Svatební focení nezačíná obřadem

Na svatbě se toho před obřadem děje opravdu hodně. Než svatba začne, máte spoustu příležitostí k focení. Můžete tedy ještě před tím nejdůležitějším momentem zachytit dojemné a úžasné chvíle. Ať už jsou to přípravy, příjezdy hostů nebo šaty. Pokud s focením svateb teprve začínáte, poradíme vám, jak se skutečně celé dopoledne nezastavit.

Kdy opravdu svatba začíná?

Někdy svatba začíná už v brzkou ranní hodinu. Je na vás, na čem se dohodnete, zda dorazíte hned jak nevěsta vstane, nebo spíš na poslední hodinku příprav. Nejdelší a nejnáročnější bývá často příprava nevěsty. Ta kolikrát vstává už před svítáním a spolu s družičkami začíná velké zkrášlování. Pokud máte být už u příprav nevěsty, pak myslete na to, že kromě fotografa byste měli být i dobrý pozorovatel a parťák. Nevěsta je nervózní a často se spousta věcí nestíhá. Je fajn, když jí dokážete podržet, říct třeba nějaký vtip, přidržet kulmu na vlasy nebo podat řasenku a ubezpečit ji, že všechno bude v pořádku. 

Nikon D750, Nikkor 50mm 1.4, 1/100 s, F1.8, ISO 400, 50mm. Názorný příklad spokojené nevěsty, která maličko blázní těsně před obřadem.

Focení příprav nevěsty je snadné a často velmi vděčné. Zkuste zachytit například: 

  • Odrazy v zrcadle. Nevěsta se líčí a jeden z mnoha velice populárních úhlů, který je až skoro umělecký, je focení odrazu líčící se nevěsty.
Nikon D750, Nikkor 105 mm, 1/4000 s, F2.8, ISO 200, 105mm. Rozbité zrcadlo ještě přidalo další rozměr.
  • Nasazování šperků. Ať už to jsou náušnice nebo náhrdelník. Často jej nasazuje maminka nebo svědkyně. Fotku zapínání šperku určitě chcete mít nejen vy, ale i nevěsta. 
Nikon D750, Nikkor 50mm 1.4, 1/160 s, F2.5, ISO 400, 50mm. Zde nasazuje náhrdelník svědkyně.
  • Zapínání šatů a nasazování závoje je super záběr, ale pozor, ať nevěsta není příliš odhalená. Jednak vás k sobě nejspíš ani nepustí a jednak nevíte, zda chce fotky, které jsou odhalenější. Pokud se nedohodnete jinak, buďte decentní.
Nikon Z6II, Nikkor 50mm 1.4, 1/1600 s, F2.8, ISO 100, 50mm. Poslední detail, závoj. A už je skoro čas.
  • Družičky jsou všude. Kromě nevěsty se připravují i družičky, různě si pomáhají a fotky jejich příprav jsou určitě žádané.

Pokud máte pocit, že máte fotek z líčení již dost, půjčte si šaty. 

Šaty

Focení šatů je oblíbené, ale v momentě, kdy vezmete šaty do rukou, padá na vás obrovská odpovědnost. Myslete na to, že šaty, které vám nevěsta půjčí, stály nejspíše podobně, jako váš foťák. Je to jedna z nejdůležitějších věcí na celé svatbě. Pokud je někde roztrhnete, zašpiníte nebo jakkoliv poničíte, můžete v očích nevěsty pokazit v podstatě celou svatbu. 

Nikon D750, Nikkor 105 mm, 1/640 s, F2.8, ISO 100, 105mm. Šaty na větvi.

Zacházejte tedy s šaty opatrně, klidně si “půjčte” nějakou družičku, která vám s nimi pomůže. 

Šaty si připravte někam, kde budou zářit! Často se věší na stromy, na vrata statků, na okna, na dveře, na zrcadlo, na postel a na další místa. Určitě si je půjčte i s ramínkem, abyste měli možnost si je pověsit. Vyfoťte si pak i další propriety, jako boty nebo podvazek.

Nikon D750, Nikkor 50mm 1.4, 1/3200 s, F2.8, ISO 200, 50mm. Velice opatrně rozložené šaty, od kterých družička držela všechny dostatečně daleko, než jsem je vyfotila.

A co ženich?

Občas je trochu náročné si to načasovat tak, abyste zvládli nevěstu i ženicha. Ale celkově doporučujeme začít s nevěstou. Ženich má přípravy kratší a je fajn se s ním domluvit, ať na vás třeba počká. Určitě si nechcete nechat ujít zavazování kravaty nebo motýlka, a i nahazování saka je hezký moment. Zatímco kolem nevěsty pobíhají družičky, kolem ženicha často najdete jeho kamarády a svědka nebo svědkyni. Jeden z hezkých momentů je například přiťuknutí panákem, které často probíhá během nebo v závěru příprav, protože přece „na kuráž”. I ženich může být před obřadem velice nervózní a je vhodné chovat se uctivě a určitě se nepouštět do vtipů o tom, jak mu končí svoboda, a jak už to od teď bude jen špatné. Nebude. On si svou snoubenku zjevně vzít chce. 

Nikon Z6II, Nikkor 50mm 1.4, 1/40 s, F2.8, ISO 800, 50mm. Nahození saka, které je hezky v pohybu díky dlouhému času. Celý záběr je tak dynamický.

U ženicha máte velkou šanci najít a nafotit si prstýnky. S těmi si určitě musíte trochu vyhrát, ale hlavně dávejte pozor ať je neztratíte. Otevřete si clonu, ať je máte oba pořádně ostré, ale zkuste i více náladové fotky, kde je popředí ostré a pozadí už v bookehu. 

Nikon Z6II, Sigma Art 35mm 1.4, 1/1000 s, F2.8, ISO 100, 35mm. Prstýnky shora jsou sázka na jistotu.

Příjezdy hostů

Během dopoledne také přijíždějí hosté, to má jeden veliký přínos. Uvidíte hodně vítání a objímání. Hosté jsou příbuzní a kamarádi, co se často dlouho neviděli, mají radost, že se vidí, a to přesně chcete zachytit. Focení příprav vám zabere nějaký čas, ale spousta vám ho také zbude. Takže se běžte podívat, jak to vypadá s příjezdy a zkuste si vyfotit nějaká ta milá setkání, připíjení a objetí. 

Nikon Z6II, Nikkor 50mm 1.4, 1/1250 s, F2.8, ISO 200, 50mm. Vítání maminky nevěsty a její sestry.

Výzdoba a dekorace

Před svatbou máte jedinečnou možnost nafotit si i celou náladu svatby a dekorace. Za dekoracemi je často hromady práce, času a energie a v neposlední řadě peněz. Určitě je dobré zachytit to všechno na památku. Zkuste fotit květiny, ať už tu hlavní pro nevěstu, tak i všechny možné florální dekorace, kytku pro svědkyni a další.

Nikon Z6II, Sigma Art 35mm 1.4, 1/1600 s, F2.8, ISO 100, 35mm. Místo na obřad hezky připraveno.

Nafoťte si všechno, co potkáte a s čím si dal někdo práci. Zkuste třeba najít ceduli se šipkou a nápisem SVATBA, která bývá na svatbách často a má svatebčanům pomoci v orientaci. Foťte i objekt, ve kterém svatba probíhá.

Závěrem

Obřad ještě ani nezačal a vy už máte prvních tisíc fotek. Rozhodně se nebudete nudit. Myslete na to, že začátek svatebního dne je velice hektický a dávejte si pozor, ať se nikomu nepletete pod nohy, ať nikoho zbytečně nevyvedete z míry, a ať něco neponičíte nebo nepřemístíte. Pokud někdo před svatbou nebude moci najít prstýnky, protože jste je přesunuli, nebude to dobré. Buďte akční, ale opatrní.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.