Focení dronem: co potřebujete vědět, než začnete

Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Focení dronem je v posledních letech hitem. Díky těmto bezpilotním letounům totiž pořídíte unikátní záběry z ptačí perspektivy, aniž byste si museli pronajímat soukromý vrtulník nebo letadlo. Víte ale, jak správný dron vybrat a jak s ním zacházet?
Na trhu najdete spoustu produktů v různých cenových hladinách. Právě od ceny se odvíjí kvalita vestavěné kamery a letecké charakteristiky dronu.
Můžete si tedy koupit jak hračku za pár korun, která fotí jako levný mobil, tak velké bezpilotní letadlo, na kterém vynesete do výšky i těžkou zrcadlovku.
Podle čeho vybírat
Většinu dronů distributoři dodávají s vestavěnou kamerou. Jejich obrazová kvalita se sice s každým novým modelem zlepšuje, ale pořád nedosahuje úrovně současných fotoaparátů.
Proto je lepší drony se zabudovanou kamerou používat spíš k natáčení videa. Pokud chcete opravdu kvalitní fotografie, investujte do dražšího stroje, na který připevníte svůj fotoaparát.
Zajímejte se také o výdrž baterií. U většiny modelů se délka letu na jedno nabití pohybuje mezi 15 a 30 minutami, v zimě ještě méně. Někteří výrobci ale nabízejí balení, která obsahují až 3 baterie. Jsou to takzvané „Fly More Combo“ edice. Koupit takové balení je určitě výhodnější než utrácet za samostatné akumulátory.
Kdy a kde létat?
Před nákupem si také projděte zákony, které létání s drony upravují. Mějte na paměti, že v každé zemi jsou jiné a někde si bez licence ani neškrtnete. V České republice naštěstí platí, že pro nekomerční létání nepotřebujete žádná zvláštní povolení.
Předpisy ale stanovují jiná omezení. Důležitá je například váha dronu. Pokud přesáhne 0,91 kg, musí mít stroj systém pro bezpečné ukončení letu. Tedy například funkci, která s ním při ztrátě spojení bezpečně přistane na místě startu.
Pamatujte také mimo jiné na to, že:
- se za letu nesmíte přiblížit k osobám nebo husté zástavbě,
- nesmíte létat v okruhu 5 km od letišť,
- kolem většiny památek nesmíte létat bez písemného povolení,
- dron musíte mít stále na očích,
- maximální povolená výška letu je 300 metrů nad zemí,
- nesmíte vletět do mraků nebo dokonce vystoupat nad ně.
Kromě zákonů si dejte pozor také na počasí. Například není bezpečné létat v silném větru. A dron nechte doma také za deště, sněžení nebo mlhy. Nadměrná vlhkost totiž může poškodit elektroniku stroje.
Vše nastavte ještě před startem
Před letem se dobře seznamte s ovládáním dronu. Přibaleným ovladačem totiž nemusíte řídit jenom směr letu a náklon kamery. Někdy s jeho pomocí také spustíte nahrávání videa, pořídíte fotku nebo nastavíte expozici.
U levnějších modelů některých značek bývají tyto funkce dostupné pouze přes mobilní aplikaci. Při létání v mrazu ale víc oceníte hardwarová tlačítka na ovladači.

Před startem také zkalibrujte dron a nastavte si kameru. Pokud byste ji nastavovali až ve vzduchu, zbytečně byste se okrádali o výdrž baterie.
Zkalibrovat dron se přitom vyplatí před každým letem. Vyhnete se tím problémům při manévrování.
Jak na focení dronem
Pokud u dronu přece jen využijete vestavěnou kameru, zjistěte, jestli podporuje formát RAW. Když ano, určitě po něm sáhněte. Získáte tak mnohem větší možnosti úprav v Zoner Photo Studiu, než kdybyste fotili pouze do JPGu.
Při focení dronem platí v podstatě stejná pravidla jako při fotografování na zemi. Myslete proto vždy na správnou kompozici i vhodné světlo. Jen tak získáte opravdu vydařené snímky.
Pokud nechcete strávit víc času chozením než focením, využijte při hledání vhodného objektu internet. Při plánování svých cest oceníte například satelitní snímky zemského povrchu. S jejich pomocí najdete zajímavá místa ve svém okolí a už dopředu si naplánujete, kam se vydáte a jaké záběry pořídíte.
Při focení používejte také filtry. Pomůžou vám mimo jiné eliminovat odlesky. Vhodný je například polarizační filtr, který určitě oceníte u snímků, na kterých je v záběru i obloha.
Vždy myslete na bezpečí
Ať už fotíte cokoliv, nezapomínejte na jednu zásadní věc – bezpečnost je přednější než sebelepší snímek. Zkuste podle toho se svým dronem zacházet a neohrožovat sebe ani nikoho jiného.
Snímky jsme pořídili s dronem DJI Mavic Pro Fly More Combo, který nám laskavě zapůjčila společnost Megapixel.
Zatím zde není žádný komentář.