Ovládněte zoom efekt: 6 kroků k efektním snímkům

zoom efekt burst

Zoom efekt, nebo anglicky Zoom burst, je efektní fotografická technika, se kterou jste se už možná setkali. Výsledkem je působivá fotografie, která vzbuzuje dojem závratné rychlosti a vytváří zajímavé optické efekty. Ukážeme vám, jak tuto techniku zvládnout.

Jedná se o kreativní techniku fotografování, kdy při expozici snímku plynule měníte ohniskovou vzdálenost na objektivu. Je tedy nutné pracovat s dostatečně dlouhým expozičním časem, který vám dá dost času na otočení prstence zoomu na objektivu.

zoom burst efekt
Zdroj flickr.com, autor tackyshack

Výsledkem této techniky focení může být buď zcela abstraktní fotografie, a to v případě, že vám pootočení zoomovacího prstence zabere celý expoziční čas. Pokud budete zoomovacím prstencem točit jen na začátku expozice a zbytek expozice proběhne standardně, získáte klasický obraz ozvláštněný světelnými drahami. To se týká zejména nočního fotografování, kdy je na fotografii zachyceno více bodových zdrojů světla, které vytvoří požadovaný efekt. 

zoom burst efekt
Zdroj flickr.com, autor John Warwick

Stativ není nezbytný, ale hodí se

Nezbytný je zoomovací objektiv (objektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností), který umožňuje plynulé manuální ovládání ohniskové vzdálenosti. Tyto objektivy najdete u digitálních zrcadlovek a systémových fotoaparátů s výměnnými objektivy (bezzrcadlovek).

Tuto techniku tedy nemůžete použít s jednoduchým kompaktem nebo mobilním telefonem. V tkovém případě vám pomůže napodobení zoom efektu v Zoner Photo Studiu.

Při fotografování ve dne sice můžete fotografovat i z ruky, ale lepších výsledků docílíte při použití stabilního stativu. V nízké hladině osvětlení (večer a v noci), kdy je použití této techniky nejefektnější, budete stativ, nebo nějakou jinou stabilizaci, potřebovat v každém případě.

Zdroj flickr.com, autor Shawn Harquail

Také budete potřebovat fotoaparát a objektiv, které vám umožní pracovat v režimu manuálního ostření. Expozici totiž zahájíte při přiblížení, které neodpovídá finální kompozici obrazu. Pokud by fotoaparát zaostřil automaticky na začátku expozice, tak výsledná fotografie bude špatně zaostřená.

Jak postupovat při fotografování

Pro abstraktní fotografie jsou vhodným motivem členité scény jako je například les nebo graffiti na stěně. Při nočním fotografování jsou ideální scény, které obsahují různé zdroje světla, vhodným motivem je tedy městská krajina nebo osvětlená architektura.

1)   Umístěte fotoaparát na stativ a zakomponujte výsledný obraz. Použijte krajní polohu objektivu na jeho nejširší ohniskové vzdálenosti, ale můžete pracovat i opačně s nastavením objektivu na jeho nejdelší ohniskové vzdálenosti. Můžete pracovat i pouze s částí rozsahu zoomu, ale v takovém případě je náročnější si ohlídat dráhu otáčení zoomovacího prstence.

2)   Zaostřete buď ručně, nebo po automatickém zaostření vypněte autofocus na objektivu, aby nedošlo k nechtěnému přeostření.

3)   Otočte zoomovací prstenec do opačné krajní polohy, než má mít finální kompozice. Pokud tedy fotíte fotografii poblíž nejširšího ohniska objektivu, tak odzoomujte na nejdelší ohnisko a obráceně.

4)   Nastavte vhodné expoziční parametry. Pro zjednodušení práce můžete pracovat s poloautomatickým režimem priority času. Při denním fotografování nastavte hodnotu času mezi 0,5 až 2 s. Při nočních expozicích se expoziční čas bude pohybovat spíše někde u hodnoty 30 s. Pracujte s nejnižší hodnotou ISO vašeho fotoaparátu a clonou odpovídající nastavenému času. Při použití expozičního režimu priority času za vás fotoaparát nastaví clonu automaticky.

zoom burst efekt
Zdroj flickr.com, autor vikwaters

5)   Zmáčkněte spoušť na fotoaparátu, nebo ještě lépe, použijte dálkovou spoušť nebo samospoušť.

6)   Ihned po začátku expozice začněte plynule otáčet zoomovacím prstencem na objektivu směrem k zamýšlené kompozici. Pro abstraktní fotografie volte rychlost otáčení tak, aby vám přezoomování zabralo celý expoziční čas. To se bude týkat zejména fotografování ve dne. Při fotografování v noci je vhodné otáčet prstencem tak, abyste se do výsledné kompozice dostali přibližně v polovině expozičního času. Díky tomu se dostatečně vykreslí i hlavní motiv. Zde je na místě experimentovat s různým poměrem času věnovaného zoomování a statické expozice.

Napodobte zoom efekt v Zoner Photo Studiu

Pokud nemáte objektiv s manuálním zoomem, nevěšte hlavu. Zoom efekt můžete snadno napodobit v počítači.

K napodobení zoom efektu v Zoner Photo Studiu můžete použít příkaz Vylepšit – Rozmazat… (Ctrl+6) v modulu Editor.

zoom burst efekt

Jako typ rozmazání nastavte „Zoom“. Můžete pohodlně měnit sílu efektu a dokonce nastavit optický střed efektu, což je něco, co ve fotoaparátu udělat nedokážete, tam bude střed střed efektu vždy uprostřed obrazu.

zoom burst efekt

Pro napodobení efektu kombinované noční expozice (část expozice se zoomováním a část statická) jsem nastavil režim prolnutí vrstvy s efektem zoomu na „Zesvětlit“.

zoom efekt burst

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *