Ovládněte svou první zrcadlovku! 5 věcí, na které se u ní musíte zaměřit

Ovládněte svou první zrcadlovku

Pořídili jste si svou první zrcadlovku a chystáte se vyrazit na premiérovou fotovýpravu. Abyste její možnosti využili co nejlépe, musíte se seznámit s jejím ovládáním. Podívejte se, na co byste při focení s digitální zrcadlovkou měli myslet.

Někteří začátečníci dělají při práci se zrcadlovkou jednu zásadní chybu – leknou se spousty funkcí a přepnou na automatický režim. Ochuzují se tím ale o nepřeberné množství vlastní kreativity. A navíc zdaleka nevyužijí potenciál fotoaparátu.

Pravdou je, že vlastní kreativita a přemýšlení nad snímky je náročnější a vyžaduje víc učení, ale na druhou stranu umožňuje hodnotnější snímky. A to z jednoho prostého důvodu: sami foťáku řeknete, co po něm chcete.

Automatika vše dělá za vás, bez vašeho slova. Nedokáže proto vždy vše vystihnout podle vašich představ. Naopak manuální režimy ovlivníte. Proto se zaměříme na ty nejdůležitější módy a funkce, které byste si při focení s digitální zrcadlovkou měli osvojit.

Expoziční trojúhelník

Předtím, než se seznámíte s jednotlivými režimy, musíte si osvojit základní principy, které fotografie ovlivňují. Jsou jimi ISO, clona a čas závěrky, jinými slovy expozice.

Clona

Čím vyšší je clonové číslo, tím méně světla dopadá na snímač zrcadlovky. Fotka je tím pádem ostřejší, ale také tmavší.

Digitální zrcadlovka umožňuje pomocí clony korigovat hloubku ostrosti.
Pomocí clony můžete korigovat ostrost vašich fotek. Všimněte si, že clona f/2 tvoří romanticky rozmazané okolí. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/320 s, f/2, ISO 200

ISO

Čím větší máte kolem sebe tmu, tím vyšší ISO na foťáku nastavte. Díky tomu budou vaše fotky světlejší. To samé platí i naopak. Ale pozor! Čím vyšší hodnota ISO je, tím znatelnější je digitální šum ve vašich fotografií. Vyzkoušejte si proto nejdříve, jaká maximální hodnota je na vašem fotoaparátu ještě použitelná.

Expoziční doba

Jedná se o čas či dobu, po kterou na světlocitlivý čip dopadá světlo, a tak umožňuje vzniknout fotce. Můžete se setkat i s označením rychlost závěrky.

Fotografické režimy digitálních zrcadlovek

Jednotlivé módy většinou nastavíte pomocí kolečka na vrchní straně fotoaparátu. Automatické režimy rovnou přeskočte a zaměřte se na ty manuální. U zrcadlovek Nikon a Canon je najdete pod těmito písmeny:

 • M,
 • A (u Canonu Av),
 • S (u Canonu Tv),
 • P.

Ovládání fotografických režimů digitální zrcadlovky.

Manuální režim (M)

V manuální režimu máte plnou kontrolu nad fotoaparátem. Celou expozici si nastavujete sami – ISO, čas i clonu.

Fotografie pořízená se zrcadlovkou v manuálním režimu.
Fotografie radnice. Jelikož bylo odpoledne a slunce pálilo nejprudčeji, nastavila jsem na zrcadlovce ISO na nejnižší hodnotu, tedy 100. Jemně jsem přivřela i clonu a k tomu nastavila patřičně čas závěrky. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/1250 s, f/4, ISO 100

Priorita clony (A/Av)

Tento režim je poloautomatický. Zrcadlovka sama nastavuje rychlost závěrky podle toho, jaké máte ISO a clonu. Čím nižší je clonové číslo, tím víc světla do přístroje proniká a naopak.

Zároveň můžete pomocí clony kontrolovat hloubku ostrosti. Čím nižší clonové číslo nastavíte, tím bude okolí hlavního objektu rozmazanější. Využijete to zejména k oddělení hlavního motivu od pozadí. Vyplatí se to například u portrétů, naopak při focení krajiny používejte raději vyšší clonové číslo.

Snímek pořízený zrcadlovkou s nastavenou nižší clonou.
Fotka rybízu s nižším clonovým čílsem. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/320 s, f/1.8, ISO 400
Snímek pořízený zrcadlovkou s nastavenou vyšší clonou.
Stený snímek pořízený tentokrát s vyšším clonovým číslem. V pozadí se začínají rýsovat další prvky. Kdybych číslo zvýšila ještě víc, fotografie by byla kompletně ostrá.  Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/40 s, f/5, ISO 400

Priorita času (S/Tv)

Poloautomatický režim, se kterým lépe zachytíte pohybující se objekty tak, aby byly ostré. Vyplatí se proto například při fotografování lidí nebo zvířat.

V tomto případě nastavujete na zrcadlovce pouze ISO a rychlost závěrky, clonu automaticky dopočítává fotoaparát. Pokud tedy chcete zmrazit rychlý pohyb, nastavíte kratší čas.

Focení se zrcadlovkou umožňuje "zmrazit" pohyb.
Nastavením kratšího času můžete pohybující se objekt „zmrazit“. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/320 s, f/2, ISO 200

Delší čas naopak vede k rozmazání pohybujícího se objektu. Tato metoda je velice oblíbená při fotografování vody.

Obecně platí, že čím déle je závěrka otevřená, tím víc světla do ní proniká.

Snímek rozmazané tekoucí vody pořízený digitální zrcadlovkou.
Tekoucí voda. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/1 s, f/25, ISO 100

Programová automatika (P)

Tento režim automaticky určuje čas a clonu. Kontrolujete tedy pouze hodnotu ISO. Zároveň vám ale umožňuje upravit clonu i čas, pokud nejste s nastavením spokojení.

Korekce expozice u zrcadlovek

Korekci expozice využijete při práci s poloautomatickými režimy. Na digitální zrcadlovce ji většinou najdete na tlačítku +/- a umožní vám zvýšit nebo snížit expozici snímku. Pokud tedy chcete světlejší snímek, expozici zvýšíte. Pokud tmavší, snížíte.

Tlačítko korekce expozice na digitální zrcadlovce Nikon D7200.

Manuální vs. automatické ostření

Digitální zrcadlovky vám umožňují vybrat si mezi automatickým a manuálním ostřením. Přepínání mezi nimi najdete na objektivu.

Pokud fotíte s automatickým ostřením (označovaným jako AF-A či AI Focus), může se stát, že foťák zaostří na jiný objekt. Abyste se tomu vyhnuli, nastavte jiný režim.

Možnosti ostření na objektivu k zrcadlovce.

Mezi nejdůležitější módy ostření patří:

 • AF-S (Nikon), respektive One Shot (Canon)
 • a AF-C (Nikon), respektive AI SERVO (Canon).

První z nich využijete při focení statických objektů. Tedy například při fotografování krajiny či architektury. Hodí se ale také pro portréty.

Stačí namáčknout tlačítko spouště a foťák zaostří na jeden bod, který zůstane zaostřený, dokud spoušť nedomáčknete.

Snímek ze zrcadlovky s nastaveným ostřicím režimem AF-S.
Pokud fotíte portréty či nepohyblivé objekty, zvolte ostřicí režim AF-S či One Shot. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/60 s, f/5, ISO 100

Pokud chcete fotit pohybující se objekty, použijte AF-C mód. Když namáčknete tlačítko, budete mít zaostřeno na daný předmět. Zaostření se pak pohybuje spolu s ním, dokud spoušť nedomáčknete.

Snímek pořízený digitální zrcadlovkou s nastaveným ostřicím režimem AF-C.
Při focení pohybujících se objektů je lepší využít režim AF-C. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/4000 s, f/1.8, ISO 400

V některých situacích vám ale automatické ostření vyhovovat nemusí. Týká se to například makrofotografie. V takových případech proto přepněte na objektivu na manuální ostření, budete ho tak mít plně pod kontrolou.

S tím ale roste také riziko chyby – záleží totiž jen na vašem oku, jak kvalitně zaostříte. Objektivy proto často mají na ostřicím kroužku stupnici ostřicí vzdálenosti, která vám pomůže.

Možnosti vyvážení bílé u zrcadlovek

Každé světlo má jinou barvu a proto se na to fotoaparáty snaží reagovat a automaticky nastavit vyvážení bílé tak, abyste získali reálné barvy. Někdy ale nedokáže automatický režim vše správně odhadnout. Proto digitální zrcadlovky nabízí také několik módů pro vyvážení bílé.

Stačí si vybrat ten nejvhodnější podle situace, ve které se zrovna nacházíte. Zpravidla máte na výběr následující režimy:

 • Denní světlo – hodí se pro venkovní prostory na přirozeném denním světle
 • Zataženo – ideální pokud je pod mrakem. Dodá snímku příjemnější teplejší odstín.
 • Stín – pokud fotíte ve stínu, použijte tento mód. Opět tak snímku dodáte teplejší tón.
 • Žárovka – využijete ho v místnostech osvětlených žárovkami. Z přežloutlých tónů udělá jemnější odstíny.
 • Zářivka – volte naopak tam, kde jsou zářivky. Opět dodá barvám jemnější tón.
 • Blesk – blesk do fotek přidává modrou barvu. díky tomuto vyvážení tedy snímek získá teplejší odstíny.
 • Nastavení teploty barvy – pokročilejší zrcadlovky umožňují ruční nastavení teploty barvy v Kelvinech. Pro venkovní focení za slunečného dne se hodí teploty kolem 5 200 Kelvinů, pokud je zataženo, nastavte raději 6 500 Kelvinů.

Rozdílné vyvážení bílé.

Vyvážení bílé samozřejmě upravíte také v Zoner Photo Studiu. Abyste ale dosáhli co nejlepších výsledků, vyplatí se vám fotit do RAWu.

Možná se vám zdá, že máte před sebou spoustu informací, které se nikdy nenaučíte. Omyl. Vše je jen o tréninku. Proto foťte, experimentujte a učte se. Za pár měsíců budete mít tyto základy v malíku. Navíc se tak stanete z fotografa cvakače” fotografem, který o snímcích uvažuje.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorLenora J.

Fotí vše, co ji okouzlí. Nikdy nepřestane žasnout nad věčně trvající silou světla a tmy. Pluje mezi světy, které se prolínají. Hudba v těle. Poezie v mysli. Fotografie v očích. Próza v ústech.

Komentáře (1)

 1. Vážím si každého autora který má chuť pomoci začínajícím fotografům …články čtu i nyní, když už dávno vím co a jak nastavit …ale začátky byly těžké se zrcadlovkou – dnes, právě díky autorům článků (jako např. zde!) si umím po třech letech s lecčíms poradit, ale občas také „narazím!“ aleje to jen a jen o logice, logických úvahách, nejhorší pro mne! byla tématika focení s bleskem (interním, externím), ale i to je už pro mne lehká disciplína, takže jen poděkování!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *