Fotografování přes displej: objevte nové možnosti

Displej má každý dnešní fotoaparát. Ale především v případě digitálních zrcadlovek vidíte s jeho pomocí fotografovat málokoho. Jenže fotografování přes displej s sebou přináší řadu nových možností. Objevte je v tomto článku.

Už je to pár let od doby, kdy cena zrcadlovek klesla i pod deset tisíc korun za základní model, a zrcadlovky se tak staly dostupné pro běžné uživatele. Tehdy se ještě nedalo fotografovat přes displej fotoaparátu. Nebylo to ani žádoucí – optika je přece jenom optika. Jak je to ale s fotografováním přes displej dnes?

Nové možnosti

Pokud se díváte skrz hledáček zrcadlovky, vidíte reálný obraz – vidíte situaci takovou, jaká je. Po aretaci clony (přiclonění objektivu) vidíte i reálnou hloubku ostrosti. Navíc se soustředíte jenom na obraz, protože vaše oko nevnímá okolí, ale vnímá jenom to, co se promítá na matnici. Nevidíte však to, jak fotografie bude vypadat po zmáčknutí spouště.

Pokud ale upustíte od zaužívaného názoru, že skrz displej se nefotografuje, získáte nové možnosti. Můžete se hrát s perspektivou, můžete fotografovat z nadhledu nebo podhledu.

Fotografii navíc vidíte tak, jak bude vypadat ještě před tím, než zmáčknete spoušť. Na displej se totiž promítá obraz skrz čip fotoaparátu. Ten promítne i to, jak máte nastavenou expozici, ISO, clonu. Dá se říct, že vidíte hotovou fotografii ještě před zmáčknutím spouště.

Pokud fotografujete skrz optickou soustavu zrcadlovky, vidíte reálný obraz tak, jak jej vykresluje objektiv.jpg

Výhody klasické matnice

Klasická matnice nebo pohled skrz zrcátko a objektiv má své výhody. Tato technologie je lety odzkoušená a prakticky se na ní dá máloco vylepšit.

Pravdou však je, že mnoho přístrojů nižších řad má matnici tak malou, že obraz v ní vidíte velmi malý, a tak vám mohou uniknout důležité detaily, které jsou pro fotografii důležité. S malou matnicí se můžete setkat například u prvních low endových zrcadlovek jako jsou Nikon D70 nebo Canon 300D.

U vyšších řad fotoaparátů tento problém odpadá, protože matnici mají jasnou a poměrně velkou. Takže obraz, který v nich vidíte, je dostatečně velký na to, abyste si ohlídali i důležité detaily.

Další věcí, která je v některých fotografických oborech důležitá, je rychlost autofocusu. Autofocus na zrcadlovkách pracuje výrazně lépe, když fotografujete skrz zrcátko. Pokud fotografujete přes displej, ostření se výrazně zpomalí. Tento handicap však nemusí být rozhodující. U portrétu, krajiny nebo produktové fotografie ostření nehraje až takovou významnou roli. To však neplatí u sportovní, reportážní nebo wildlife fotografie, kde ostření potřebujete rychlé a spolehlivé.

Displej nebo elektronický hledáček

Elektronickým hledáčkem můžete nazvat hledáček zabudovaný ve fotoaparátu. Mají ho většinou všechny bezzrcadlovky, ale také pokročilé kompaktní fotoaparáty. Pravdou je, že tato technologie je na trhu mnohem kratší dobu než klasická matnice a zrcadlo.

Není se proto čemu divit, když na začátku byla tato technologie pomalá – obraz promítaný na displej nebo hledáček byl opožděný (podobný jev můžete vidět i na prvních LCD monitorech). Navíc ze začátku měly elektronické hledáčky tak nízké rozlišení, že jste na něm neviděli skoro nic pořádně a mohla vás bolet hlava. Tyto důvody byly hlavními důvody, proč se raději používala klasická optika zrcadlovky.

Displej vám poskytne mnoho užitečných informací jako například histogram exponovaného snímku.jpg
Displej vám poskytne mnoho užitečných informací jako například histogram exponovaného snímku.

Technologie jde ale rychle dopředu. Dnešní moderní přístroje, které jsou vybaveny elektronickým hledáčkem nebo velkým displejem s jemným rastrem (velkým rozlišením) – i zrcadlovky, pokud fotografujete skrz displej, vám tento problém nezpůsobí.

Jejich rozlišení je tak jemné, že vidíte dobře všechny detaily obrazu, což je velmi důležité. Navíc jak jsme už zmiňovali, elektronika fotoaparátu přepočítá i nastavení fotoaparátu a na displej, nebo elektronický hledáček vám přenese reálnou expozici, takže vy vidíte fotografii ještě před zmáčknutím spouště. Pokud se to naučíte vnímat, nepotřebujete po sobě kontrolovat vyfotografované snímky, a máte tak daleko méně „odpadu“ a více místa na disku ve vašem počítači.

Výklopné displeje

Další novinkou v této technologii jsou výklopné displeje, které vám přinesou komfort ve fotografování. Můžete se pohodlně skrčit a fotografujete fotky ze zajímavé „nízké perspektivy“, aniž byste si museli lehnout na zem. To samé platí o fotografiích z nadhledu. Nepotřebujete židli nebo žebřík, nepotřebujete skákat po lavičkách a předvádět různé akrobatické kousky. Stačí vyklopit displej a pohodlně fotografovat.

Pokud však výklopný displej nemáte, dá se to zvládnout taky. Není to ale tak pohodlné.

Díky fotografování skrz display můžete využívat i nadhled nebo podhled, aniž byste museli mít žebřík nebo si lehat.jpg
Díky fotografování skrz displej můžete využívat i nadhled nebo podhled, aniž byste museli mít žebřík nebo si lehat.

Kombinujte metody

Vše má své pro i proti. Fotografování skrz displej nebo elektronický hledáček není výjimkou. Pokud máte možnost, vyzkoušejte si každou variantu a sami zjistíte, jestli vám to vyhovuje. Koneckonců, můžete střídavě fotit přes hledáček nebo přes displej podle situace.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *