Deník z FOTOdne

Pokud slyšíte o FOTOdnu poprvé, doporučuji tento článek, ve kterém tuto fotografickou akci shrnuji.

Dal jsem moje postřehy a postřehy mých přátel dohromady, aby jste dostali tušení, co se vlastně na takové akci děje.

9:00 Příchod

V sobotu v devět jsem byl vzhůru naposled v listopadu. Bál jsem se, že to nenajdu, ale vidím vlajky Nikon, tak to musí být ono. Registrace a rychle si projít stánky, dokud není narváno. Stánek NIKON je jasný, zajímala by mě celková hodnota všech vyskládaných věcí. Milión minimálně.

9:30 Zahájení

Zahájení je skromné, bez nabubřelosti, kterou znám z jiných podobných akcí. Těším se, co z toho všeho bude.

10:00 Zachycení pohybu

Jirka Koliš je osobnost. Vypráví o olympiádě a na svém workshopu cepuje jak kluky z Klubu historického šermu Baštýř, tak nás. Když se šermíři přestanou bít, nechá je běhat po tělocvičně. O švenkování jsem četl už asi dvacetkrát, teď je to ale poprvé, co si to opravdu zkouším. Slušný trénink jak pro poloherce, tak pro mě.

Jeden z šermířů sloužil také jako model na jiný workshop - Portrét a umělé světlo Kamila Rodingera.jpg
Jeden z šermířů sloužil také jako model na jiný workshop - Portrét a umělé světlo Kamila Rodingera.jpg

12:00

Využívám obědové pauzy a obcházím stánky. Zatímco knihy s fotografickou tématikou mě lákají na FOTOdni hlavně akční cenou, na stánku Nikonu si schválně zkouším nejdražší objektivy. Photon Europe přitahuje nejen zábleskovou technikou, ale také stánkařkami. Že bych si koupil alespoň softbox?

13:00 Akt a světlo

Nejmodernější studiová světla, Pavel Mára a půvabná, nahá modelka, to vše v jedné místnosti. Toho Máru, učitele fotografie z Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, tam asi většina ani nepotřebuje. Jejich škoda, mluví totiž o plasticitě snímku, o tom jak dostat do černobílé fotky prostor, hloubku. Slovo tonalita pro mě získává nový význam. závěrečné focení všech účastníků je skvělý nápad, mám tak na tenhle workshop moc hezkou vzpomínku.

Účastníci workshopu aktu s modelkou a lektorem Pavlem Márou.jpg
Účastníci workshopu aktu s modelkou a lektorem Pavlem Márou.jpg

15:00 Portrét a přirozené světlo

Vano je Pan fotograf. Skoro neví, na co fotí, spíš je mu to jedno. Vyzařuje zvláštní směs namyšlenosti v kombinaci s velkou pokorou. Portréty fotí 85tkou, protože mu to v roce 70 řekl jeho učitel. Jeho hlavní rady jsou: pořiďte si expozimetr na dopadající světlo a tiskněte fotky. A že pokud chcete na začátek fakt hezké portréty, tak vám to dost usnadní, když si najdete fakt hezké modelky.

16:30 Vyhlášení soutěže

Téma „NIKON na FOTOdnu“ sedělo asi každému, protože jeden z hlavních partnerů je opravdu na očích. Dost mě mrzí, že se jako zaměstnanec ZONERu nemůžu zúčastnit, při lovení záběrů si účastníci museli zažít dobrou srandu. Představují se vítězné snímky. Baví mě, jak je každý úplně jiný. Ve fotce jde prostě hlavně o nápad.

Fotky, které vyhrály v soutěži na téma "Nikon na FOTOdni"
Fotky, které vyhrály v soutěži na téma "NIKON na FOTOdnu"

17:00 Zoner Photo Studio pro každý den

Zoner Photo Studio má na akci samozřejmě spousty prostoru, od celodenní poradny v prvním patře po workshop o úpravě portrétů. Já končím celý den přednáškou Milana Kylara – Zoner Photo Studio pro každý den. Jsem příjemně překvapen, kolik toho ZPS umí a upřímně zděšen z toho, kolik já ne.

18:00 Konec

Odcházím s pocitem skvěle stráveného dne a taškou plnou knih. Během jednoho dne se člověk nestane profesionálním fotografem, ale dneska mě učili ti nejlepší ze svých oborů, zkusil jsem si to, měl jsem možnost pracovat s profesionální technikou ale hlavně – byl jsem mezi svými.

FOTOden je totiž pro mě hlavně oslavou jednoho z nejnáročnějších, ale zároveň nejkrásnějších, koníčků – fotografování.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJiří Vicherek

Jirka měl v minulosti v ZONERu na starosti public relations a k fotografování se dostal až díky nadšení svých kolegů. Ve své práci strávil značnou část týdne čtením o fotografii. Rád objevuje a zkouší nové věci nejen ve fotografování. Je také jedním z organizátorů akce PechaKucha Night Ostrava.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *