VIDEO: Svatá trojice expozice

00:05:42

Každý zkušený fotograf ví, jak si fotoaparát nastavit. Ovšem pro ty méně zkušenější máme video o naprostém základu fotografování. Podívejte se jak nastavit expozici v manuálním režimu

Představujeme vám náš pracovní název pro expoziční trojúhelník. Co vlastně znamená tato Svatá foto trojice, tedy nastavení clony, času závěrky, a ISA, resp. citlivosti na světlo

Clona

Clona se nachází v objektivu a ve fotoaparátu je značená clonovým číslem, před kterým je písmeno F. Je to čistě mechanická část objektivu, která se otevírá a zavírá a tím koriguje množství světla, které pouští na snímač. 

Čím nižší clonové číslo – tím více se clona otevře a fotka bude světlejší. Naopak čím vyšší clonové číslo bude – tím více se clona zavře a fotka bude tmavější. 

Clona neovlivňuje pouze expozici, ale také hloubku ostrosti, tedy rozsah vzdálenosti ve které budou objekty ostré. Čím vyšší clona, tím větší hloubka ostrosti. Čím nižší clona, tím nižší hloubka ostrosti. 

Nízkou hloubku ostrosti využijete zejména u portrétů a produktů. Naopak vysoká hloubka ostrosti je ideální pro fotografie krajin

Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

Čas

Čas ovlivńuje, po jakou dobu se nám otevírá závěrka, která z objektivu na snímač pouští světlo. 

Hodnota nám říká, po jak dlouhou dobu je závěrka otevřená. Třeba 1/100 znamená, že bude závěrka otevřená po dobu jedné setiny sekundy. 

Čím déle je závěrka otevřená, tím více světla dopadne na snímač a fotka je také světlejší. Což znamená, že objekty, které jsou v pohybu, budou se zvyšujícím se časem rozmazanější

ISO

ISO, tedy citlivost na světlo, říká našemu snímači, jak moc světlocitlivý má být. Se zvyšujícím se ISem se nám zvedá expozice a s ní i digitální šum. Co to znamená? Vyšší ISO zapříčiní sice světlejší fotky, ale také ztrácejí kvalitu a čistý vzhled. 

ISO mějte nastavené co nejníže, aby bylo ve fotkách co nejméně šumu. 

Podívejte se na naše video a aby vám příště neutekl ani jeden videonávod, odebírejte náš YouTube kanál

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma s plnou podporou všech funkcí bez omezení a zkuste si kolorizovat vaše fotky ještě dnes.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (1)

  1. Moc pěkně vysvětlené. Děkuji. Majka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *