VIDEO: Jak vyladit fotky z lesa

00:12:58

Cesta lesem, slunce probleskuje skrze listí, nad hlavou se tyčí vysoké stromy, v dálce palouček celý ozářený sluncem a u něj malá chaloupka. Jak si ale poradit s výraznými světelnými přechody, aby všechna tahle krása vypadala dobře nejen ve vzpomínkách, ale i na fotce. 

Podíváme se společně jak to vše poladit v Zoner Photo Studiu X. Úpravu si ukážeme na konkrétním snímku, který se může jevit nezajímavě, pro ukázku úprav je ale ideální.

Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

Zaměříme se nejdříve na sekci Expozice v modulu Vyvolat. Zde zvýšíme Expozici, a jelikož se nám světlá místa zdůraznila více, než bychom chtěli, snížíme táhlem hodnotu u Světla a u Bílé. Je třeba dát pozor, jelikož takovéhle úpravy nám můžou odkrýt drobné nerovnosti a způsobí lehké zešednutí kůže. 

K těmto úpravám přidáme Stíny a Černé a manipulujeme s posuvníky dokud nedosáhneme kýženého výsledku.

ZPSX cesta lesem

Dávejte pozor, pokud zesvětlujete tmavá místa a ztmavujete světlá, snižujete na fotografii celkový kontrast. Vždy tedy na fotce nechte nějaká tmavá a nějaká světlá místa.

ZPSX _zobrazit obrázek
ZPSX: Kliknutím na ikonku obrázku se můžete podívat jak vaše fotka vypadala před úpravami.

Na dalším snímku se zaměříme na lokální úpravy, a to pomocí Přechodového filtru. Ten natáhneme ze středu směrem dolů. Poté, pokud budeme chtít provést expoziční úpravy, projeví se pouze na části fotografie, která je vymezená Přechodovým filtrem. 

ZPSX - prechodovy filtr
ZPSX: Přechodový filtr

Přechodový filtr můžete samozřejmě v průběhu úprav pootočit, přesunout, či jinak s ním manipulovat. Šířku přechodu chcete určitě co největší, aby přechod byl co nejpřirozenější. A opět platí to, co u předešlého snímku, s posuvníky si hrajete dokud nejste s výsledkem spokojeni. Úpravy ukončíte kliknutím na zelené tlačítko Zavřít. Poté můžete opět pracovat s Expozicí a fotografii doladit. 

Posledním krokem je Štětcový filtr. Vytvoříme si masku a pomocí štětce modře zvýrazníme místo, s kterým chceme dále pracovat. V našem případě je to nepříliš výrazná dřevěná cedule, kterou můžeme dál pomocí expozičních parametrů zesvětlit. 

ZPSX_Štětcový_filtr
ZPSX: Štětcový filtr

Podívejte se na video vyzkoušejte úpravy v Zoner Photo Studio na svých fotografiích.

Odebírejte náš Zoner YouTube kanál a nenechte si ujít zajímavé tipy a návody.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (2)

  1. V obou případech fotka před úpravou je zajímavější jak po úpravě. Často méně znamená více.

    1. Zdravíme Vás, Jiří, a děkujeme za názor. Jsme rádi, když někdo dokáže ocenit obsah:-)
      Přejeme Vám mnoho nádherných snímků;-)
      Eva / Redakce Milujeme fotografii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *