VIDEO: Jak vyladit fotky z lesa

00:12:58

Cesta lesem, slunce probleskuje skrze listí, nad hlavou se tyčí vysoké stromy, v dálce palouček celý ozářený sluncem a u něj malá chaloupka. Jak si ale poradit s výraznými světelnými přechody, aby všechna tahle krása vypadala dobře nejen ve vzpomínkách, ale i na fotce. 

Podíváme se společně jak to vše poladit v Zoner Photo Studiu X. Úpravu si ukážeme na konkrétním snímku, který se může jevit nezajímavě, pro ukázku úprav je ale ideální.

Zaměříme se nejdříve na sekci Expozice v modulu Vyvolat. Zde zvýšíme Expozici, a jelikož se nám světlá místa zdůraznila více, než bychom chtěli, snížíme táhlem hodnotu u Světla a u Bílé. Je třeba dát pozor, jelikož takovéhle úpravy nám můžou odkrýt drobné nerovnosti a způsobí lehké zešednutí kůže. 

K těmto úpravám přidáme Stíny a Černé a manipulujeme s posuvníky dokud nedosáhneme kýženého výsledku.

ZPSX cesta lesem

Dávejte pozor, pokud zesvětlujete tmavá místa a ztmavujete světlá, snižujete na fotografii celkový kontrast. Vždy tedy na fotce nechte nějaká tmavá a nějaká světlá místa.

ZPSX _zobrazit obrázek
ZPSX: Kliknutím na ikonku obrázku se můžete podívat jak vaše fotka vypadala před úpravami.

Na dalším snímku se zaměříme na lokální úpravy, a to pomocí Přechodového filtru. Ten natáhneme ze středu směrem dolů. Poté, pokud budeme chtít provést expoziční úpravy, projeví se pouze na části fotografie, která je vymezená Přechodovým filtrem. 

ZPSX - prechodovy filtr
ZPSX: Přechodový filtr

Přechodový filtr můžete samozřejmě v průběhu úprav pootočit, přesunout, či jinak s ním manipulovat. Šířku přechodu chcete určitě co největší, aby přechod byl co nejpřirozenější. A opět platí to, co u předešlého snímku, s posuvníky si hrajete dokud nejste s výsledkem spokojeni. Úpravy ukončíte kliknutím na zelené tlačítko Zavřít. Poté můžete opět pracovat s Expozicí a fotografii doladit. 

Posledním krokem je Štětcový filtr. Vytvoříme si masku a pomocí štětce modře zvýrazníme místo, s kterým chceme dále pracovat. V našem případě je to nepříliš výrazná dřevěná cedule, kterou můžeme dál pomocí expozičních parametrů zesvětlit. 

ZPSX_Štětcový_filtr
ZPSX: Štětcový filtr

Podívejte se na video vyzkoušejte úpravy v Zoner Photo Studio na svých fotografiích.

Odebírejte náš Zoner YouTube kanál a nenechte si ujít zajímavé tipy a návody.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (2)

  1. V obou případech fotka před úpravou je zajímavější jak po úpravě. Často méně znamená více.

    1. Zdravíme Vás, Jiří, a děkujeme za názor. Jsme rádi, když někdo dokáže ocenit obsah:-)
      Přejeme Vám mnoho nádherných snímků;-)
      Eva / Redakce Milujeme fotografii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *