Humor ve fotografii aneb jak pořídit vtipné fotky

Svou fotografií můžete pobavit i nechtěně. V tomto článku ale bude řeč o úsměvu, který vyvoláte záměrně. Ať už skládáte fotografickou sérii, vkládáte fotky na sociální sítě nebo je jen promítáte pro svou rodinu, nikdy neuškodí, pokud je čas od času zpestříte humorným momentem. To pak uvidíte, jak soustředěný pohled vašeho diváka najednou vystřídá pobavený úsměv, nebo v tom nejlepším případě přímo salva smíchu.

Dalo by se říct, že humor je kořením fotografie. Vložit do fotky moment, který pobaví, ovšem není jednoduché. Nenajdete k tomu žádné poučky, pravidla, ani přesné návody. Musíte se spolehnout na svou intuici a předvídavost. Jako malou pomůcku ale můžete využít následující rady.

Vyčkejte na správný moment

Na vtipný moment se nikdy úplně nepřipravíte, ale můžete ho alespoň zkusit předvídat. Obvykle jde o velice rychlý sled událostí, mějte proto foťák vždy po ruce. Nejlépe pak v nějakém poloautomatickém režimu (priorita času nebo clony). To vám při zapnutí přístroje umožní reagovat rychle a nezaobírat se zbytečně nastavením. A taky si dejte pozor na správné ISO.

Humor ve fotografii aneb jak pořídit vtipné fotky

Když budete pozorní, podaří se vám včas rozpoznat, kdy se k zajímavé situaci schyluje. Krájí babička maso a její kočka se plíží nebezpečně blízko stolu? Pak ji můžete varovat… Anebo taky zůstat ticho a zapnout foťák!

Humor ve fotografii aneb jak pořídit vtipné fotky

Vytvořte vtipnou situaci

Nikde však není psáno, že na vtipnou situaci musíte vždy čekat. Můžete si ji taky naaranžovat. Nebo vytvořit takové podmínky, aby se stala. Když například vezmete na procházku dva rozdováděné psy a hodíte jim jednu hračku, o vtipné momenty určitě nebude nouze.

Humor ve fotografii aneb jak pořídit vtipné fotky

Humor ve fotografii aneb jak pořídit vtipné fotky

Pracujte s obsahovým kontrastem

Dívejte se kolem sebe a hledejte kompozice, které nějakým způsobem vybočují z běžné rutiny. Mladí a staří, chudí a bohatí, vysocí a malí jsou oblíbenými kontrasty, které najdete v každodenních situacích. Posloužit mohou také různé reklamy, poutače a nápisy, které mohou zajímavě fungovat s kolemjdoucími.

Humor ve fotografii aneb jak pořídit vtipné fotky

Ulice dokáže občas připravit velice surrealistickou podívanou. Humor je taky hodně závislý od kontextu. To co je v některých exotických zemích normální, může u nás vyvolávat překvapený úsměv.

Všímejte si dětí a zvířat

Pokud jde o vtipné situace, zvířata a děti jsou možná nejvděčnějším objektem. Je to způsobené jednoduše tím, že oproti dospělým, kteří se kontrolují, jsou děti a zvířata neuvěřitelně spontánní. Dokážou se rychle unavit, ale jakmile zase naberou novou energii, měli byste být ve střehu.

Humor ve fotografii aneb jak pořídit vtipné fotky

Osobitou kapitolou jsou děti na svatbách, plesech, rodinných oslavách a hromadných akcích všeho druhu. Rodiče jsou zabraní do různých aktivit a svým ratolestem ponechávají mnohem větší prostor pro dovádění než obvykle. Kromě toho se děti obvykle těší společnosti dalších dětí a to si jejich energii musíte ještě znásobit. To je pak skoro nemožné, aby nějaký vtipný moment nenastal.

Humor ve fotografii aneb jak pořídit vtipné fotky

Ohleduplnost v první řadě

Chybět by ale neměla ani soudnost. Pobavit a rozesmát přece nepotřebujeme za každou cenu. A tak bychom kvůli vtipné fotce nikdy neměli nikoho stavět do nelichotivé nebo dehonestující pozice. Před potřebou zachytit vtipnou situaci mějme vždy na mysli úctu vůči člověku.

Na foťáku záleží

Může se stát, že v sobě najdete touhu svou tvorbu humorem nejen zpestřovat, ale rovnou na něm budovat svůj rukopis. Tak se to stalo známému fotografovi Elliottovi Erwittovi. Podobně jako při street fotografii i při humorných momentkách chcete být co nejméně vidět. V takovém případě je ideální pořídit si co nejmenší foťák a nehledět tolik na jeho technické parametry. Osvědčené ohnisko je 35 mm. Je nejen univerzální, ale zároveň tak oblíbené, že na trhu najdete množství variant a velikostí. No a dobrým spojencem v tomto ohledu může být i obyčejný mobilní telefon.

Humor ve fotografii aneb jak pořídit vtipné fotky

Nevzdávejte to 

Může se stát, že vám vtipné situace často unikají a mohlo by se zdát, že vám prostě chybí postřeh. Ale vůbec to tak být nemusí. Důležitou roli totiž hrají i zkušenost a cvik. Prostě jen vytrvejte, noste foťák s sebou a zkoušejte zmáčknout spoušť v ten správný moment. Vždyť i nejzkušenější fotograf může minout. Učíme se pořád.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorOndrej Čechvala

Fotka mě baví i živí. Buď mě potkáte s foťákem na svatbě, nebo se toulat někde po světe. Od polárního kruhu až po rovník. Domov mám všude, kde najdu člověka s úsměvem. Rád pak sbírám příběhy lidí a míst, které skládám do dlouhodobějších sérií. Něco z toho najdete na mých stránkách.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *