Fotíme na horách: jakou techniku a vybavení si vzít s sebou

Focení na horách není jednoduché a v tomto článku vám řekneme, jak se na něj nejlépe vybavit a připravit. Ať už se chystáte na první dovolenou na horách, nebo jste v zimním horském focení zběhlí, naše tipy určitě oceníte. Přečtěte si článek a vrátíte se domů s nepoškozenou technikou, netknutým zdravím a s foťákem plným krásných scenérií. 

Fotografování na horách je trochu náročnější, než takový všední výlet do lesa. Musíte si být jistí sebou a svou výbavou, která vás má ochránit před nepříznivým vlivem počasí, abyste se domů vrátili v jednom kuse. A stejně tak, jak se staráte o sebe, se musíte starat taky o svou techniku. Pojďme se tedy podívat, jak se na takové zimní focení na horách vybavit.

Sbalte si základní nezbytnosti

Při fotografování na horách určitě doporučuji strávit tam alespoň jednu noc. Fotografie noční oblohy a vycházejícího slunce jsou odměnou samy o sobě. Ale k přenocování v horách samozřejmě potřebujete patřičné zásoby a vybavení.

Dostatek vody je první nezbytností, proto nosím v batohu takzvaný camelbag. Ten do sebe pojme až 2 litry vody. Další 2 litry mám ve skladných lahvích od filtru Sawyer Squeeze. Kromě vody je důležitý také nějaký zdroj světla, ideální je díky své kompaktnosti čelovka (nezapomeňte na náhradní baterie).

Přečtěte si i naše další tipy, jak fotit zimní krajinu. V terénu vás potom už nic nezaskočí.

Dále se hodí plně nabitý mobilní telefon s powerbankou, abyste si v případě potřeby mohli zavolat pomoc a neriskovali, že se vám baterie vybije v té nejméně vhodné chvíli. Doporučuji také sestavit co nejlehčí turistickou výbavu. Samotná fototechnika může být totiž dost těžká a když se pak musíte táhnout s těžkým batohem, vašemu zážitku z focení to nepřidá.

Jakou vzít techniku a jak se o ni postarat

Základem je udržet baterie v suchu a v teple, nenoste je proto v batohu někde nahoře. Ideální je umístit baterie nejblíže tělu, hlavně v chladném počasí a v mrazu, prodloužíte jim tak životnost. 

I plně nabitá baterie vám po X hodinách v mrazu může po pár fotkách nahlásit, že je vybitá. Není úplně vhodné dávat baterie do náprsních kapes (kvůli paropropustnosti oblečení). Vhodnější jsou postranní kapsy od bundy. Další možností je zabalit baterie do teplých ponožek a dát je doprostřed batohu mezi další oblečení.

Podívejte se, jak vybrat ideální set na focení krajiny. Sepsali jsme pro vás ty nejdůležitější postřehy a připojili několik tipů na konkrétní techniku.

Dilema většinou je, jaké vzít objektivy. Staré dobré pravidlo zní, že budete potřebovat objektivy tři. Ideálně 70-200 mm na krajinný detail, 10-24 mm na široké záběry krajiny a pak něco univerzálního. Jenže pravda je taková, že pokud nefotíte na bezzrcadlovku, pěkně se vám to pronese a hlavně teleobjektiv budete proklínat nejvíce.

Fotíme na horách: jak se správně vybavit - ráno
Když jsem večer po třicetikilometrové tůře stavěl stan na Velké Javořině, nečekal jsem, jaké mě ráno čeká překvapení v podobě nádherné inverze a namrzlé krajiny. Jelikož jsem šel tehdy přechod Bílých Karpat, stativ jsem nebral, ale naštěstí jsem objevil dřevěný sloupek, na který jsem fotoaparát mohl položit.

Osobně do hor chodím pouze s objektivem jedním, a to univerzálním ohniskem, kterým je pro mě APS-C sigma 18-35 mm f/1.8 a teleobjektiv jen když opravdu vím, že jej využiji.

Dalším „těžítkem“ je stativ. Pokud jen jdete s partou lidi do hor, je zbytečné brát s sebou velký a těžký stativ, většinu fotografií pořídíte z ruky. Ale jestli jdete cíleně za fotografováním hor při východu a západu slunce, stativ doma nenechávejte – jeho váha navíc se vám v tomto případě vyplatí.

Fotografujete-li v horách častěji, doporučuji vám poohlédnout se po karbonovém stativu. V dnešní době už jejich cena není tak astronomická a u levnějšího karbonového stativu dostanete nízkou váhu v rozmezí 1,5-2 kg s dostatečnou stabilitou a skladností.

Několik dalších tipů

V žádném případě neupevňujte fotoaparát a objektivy v sebelepším ochranném obalu na strany batohu, protože při pádu je můžete rozbít. Sám jsem tak rozbil (naštěstí jen) filtr na objektivu, protože jsem ho měl připevněný po straně batohu. I když byl v tlustém ochranném pouzdře. Proto je raději umisťujte mezi oblečení doprostřed batohu. Ideálně v přepravních pouzdrech nebo obalené oblečením.

Fotíme na horách: jak se správně vybavit - Klak

Pro usnadnění fotografování na horách je skvělá pomůcka držák fotoaparátu na batohu od Peak Design. Umožní vám rychle fotoaparát vycvaknout a dát zpátky na místo. Výhodou je, že máte fotoaparát stále po ruce a nevypadne vám ani při běhu. Při samotném fotografování hledejte zajímavé pohledy na hory a nebojte se na turistických stezkách do záběru zakomponovat i turisty.

Hlavně mějte na paměti, že sebelepší fotka v horách nestojí za váš život.

Váháte, jak upravit svoje zimní fotky se zasněženou krajinou? Už nemusíte, přečtěte si článek, kde vám poradíme, jak na to.

Nejžhavější móda na horách

Co se týče oblečení, nejvíc se mi osvědčil systém „cibule“. Tedy skládat vrstvy oblečení na sebe, dokud nebudou stačit. Obuv volte podle počasí. Pokud víte, že terén bude těžký nebo budete muset delší dobu stát ve sněhu, doporučuji kvalitní nepromokavé turistické boty. K těm pak přiberte ponožky z merino vlny, které udrží nohy v suchu a teple. S sebou si do zasněženého terénu vezměte také nesmeky, které vás udrží ve stoje a dostanou vás na zmrzlém povrchu na vaše vytipované fotografické místo

Fotíme na horách: jak se správně vybavit - tenisky
Pokud jdete fotit na určité místo jen na skok, doporučuji i v zimě tenisky s nesmeky a k nim ponožky DexShell. Osobně mám díky této kombinaci lehkou nohu a lépe se mi jde.

Na lehčí turistiku spíš lehké tenisky s nepromokavými ponožkami DexShell, které udrží chodidlo v teple díky merinu uvnitř ponožky.

Ostatní oblečení volím podle počasí, ale pravidelně s sebou nosím nepromokavé kalhoty. Stejně tak i bundu Hight Point Master Jacket, která nepromokne a zároveň má vynikající prodyšnost a váží pouhých 318 gramů. Doporučuji také nějaké tenké rukavice, ať už je počasí jakékoliv. Na horách je vždy zima a fouká tam chladný vítr. S promrzlýma rukama se nefotí nejlépe.

Fotíme na horách: jak se správně vybavit
Za fotografii děkuji GrafikArt. Který mě vyfotografoval po mém večeru na Velké Javořině, na batohu nevidíte připevněnou karimatku, ale izolaci, kterou jsem pořídil na Ebay za cca 200 Kč, z obou stran má „stříbrnou“ izotermickou vrstvu. Využívám ji v zimě, protože pokryje celou podlážku stanu.

Přespáváme na horách

Mé oblečení k přespání na Velké Javořině se skládalo z termotrička z merino vlny, pulloveru a péřové bundy na noc. Jako třetí vrstva mi posloužila nepromokavá bunda. Nohy mi v teple a suchu udržely ponožky, termo prádlo z merina a nepromokavé kalhoty s membránou. Jako obuv jsem volil vysoké pohorky s nesmeky.

Co se samotného spaní v horách týče, možností je několik – od bivaku až k horské chatě. Já většinou volím prostřední možnost, tedy stan. Pokud zvolíte stan, měl by být co nejlehčí, ale zároveň odolný, aby vydržel poryvy větru. Mně se osvědčily stany dva. Jedním je můj starý Vango Banshee 200 s tunelovou konstrukcí a váhou cca 2,3 kg. Jeho nevýhodou je však malý prostor ke spaní. 

Druhý stan, který využívám pravidelně, je MSR Hubba Hubba NX. Jedná se o stan pro dvě osoby s váhou 1,5 kg, který je prostorný a odolný ve větru. Na spaní v horách neberte v žádném případě stany určené do kempů, pokud chcete bezpečně přežít noc a pořádně se vyspat.

Fotíme na horách: jak se správně vybavit - stan
Mrazivá, ale nádherná noc při -13 °C. Pro stan jsme vykopali ve sněhu místo, které zaručilo izolaci od větru a chladu z okolí. Ve stanu byla nakonec teplota kolem -6 °C. Pro představu – spal jsem v termoprádle z merina, v péřových papučích, pulloveru, péřové bundě, čepici a péřovém spacáku s limitem do -7 °C a na své nafukovací karimatce.

Základ přežití večera ve stanu v horách je uvařit si před spaním něco teplého na zahřátí a jít spát. Stejně vám může být zima, pokud budete mít nekvalitní karimatku a spacák. Důležitá je izolace od země, proto využívám nafukovací karimatku, která je tlustá 6,3 cm a sbalená je velká jako půllitrová láhev pití. Spacák využívám péřový, protože ten podle mě nejlépe izoluje od chladu a udrží tělesné teplo uvnitř.

U spacáků se nedívejte na extrémní teplotu. Ta může být uvedena na spacáku klidně -28 °C, ale je určena pro zkušené uživatele a zaručuje přežití v schoulené poloze se vším oblečením na sobě. Dívejte se proto na teploty komfortní, které jsou určeny pro ženy a limitní, které jsou pro muže.

Je jasné, že taková výbava se vám nevejde do fotografického batohu, proto je vhodné volit batohy spíše turistické, které jsou pohodlné a vejde se do nich vše potřebné i s výbavou na fotografování. Já se snažím váhu držet co nejnižší, moje výbava pro spaní v přírodě se proto pohybuje v rozmezí 2-7 kg podle ročního období, stejně tak se rozhoduji mezi batohy.

Když jdu vyloženě pro fotky, volím Osprey Kestrel. Pokud jdu za zážitky s foťákem a na delší tůru, beru lehký batoh Gossamer Gear Gorilla, který má 867 gramů.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (2)

 1. Dobrý den,

  zajímalo by mě jak to máte s fotákem při spaní.. z hlediska vlhkosti (stan se přes noc zadýchá, klasická brašna před tím ochrání? a mráz?
  A nejzajímavější varianta potom spaní pod šírákem.. stačí jen mít foták v brašně a v krosně? i v létě přecijen v horách padají teploty k mrazu 🙂

  1. Dobrý den,

   kondenzaci ve stanu neřeším, protože ta se vysráží na tropiko a následně steče na zem. Fotoaparát se navíc pohybuje v teplotách, které se mění pozvolna. Nedochází tedy k jeho orosení, jako v zimě při přechodu z mrazu do tepla domova. Jaro/Léto mám foťák položený ve stanu vedle sebe, ať jej mám ráno hned po ruce.
   V zimě jej akorát balím do membránové bundy a baterie nechávám ve spacáku. Pokud spím pod širákem, mám jej volně v batohu, řeším hodně váhu batohu, takže fotobrašnu nepoužívám.

   Za mě fototechnika vydrží mnohem více než její majitel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *