Svatební focení nezačíná obřadem

Na svatbě se toho před obřadem děje opravdu hodně. Než svatba začne, máte spoustu příležitostí k focení. Můžete tedy ještě před tím nejdůležitějším momentem zachytit dojemné a úžasné chvíle. Ať už jsou to přípravy, příjezdy hostů nebo šaty. Pokud s focením svateb teprve začínáte, poradíme vám, jak se skutečně celé dopoledne nezastavit.

Kdy opravdu svatba začíná?

Někdy svatba začíná už v brzkou ranní hodinu. Je na vás, na čem se dohodnete, zda dorazíte hned jak nevěsta vstane, nebo spíš na poslední hodinku příprav. Nejdelší a nejnáročnější bývá často příprava nevěsty. Ta kolikrát vstává už před svítáním a spolu s družičkami začíná velké zkrášlování. Pokud máte být už u příprav nevěsty, pak myslete na to, že kromě fotografa byste měli být i dobrý pozorovatel a parťák. Nevěsta je nervózní a často se spousta věcí nestíhá. Je fajn, když jí dokážete podržet, říct třeba nějaký vtip, přidržet kulmu na vlasy nebo podat řasenku a ubezpečit ji, že všechno bude v pořádku. 

Nikon D750, Nikkor 50mm 1.4, 1/100 s, F1.8, ISO 400, 50mm. Názorný příklad spokojené nevěsty, která maličko blázní těsně před obřadem.

Focení příprav nevěsty je snadné a často velmi vděčné. Zkuste zachytit například: 

  • Odrazy v zrcadle. Nevěsta se líčí a jeden z mnoha velice populárních úhlů, který je až skoro umělecký, je focení odrazu líčící se nevěsty.
Nikon D750, Nikkor 105 mm, 1/4000 s, F2.8, ISO 200, 105mm. Rozbité zrcadlo ještě přidalo další rozměr.
  • Nasazování šperků. Ať už to jsou náušnice nebo náhrdelník. Často jej nasazuje maminka nebo svědkyně. Fotku zapínání šperku určitě chcete mít nejen vy, ale i nevěsta. 
Nikon D750, Nikkor 50mm 1.4, 1/160 s, F2.5, ISO 400, 50mm. Zde nasazuje náhrdelník svědkyně.
  • Zapínání šatů a nasazování závoje je super záběr, ale pozor, ať nevěsta není příliš odhalená. Jednak vás k sobě nejspíš ani nepustí a jednak nevíte, zda chce fotky, které jsou odhalenější. Pokud se nedohodnete jinak, buďte decentní.
Nikon Z6II, Nikkor 50mm 1.4, 1/1600 s, F2.8, ISO 100, 50mm. Poslední detail, závoj. A už je skoro čas.
  • Družičky jsou všude. Kromě nevěsty se připravují i družičky, různě si pomáhají a fotky jejich příprav jsou určitě žádané.

Pokud máte pocit, že máte fotek z líčení již dost, půjčte si šaty. 

Šaty

Focení šatů je oblíbené, ale v momentě, kdy vezmete šaty do rukou, padá na vás obrovská odpovědnost. Myslete na to, že šaty, které vám nevěsta půjčí, stály nejspíše podobně, jako váš foťák. Je to jedna z nejdůležitějších věcí na celé svatbě. Pokud je někde roztrhnete, zašpiníte nebo jakkoliv poničíte, můžete v očích nevěsty pokazit v podstatě celou svatbu. 

Nikon D750, Nikkor 105 mm, 1/640 s, F2.8, ISO 100, 105mm. Šaty na větvi.

Zacházejte tedy s šaty opatrně, klidně si “půjčte” nějakou družičku, která vám s nimi pomůže. 

Šaty si připravte někam, kde budou zářit! Často se věší na stromy, na vrata statků, na okna, na dveře, na zrcadlo, na postel a na další místa. Určitě si je půjčte i s ramínkem, abyste měli možnost si je pověsit. Vyfoťte si pak i další propriety, jako boty nebo podvazek.

Nikon D750, Nikkor 50mm 1.4, 1/3200 s, F2.8, ISO 200, 50mm. Velice opatrně rozložené šaty, od kterých družička držela všechny dostatečně daleko, než jsem je vyfotila.

A co ženich?

Občas je trochu náročné si to načasovat tak, abyste zvládli nevěstu i ženicha. Ale celkově doporučujeme začít s nevěstou. Ženich má přípravy kratší a je fajn se s ním domluvit, ať na vás třeba počká. Určitě si nechcete nechat ujít zavazování kravaty nebo motýlka, a i nahazování saka je hezký moment. Zatímco kolem nevěsty pobíhají družičky, kolem ženicha často najdete jeho kamarády a svědka nebo svědkyni. Jeden z hezkých momentů je například přiťuknutí panákem, které často probíhá během nebo v závěru příprav, protože přece „na kuráž”. I ženich může být před obřadem velice nervózní a je vhodné chovat se uctivě a určitě se nepouštět do vtipů o tom, jak mu končí svoboda, a jak už to od teď bude jen špatné. Nebude. On si svou snoubenku zjevně vzít chce. 

Nikon Z6II, Nikkor 50mm 1.4, 1/40 s, F2.8, ISO 800, 50mm. Nahození saka, které je hezky v pohybu díky dlouhému času. Celý záběr je tak dynamický.

U ženicha máte velkou šanci najít a nafotit si prstýnky. S těmi si určitě musíte trochu vyhrát, ale hlavně dávejte pozor ať je neztratíte. Otevřete si clonu, ať je máte oba pořádně ostré, ale zkuste i více náladové fotky, kde je popředí ostré a pozadí už v bookehu. 

Nikon Z6II, Sigma Art 35mm 1.4, 1/1000 s, F2.8, ISO 100, 35mm. Prstýnky shora jsou sázka na jistotu.

Příjezdy hostů

Během dopoledne také přijíždějí hosté, to má jeden veliký přínos. Uvidíte hodně vítání a objímání. Hosté jsou příbuzní a kamarádi, co se často dlouho neviděli, mají radost, že se vidí, a to přesně chcete zachytit. Focení příprav vám zabere nějaký čas, ale spousta vám ho také zbude. Takže se běžte podívat, jak to vypadá s příjezdy a zkuste si vyfotit nějaká ta milá setkání, připíjení a objetí. 

Nikon Z6II, Nikkor 50mm 1.4, 1/1250 s, F2.8, ISO 200, 50mm. Vítání maminky nevěsty a její sestry.

Výzdoba a dekorace

Před svatbou máte jedinečnou možnost nafotit si i celou náladu svatby a dekorace. Za dekoracemi je často hromady práce, času a energie a v neposlední řadě peněz. Určitě je dobré zachytit to všechno na památku. Zkuste fotit květiny, ať už tu hlavní pro nevěstu, tak i všechny možné florální dekorace, kytku pro svědkyni a další.

Nikon Z6II, Sigma Art 35mm 1.4, 1/1600 s, F2.8, ISO 100, 35mm. Místo na obřad hezky připraveno.

Nafoťte si všechno, co potkáte a s čím si dal někdo práci. Zkuste třeba najít ceduli se šipkou a nápisem SVATBA, která bývá na svatbách často a má svatebčanům pomoci v orientaci. Foťte i objekt, ve kterém svatba probíhá.

Závěrem

Obřad ještě ani nezačal a vy už máte prvních tisíc fotek. Rozhodně se nebudete nudit. Myslete na to, že začátek svatebního dne je velice hektický a dávejte si pozor, ať se nikomu nepletete pod nohy, ať nikoho zbytečně nevyvedete z míry, a ať něco neponičíte nebo nepřemístíte. Pokud někdo před svatbou nebude moci najít prstýnky, protože jste je přesunuli, nebude to dobré. Buďte akční, ale opatrní.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *