Fotografické experimenty s pohybem, které vám zamotají hlavu!

Možná chcete fotografovat něco nového, co vás bude bavit a zároveň probudí vaši fantazii. Jak najít inspiraci, když dovolená v zahraničí je daleko a všechny stromy, stavby i lidi v nejbližším okolí už jste fotografovali snad tisíckrát? Stačí fotografie oživit pomocí pohybu. Poradíme vám, jak si pro takové focení efektivně nastavit expozici a také se dozvíte, co udělá široká škála pohybů, ať při focení hýbete fotoaparátem, svým vlastním tělem, nebo obojím.

Pro fotoexperimenty s pohybem nepotřebujete exotickou krajinu ani supermodelku před objektivem, přesto bude každá vaše fotka originální a může vás překvapit i pobavit. Kromě radosti ze hry vám takové fotografování přinese pohyb, a to všechno můžete snadno sdílet s rodinou nebo přáteli.

Co je k takovému fotoexperimentování potřeba?

V první řadě chuť fotografovat, hýbat se, hrát si… Jde o to, že při takovém experimentování bude v pohybu nejen váš fotoaparát, ale často i vy. Díky tomu dokážete rozpohybovat na první pohled statickou scénu a dát do fotek novou energii. Stačí nastavit vhodný expoziční čas, během expozice se točit nebo sledovat objekt a k tomu pohybovat s fotoaparátem.

Fotografické experimenty s pohybem, které vám zamotají hlavu!
K prodloužení expozičního času pomůže polarizační filtr. Inspirováno knihou Bryana Petersona Naučte se používat barvu kreativně. Foto: Petra Horáková, Nikon D7100, Sigma 24-70 mm F2.8 EX DG Macro, 1/13s, F 22, ISO 100, ohnisko 36mm.

A přece se točí! Namiřte fotoaparát nahoru do větví stromů a využijte výrazných barev zeleného listí a modré oblohy. Důležité je fotit s delším expozičním časem: okolo 1/5 s – 1/15 s a stihnout se během exponování otočit na patách kolem dokola. Vyzkoušejte a uvidíte, že je to překvapivě jednoduché. Hlava se vám zatočí nejen z vašich fotek.

Fotografické experimenty s pohybem, které vám zamotají hlavu!
Foto: Karel Horák, Nikon D5600, Nikon 18-140mm F3,5-5,6 ED VR, 1/10s, F 22, ISO 100, ohnisko 22mm.

Vaše fotoobrazy budou i při stejných expozičních parametrech jiné – podle toho, jak rychle se budete otáčet. Při pomalejším pohybu zůstane na fotografii více zachována původní krajina, zvláště kolem středu otáčení. Je efektivnější vybrat si jeden dominantní strom, který vytvoří v obraze pevný bod, aby se měl roztočený divák čeho zachytit.

Švihnout a mávnout

Další fotoexperiment jsme nazvali „Švihnout a mávnout“, protože je při něm důležitá správná souhra dvou pohybů – otáčení fotoaparátem a zároveň zoomování během expozice.

Fotografické experimenty s pohybem, které vám zamotají hlavu!
Foto: Karel Horák, Nikon D5600, Nikon 18-140mm F3,5-5,6 ED VR, 1/10s, F 22, ISO 180, ohnisko 45mm.

Vyzkoušejte v nejbližším lese, jak rychlý pohyb a kterým směrem bude na fotkách nejzajímavější. Využijete stativ a obě ruce – jedna ruka fotoaparátem rychle otáčí a druhá zoomuje. Expoziční čas zůstává delší stejně jako v předchozím případě „točící se zeměkoule“.

Květiny a barvy

V čem spočívá tajemství této fotky? Jde o to, vybrat si hodně barevnou a kontrastní květinovou plochu, která vyplňuje celý záběr.

Fotografické experimenty s pohybem, které vám zamotají hlavu!
Foto: Petra Horáková, Nikon D7100,  Sigma 24-70 mm F2.8 EX DG Macro, 1/10s, F 11, ISO 100, ohnisko 40mm.

Ideální pro takový fotoexperiment je zatažená obloha a polarizační nebo jiný filtr, který umožní prodloužit expoziční čas. Během expozice můžete zkoušet různé možnosti pohybu s fotoaparátem – otáčení, zoomování, a to se stativem i bez. Nudit se rozhodně nebudete, protože každá vaše fotka bude zajímavá. Dokonce bude spíš připomínat obraz, který namalujete na malířské plátno.

Fotografické experimenty s pohybem, které vám zamotají hlavu!
Foto: Petra Horáková, Nikon D7100,  Sigma 24-70 mm F2.8 EX DG Macro, 1/250s-1/8s, F 2.8, ISO 100, ohnisko 56mm.

Tato fotka vznikla složením dvou záběrů – na prvním je statický květ chrpy (1/250 s) a na druhém ten stejný květ, jen rozpohybovaný a vyfocený v delším expozičním čase (1/8 s).

Jak fotit květiny v pohybu i za úplného bezvětří? Dodejte statické scéně trochu energie navíc jednoduchým trikem – rozhýbejte květinu s dlouhým stonkem svou rukou. Vaše ruka bude mimo záběr a fotka stále bude dynamická. Pro přesnější efekt je důležité mít fotoaparát na stativu a během pohybu se stonkem rostliny kontrolovat obraz v hledáčku nebo na displeji fotoaparátu.

Pokud chcete zachovat zaostřené části květu a zároveň zdůraznit pohyb, pomůže vám vícenásobná expozice nebo složení fotek v Zoner Photo Studiu.

Pohyb a voda

Pohyb vody je působivý sám o sobě, a pokud se podaří kouzlo vodního živlu ještě zdůraznit, máme vyhráno. Jenže co s tím, když je voda v době fotografování zrovna klidná a nudná? Nevadí, kreativní fotograf si poradí.

Fotografické experimenty s pohybem, které vám zamotají hlavu!
I u řeky ve městě se dá ulovit zajímavý záběr. Foto: Petra Horáková, Nikon D7100,  Sigma 70-300mm DG 4-5.6 , 1/250s, F 6.8, ISO 800, ohnisko 300mm.

Důležité je najít správný úhel pohledu, aby voda získala potřebné zabarvení díky odrazu okolní vegetace nebo oblohy. Pak ji můžeme rozvlnit pohybem větví nebo vhozením kamínku. Někdy nám pomůže vodní ptactvo, když máme po ruce vhodné krmení. Peříčko, list na hladině nebo třeba láhev se vzkazem od trosečníka dodají fotce dynamiku a zároveň příběh.

Jde přece také o to, aby divák při pohledu na vaši fotografii mohl zapojit svou vlastní fantazii a přemýšlet o tom, co se stalo ve chvíli zmáčknutí spouště. Krásné je, když fotografii vnímáme více smysly než jen očima – když slyšíme, co „říká“ a cítíme, jak „voní“.

Nezapomeňte si hrát a dopřejte sobě i svým fotkám pohyb

Všichni potřebujeme pohyb a společně sdílenou radost zvláště teď, proto využijme možnost spojit příjemné s užitečným – při fotografování s rodinou.

Fotografické experimenty s pohybem, které vám zamotají hlavu!
Foto: Karel Horák, Nikon D5600,  Nikon 18-140mm F3,5-5,6 ED VR , 1/500s, F 18, ISO 500, ohnisko 50mm.

Fotograf je schovaný jako paparazzi za makovým polem, aby mohl fotit mírně z podhledu a na fotce bylo co nejvíce oblohy místo rušivého pozadí. Při takovém záběru se na polní cestu za máky může schovat židlička nebo trampolína, ze které se dá pořádně vyskočit. Pokud obloha nemá zrovna fotogenickou barvu, nevadí – můžete si ji vybarvit podle svých představ díky presetům ze Zoner Photo Studia.

Na co nalákat děti ven? Na zábavu spojenou s pohybem a fotografováním. Stačí využít přirozenou dětskou hravost a krásu rozkvetlých barevných polí.

Je to příležitost, jak spolu příjemně prožít čas a zároveň si ukázat, že pěkná fotka může vzniknout i s respektem k přírodě. Nemusíte zničit ani jeden květ, a přesto si odnesete povedené záběry.

Zapojit můžete i domácí mazlíčky

Fotoexperimentovat můžete i na procházce s domácími mazlíčky, zvláště pokud jsou rychlí a hraví. Počítejte s tím, že na jeden povedený záběr spotřebujete opravdu hodně pamlsků, než přijdete na to, jak ideálně nastavit expoziční čas.

Fotografické experimenty s pohybem, které vám zamotají hlavu!
Foto: Karel Horák, Nikon D5600,  Nikon 18-140mm F3,5-5,6 ED VR , 1/160s, F 5.6, ISO 640, ohnisko 20mm.

Fotce přidá dynamiku, když je hlavní objekt ostrý, ale pozadí vypadá jako rozmazané štětcem na obraze. Dosáhnete toho fotografickou technikou zvanou panning, která spočívá ve schopnosti fotografa sledovat objekt v pohybu a udržet ho na stejném místě v hledáčku celou dobu expozice.

Když se nedaří pořídit ideální snímek, pamlsky došly a domácí mazlíček nespolupracuje, pomůže spolupráce s fotografickým editorem Zoner Photo Studio X.

Pokud máte vlastní nápady na fotoexperimenty, podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích.

Hodně radosti a zábavy při vašem fotoexperimentování!

Líbí se vám zajímavé fotografické efekty s pohybem? Přečtěte si třeba článek o technice Zoom burst.

bannermf_690x120

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorPetra Horáková

Fotografka a lektorka fotografických kurzů pro děti. Fotografování mi otevřelo nový svět – s první zrcadlovkou jsem začala intenzivně fotit před 27 lety a od té doby jsem nikdy nepřestala vidět svět jinak – ještě „třetím okem“. Chtěla bych předat radost z fotografování dětem, aby stejně jako já objevily nový svět, který jim pomůže se odreagovat, kreativně se vyřádit a zároveň propojit s dalšími inspirativními fotografy. Nejraději fotím portrétní, rodinnou a svatební fotografii, pohyb a reportáž. http://foto-petrahorakova.cz/

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *