nechte páry interagovat

Nejlepší způsob, jak zachytit autentické momenty mezi partnery, je nechat je interagovat. Nechte je spontánně reagovat na sebe a zachyťte okamžiky, kdy se smějí, hovoří nebo se drží za ruce. Také zkuste vybalancovat dobrý střet mezi tím, jak dávat instrukce a nepůsobit trapně. Není třeba uměle vyvolávat emoce instrukcemi jako: usměj se nebo dělej, jako že ho máš ráda. Ne. Navigujte lidi k tomu, aby si prostě jen řekli, jaký měli den, nebo ať si povídají o něčem, na co se těší. Můžete je pobídnout, ať se políbí, to ano. Ale nevyvolávejte generické emoce. Ty nejsou uvěřitelné. 

Jak fotit páry v duchu minimalismu
Nemusí to pokaždé být jen romantika, někdy stačí, když je to autentické. 

Závěrem lze říct, že s pomocí minimalismu snadno dokážete vytvořit mnoho krásných a autentických záběrů, které zachycují krásu a jedinečnost každého páru. Je důležité zaměřit se na důležité detaily, jako jsou spojené ruce, výrazy obličeje nebo vlasy. 

Minimalistické focení páru může být nádhernou a emotivní zkušeností pro fotografy i pro samotné páry. Důležité je zaměřit se na jednoduchost, autenticitu a drobné detaily, které vystihují spojení mezi partnery. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (1)

  1. Díky! Super inspirace i styl focení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *