Usnadněte si úpravu fotek. Pomocí Hromadných úprav ve Vyvolat

Fotky pořízené na stejném místě za stejných světelných podmínek často můžete i stejně upravovat. Editovat každý snímek zvlášť ale bývá náročné, tím spíš když nastavujete stejné hodnoty parametrů. Proto je tu daleko rychlejší postup – fotky upravit hromadně.

Hromadná úprava fotek je v Zoner Photo Studiu už od počátků v podobě Hromadného filtru. Nastavíte v něm řadu úprav, ale na práci s RAWy to ideální není. S těmi vám nejlépe pomůže modul Vyvolat. Právě v něm nové Hromadné úpravy najdete. Stačí označit Multiselekcí sérii fotek a v pravém panelu nastavit parametry.

bannermf_690x120

Vybrat, upravit, doladit

Nejlepší způsob, jak upravit sérii fotografií, je označit všechny ve Vyvolat a nastavit na nich průměrné parametry vhodné pro celou sérii. Princip výběru několika fotek (Multiselekce) je stejný jako ve Správci.

Po nastavení trvá několik vteřin, než se úprava projeví (v závislosti na výkonu počítače i kvalitě fotografií). Je to ale znatelně jednodušší a rychlejší, než zpracovávat každou fotku zvlášť.

Hromadný výběr snímků

Vyberte fotky a upravte jejich parametry.

Změny se nedestruktivně aplikují na všechny fotky. Pak už stačí projít jednu po druhé a doladit, co nesedí. Většinou je potřeba jen pozměnit expozici, případně Vyrovnání bílé.

Sjednoťte barvy pomocí připnutí

Při kontrole jednotlivých fotografií se vyplatí, když si připnete vzorový snímek pomocí připínáčku v levém horním rohu daného obrázku. Podle této fotky potom snadno sjednotíte úpravu ostatních.

Oceníte to zejména ve chvíli, kdy všechny fotografie pocházejí z jedné akce a chcete, aby série působila jednotně. Jednoduše tak podle vzorového obrázku u ostatních upravíte například Vyrovnání bílé.

Připnutí fotky

Připněte vzorovou fotku pro přesnější kontrolu.

Po kontrole jednotlivých snímků stačí znovu celou sérii označit a zvolit Export.

Export snímků

Nakonec fotky vyexportujte.

Alternativní možnost

Existuje ještě další, alternativní způsob hromadné úpravy fotek ve Vyvolat. Stačí upravit podle představ jednu fotku, kliknout na její náhled ve spodním filmovém pásu pravým tlačítkem myši a zkopírovat nastavení. Následně označíte ostatní fotky, kliknete na ně opět pravým tlačítkem myši a zvolíte možnost Vložit nastavení.

Kopírování a vložení

Zkopírujte nastavení parametrů a vložte ho na celou sérii.

Následná kontrola a export jsou stejné jako u předchozí možnosti.

Ušetří čas i zbytečnou práci

Hromadná úprava vám ušetří spoustu času. Což oceníte zejména ve chvíli, kdy před sebou máte snímky, které potřebujete zeditovat co nejdřív. A protože fotky z jedné akce většinou chcete upravit jednotně, díky Hromadným úpravám vyřešíte hned dva problémy naráz.

Vyzkoušejte si hromadné úpravy v modulu Vyvolat i na svých fotografiích. Stačí si stáhnout aktuální verzi Zoner Photo Studia X. A nezapomeňte, že prvních 30 dní máte zdarma!

Abyste měli ještě lepší představu, jak s hromadnou úpravou pracovat, podívejte se na následující video:

 

Poslední aktualizace 8. června 2017

5 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Matěj Liška

Aktuálně jsem fotograf na volné noze. Převážně fotím svatby, maturitní tabla a plesy a dělám fotokurzy. Vyhledávám protisvětlo, kratší ohniskové vzdálenosti a fascinuje mě rybí oko. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete na mém webu nebo na Facebooku.

Číst všechny články.

Komentáře