Jak na fotografování krajiny, aby vaše fotky byly opravdu působivé

Vytvořit fotky krajiny, které jsou poutavé a nutí diváka přemýšlet, není jednoduché. S trochou cviku ale takového efektu dosáhnete. Máme pro vás pár tipů na fotografování krajiny, které vám s tím pomůžou.

Důležité je zejména chápat světlo. Právě to přitom mnozí přehlížejí.

Jakmile porozumíte hře světla a stínů v krajině, objevíte „krásno“. A fotografování krajiny je právě o hledání toho krásna, které donutí diváky, aby se nad snímkem pozastavili.

Pohled na krajinu

Co je ale vlastně to zmíněné krásno?

Stoupněte si někdy jen tak na kopec, ze kterého máte výhled na pole nebo zajímavou krajinu, sledujte, co se v ní děje a to dění vnímejte. Po chvilce zjistíte, že je kolem vás spousta života, který jste si předtím neuvědomili.

Tím se dostáváme k podstatě. Pokud do fotografie zachytíte daný okamžik a dění, které upoutalo i vás, existuje velká šance, že se to samé stane dalšímu člověku.

Krásno tak může být to, jak plynou mraky, chvění trávy ve větru, zvláštní proudění listí ve vodě nebo třeba nasvícená krajina doplněná siluetami stínů od stromů, kopců a dalších detailů.

V první řadě se proto naučte pozastavit se v krajině a kochat se. Foťte až poté. Díky tomu si dokonale promyslíte snímek. A právě to dá vaší fotce nejvíc.

Většina lidí postupuje přesně opačně. Fotí první věc, která je zaujme. Pokud však má být divák z vaší fotografie nadšený, musí cítit minimálně to samé, co jste na daném místě cítili vy.

Před focením krajiny se zastavte a vnímejte okolí
Ranní kochání se krajinou. Někdy je třeba se jen zastavit a užívat si krás krajiny.

Hledejte to pravé

Jakmile se zastavíte a najdete své krásno, vzpomeňte si na základní pravidla fotografování. Hledejte tedy správnou kompozici pro svůj snímek.

Horizont nedávejte na jeho střed, raději ho posuňte do třetiny fotografie. Získáte tak víc nebe nebo naopak země.

  • Pokud v krajině dominuje modrá barva oblohy a pohyb mraků, nechte na fotografii vyniknout nebe a dopřejte mu víc prostoru.
  • Jestli je nebe nezajímavé a hlavní se odehrává v obilí, nechte obloze jen tenký proužek a zachyťte co nejvíce z dění na zemi.

Krajina se v jednotlivých ročních obdobích výrazně mění. Proto se vyplatí, když se na některá místa vrátíte. Krajina, která je nezajímavá v létě, může být kouzelná na podzim nebo v zimě. A pokud máte dostatečnou výbavu, můžete pořídit nádherné snímky hvězd nad krajinou i mírné ranní inverze v přírodě.

Někdy je na místě vybrat si určitý detail a nafotit ho pomocí teleobjektivu. Nezapomeňte u toho na linie, které musí vést oči diváka po fotografii, a základní složení snímku:

  • popředí,
  • střed,
  • pozadí.

Všechny tyto části musí být něčím obsazené. Stejně tak linie musí vést z jednoho oddílu do druhého.

Při fotografování krajiny pamatujte, že:

  • Nejdříve musíte stanovit, co a kde je vaše krásno.
  • Musíte nad snímkem přemýšlet a pamatovat na jeho kompozici.
  • Je třeba v krajině hledat linie a detaily.
  • Potřebujete obsadit popředí, střed a pozadí fotografie vhodným motivem.
Linie dodají fotkám krajiny působivost.
Kamení vyplňuje celé popředí a pozvolna přechází v linii vedoucí přes celý snímek až k zadnímu pásu kamení, který odděluje moře od nebe.

Rady z praxe

Při fotografování krajiny se v první řadě opravdu kochejte. V klidu si při tom promyslete kompozici. Zbrklá práce bývá ve výsledku špatná a odfláknutá, proto raději v klidu a s rozumem. Zatímco třeba barvy můžete kdykoliv upravit v Zoner Photo Studiu, kompozici už většinou nezachráníte.

Fotku krajiny skutečně chápejte jako tři díly, které musíte obsadit. Do popředí je vhodné umístit kamení, trávu nebo hlavní linií snímku, která vede od jeho začátku až na konec.

Ve středu by pak měl být hlavní motiv. Také může obsahovat pokračování linií, které diváka vedou k ústřednímu motivu na pozadí. Divák tak projde většinu snímku.

Pozadí pak zpravidla tvoří kulisu pro celý snímek. Jsou ale i situace, kdy obsahuje hlavní motiv. Popředí a střed jsou v tom případě pouze části příběhu fotografie, která má ústřední motiv v pozadí.

Fotka krajiny s hlavní linií vedoucí k působivému západu slunce
Jedna hlavní linie, kterou tvoří cesta, má za úkol diváka vést do lesa až k východu slunce.

Vhodné je ostřit na hyperfokální vzdálenost. Při nižších clonových číslech a správném zaostření tak získáte ostrost skoro po celé ploše snímku. Pro ulehčení práce s tím, kam ostřit a kolik ostré plochy získáte, slouží aplikace pro výpočet hyperfokální vzdálenosti. Stačí zadat HyperFocal do Google Play či iTunes.

Nejdůležitější věc, kterou musíte mít stále na paměti, je vaše zdraví. Nezacházejte proto zbytečně do extrémů. Žádná fotografie za to nestojí.

Fotka krajiny, které dominuje východ slunce.
Východ slunce z rozhledny na Velkém Lopeníku. Popředí fotografie vyplňují koruny stromů a ve středu jsou kopce a doliny. Ústředním motivem je tentokrát východ slunce v pozadí.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *