Jak fotit děti: 5 věcí, které byste měli vědět, než začnete

Focení dětí není jednoduché. Obzvlášť když narazíte neposedy ve věku 1-4 let, je třeba se obrnit trpělivostí a být rychlí a pohotoví. Vyfotit dítě v tomto věku totiž nebývá vůbec snadné. Spousta fotografů se tomuto věkovému rozmezí pro jistotu vyhýbá a fotí pouze miminka nebo starší děti. Ale nebojte se, když se budete držet základních pravidel, určitě si z focení odnesete pěkné snímky. Shrnuli jsme pro vás ta nejdůležitější.

Pokud máte vlastní děti, bude to pro začátek jednodušší. Dítě je na vás zvyklé a vy snadněji vychytáte správný moment a náladu. U focení cizích dětí naopak vzniká riziko, že se dítě bude bát a stejně tak se může stát, že na focení přijede zrovna ve špatné náladě.

Objevte kouzlo opravdové HDR fotografie

Děti v tomto věku je z mých zkušeností nejlepší fotit venku. Výhoda oproti ateliéru je v rozptýlení dítěte a možnosti volného pohybu. Dobré také je, když se dítě může na něco těšit – například nějakou hračku či sladkost, kterou mu slíbil rodič. Tím se některé děti dají alespoň částečně udržet v klidu. Předpokládejme, že fotíte dítě, které vydrží alespoň pár minut spolupracovat.

Najděte ten správný úhel záběru

Při focení si neváhejte dřepnout nebo i lehnout a dostat se tak na úroveň dítěte. Docílíte tím toho, že fotka bude přirozenější. Spousta fotografů tvrdí, že pouze fotky z těchto úhlů vypadají dobře, nicméně se nebojte trochu experimentovat a zkuste občas dítě vyfotit třeba i z nadhledu.

Jak fotit děti
Nemusíte se držet pouze zaběhnutých pravidel – zkuste to i jinak a najděte si metodu, která vám nejvíce vyhovuje. Nikon D750, Sigma Art 35/1.4, 1/640 s, f 1.4, ISO 100.

„Odpíchněte“ dítě od pozadí

Pokud to váš přístroj umožňuje, foťte na nejnižší možnou clonu a nechte dítě dál od pozadí. Platí tady stejná pravidla jako při focení jakýchkoliv jiných portrétů. Při ostření na oči se zaměřte na to oko, které je k vám blíže. 

V případě, že fotíte víc dětí pohromadě, nejspíš bude potřeba trochu přiclonit, aby byly ostré všechny tváře. Čas závěrky nastavte maximálně na 1/125 nebo kratší (1/200, 1/250). Když je dítě v pohybu, je potřeba nastavit ještě kratší čas, aby se podařil ostrý snímek. Někdy tedy může být i 1/500 málo, to už musíte během focení vyzkoušet sami.

Jak fotit děti
Na nízkou clonu by tvář jedné z holčiček byla už mimo hloubku ostrosti. Nikon D750, Sigma Art 85/1.4, 1/200 s, f 4, ISO 250.

Foťte děti během hry

Vyfoťte dítě s jeho oblíbenou hračkou, na kole nebo třeba na dětském hřišti, kde za chvilku zapomene, že ho vůbec někdo fotí. Během focení se dítě snažte rozptýlit a rozesmát, můžete se schovávat za foťák, případně – pokud to zvládnete – můžete jednou rukou fotit a v druhé držet hračku.

Jak fotit děti
Liborek úplně zapomněl, že se fotí. Nikon D750, Sigma Art 35 mm/1.4, 1/250 s, f1.4 ISO 100.
Jak fotit děti
Vojtíšek měl u sebe svého oblíbeného medvídka. Nikon D750, Sigma Art 85/1.4, 1/250 s, f 1.6, ISO 100.

Využijte zlatou hodinku a nečasu se neděste

I zde platí ověřená klasika – zlatá hodinka. Tento jev nastává zhruba 40-50 minut po východu a před západem slunce. Dítě je pak sluncem hezky nasvíceno a na obličeji se mu netvoří příliš ostré stíny. Během zlaté hodinky máte příležitost dosáhnout fotek s nádhernou atmosférou, obzvlášť pokud budete fotit v protisvětle, které před západem slunce nebude tak prudké jako před pár hodinami.

Jak fotit děti
Nikon D750, Sigma Art 35/1.4, 1/200 s, f 1.4, ISO 160.

Samozřejmě ne vždy to vyjde a může se stát, že budete fotit v momentě, kdy se zatáhne.  Rozhodně se toho nebojte. Během dne je toto rozptýlené světlo pro focení mnohem vhodnější než přímé polední slunce, které vytváří na obličejích nepěkné stíny. 

Hlídejte si dobu focení

Snažte se zachytit co nejvíc použitelných záběrů za co nejkratší dobu. Každé dítě se během focení dříve nebo později unaví a přestane spolupracovat.

Jak fotit děti
Míšu focení po dvaceti minutách přestalo bavit a začal trucovat – hotovo, jde se domů. Nikon D750, Sigma Art 85/1.4, 1/400 s, f 1.4, ISO 100.

Počítejte tedy s tím, že čas běží a za 15-20 minut už nejspíš bude po všem. Někdy samozřejmě i dříve, ale jsou výjimky, které naopak vydrží déle. S trucujícím modelem/modelkou už toho ale moc nevyfotíte, tak svůj čas dobře využijte.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJana Máčková

Fotografii se věnuji od roku 2003, kdy se mi do rukou dostal první digitální kompakt. Nejraději fotím lidi a zvířata. Zaměřuji se především na focení svateb, portrétů a rodin s dětmi. Ve volném čase ráda cestuji a doplňuji své portfolio i o fotografie z různých koutů světa. V současnosti je focení mojí prací, která mě živí, a zároveň je mým koníčkem. Fotky můžete vidět na mých webových stránkách a na Facebooku.

Komentáře (2)

 1. Rád bych odeslal nějaké fotky k posouzení. Jak?

  1. Dobrý den, Zdeňku,
   díky za váš komentář. Mám radost, že se s námi chcete podělit o své fotky. Pro posouzení vašich snímků doporučujeme vyzkoušet nejrůznější fotografická fóra a skupiny, ve kterých vám mohou poradit a okomentovat vaše fotky profesionální i amatérští fotografové. Na našem magazínu najdete k tématu kritika fotografií pěkný článek.
   Přeji pěkný den
   Eva | Redakce Milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *