Strašidelně, nebo vtipně? Inspirujte se, jak na halloweenské focení

Halloween je u nás čím dál populárnější a má jednu velkou výhodu: je fotogenický! Kostýmy, hororová atmosféra, krásně zabarvený podzim. Představivosti se meze nekladou. Halloweenské focení může být zábava jak pro děti, tak pro dospělé. Může inspirovat k rodinnému focení a zapojit můžete dokonce i domácí mazlíčky.

Halloween má široké barevné spektrum a nabízí nám možnost zapojit představivost a vymyslet něco jiného, než co tvoříme po zbytek roku. Můžete si vyrobit koště na létání, čarodějnický klobouk, vydlabat dýni nebo udělat strašáka jako z hororu. 

Strašidelně, nebo vtipně? Inspirujte se, jak na halloweenské focení
Focení mladé čarodějky nás dovedlo na krásné místo, a ještě se modelka skvěle vyřádila na kostýmu.
Nikon D750, Nikkor 105 mm Ai-S f/2.5, 1/160 s, f/2.8 (cca), ISO 200, ohnisko 105 mm.

Nedílnou součástí jsou kostýmy. Můžete si je půjčit nebo vyrobit, mohou být jednoduché, jako například prostěradlo přes hlavu s dírami na oči, nebo mohou být komplexnější. Ušité nebo vyrobené z toho, co doma najdete. Nebojte se experimentovat!

Strašidelně, nebo vtipně? Inspirujte se, jak na halloweenské focení
Velice jednoduchý kostým, co ale všechny náramně pobavil a focení bylo vlastně hrozně zábavné. 
Nikon D750, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/80 s, f/2.5, ISO 640, ohnisko 50 mm.

Halloween je svátek hororu a hrůzy a nabízí mnoho možností, jak fotografie pojmout. Tajemná atmosféra, hororové prvky a třeba i umělá krev jsou jen některé z nich. Další mohou být méně děsivé a zábavné, vhodné například pro rodiny.

Horor a hrůza. Pokud chcete mít fotky temnější až děsivé, zkuste jít například do lesa za setmění a využít různé rekvizity jako lebky či falešnou krev. Zkuste kostým inspirovaný nějakým hororovým filmem nebo příšerou z knih či bestiářů. Můžete zkusit vyfotit i něco zcela nelidského. Skvělá monstra jsou například v herní sérii Zaklínač. Hru není třeba hrát, stačí se podívat na internet a najdete skvělý zdroj hrůz a běsů. 

Strašidelně, nebo vtipně? Inspirujte se, jak na halloweenské focení
Jedna podomácku vyrobená čelenka a trochu barvy na kůži. Jeden z mých prvních halloweenských pokusů. Od té doby mě to každý rok baví víc a víc. 
Nikon D750, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/200 s, f/3.5, ISO 160, ohnisko 50 mm.

Pojetí pro rodinu. Halloween nemusí být jen o husí kůži a hrůzou naježených vlasech. Můžete udělat něco roztomilého a něžného. Halloween je také obdobím čarodějů a čarodějek, takže můžete pro inspiraci sáhnout například do světa Harryho Pottera

Zkuste nafotit celou rodinu někde u strašidelného domu jako duchy v bílém. Nebo můžete své nejmenší obléct do kostýmu roztomilé malé dýně. Fotografie v kostýmech doplňte o různé rekvizity, jako třeba kotlík se suchým ledem, který vyvolá efekt kouzelného kouřícího lektvaru.

Strašidelně, nebo vtipně? Inspirujte se, jak na halloweenské focení
Hlavně si udělejte dýni. To je zaručený úspěch a vyřezat ji je zábavný proces pro celou rodinu. 
Nikon D750, Nikkor 105 mm Ai-S f/2.5, 1/320 s, f/2.8 (cca), ISO 200, ohnisko 105 mm.

TIP: Tak, jak funguje obyčejné prostěradlo na nás, tak funguje i na zvířátka. Pokud máte pejska nebo kočičku, co jsou klidné povahy, můžete na ně hodit bílý kus látky. Samozřejmě opatrně, ať je netrápíte. Vystřihněte dírky na oči i čumák a dejte jim za odměnu pamlsek. Fotky malých zvířecích duchů pak pošlete rodině i přátelům k pobavení.

Kde čerpat nápady

Filmy, seriály, knihy a hry – to je jasná volba:

Filmů s děsivou či tajemnou tématikou je poměrně hodně. Můžete se inspirovat vyloženě filmy o Halloweenu nebo je dokonce zkusit napodobit. Zaměřte se na využití světla a barev a pokuste se je přenést i na vaši fotografii. Pokud se vám nebude dařit, vytvořte snímek dané filmové scény, kterou chcete ztvárnit, a využijte ji jako předlohu.

Seriály jsou stejně inspirativní jako filmy. Oproti filmu ovšem rozvíjí děj v delším časovém úseku, což je skvělá inspirace například pro příběhové focení. Zkuste si napsat scénář a vytvořit svou vlastní foto story. 

Strašidelně, nebo vtipně? Inspirujte se, jak na halloweenské focení
Příběhové focení, co jsme podnikly pár let zpátky. Jeden snímek sester z lesa. 
Nikon D750, Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM Art, 1/500 s, f/2.5, ISO 200, ohnisko 35 mm.

Knihy jsou inspirací úplně jiným způsobem. Jelikož jsou popisné, a ne vizuální jako filmy či seriály, máte více prostoru pro vlastní představivost. Pro někoho tento způsob může být lepší, někdo více upřednostňuje vizuální předlohu. 

Hry jsou dokonalou kombinací všech tří výše zmíněných bodů a jsou často velmi bohaté na příběh i vizuál. Ovšem ne každý samozřejmě hraje hry, takže je jen na vás, čím se inspirujete. 

Strašidelně, nebo vtipně? Inspirujte se, jak na halloweenské focení
Focení, co má příběh, atmosféru a kostýmy. Celé inspirované neskutečně dobrou hrou The Last of Us. 
Nikon D750, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/100 s, f/1.8, ISO 400, ohnisko 50 mm

Nápady jsou všude kolem nás, stačí se nechat pohltit strašidelnou atmosférou Halloweenu a vrhnout se do nového projektu po hlavě!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (1)

  1. Lenka Michelfeitová

    Dobrý komentář, návod, tipy, prostě realistické vyjádření blížícího se Halloween

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *