Jak opravit nezdravou barvu pleti? Pomůže vám tonální křivka

Úprava tónu pleti pomocí tonálních křivek - dívka s tabletem před úpravou tónu pleti a po ní

V portrétní fotografii je správný tón pleti klíčový. Často se ale stává, že vlivem špatného světla nebo barevných odrazů z okolí získá pleť nežádoucí barevný nádech. V takovém případě nemusíte fotku hned házet do koše. Problém snadno vyřešíte pomocí tonálních křivek v Zoner Photo Studiu. Ukážeme vám, jak na to.

Tonální křivka je mocný nástroj, který vám pomůže doladit barevnost vašich snímků. V tomto článku si na praktickém příkladu ukážeme, jak opravit nežádoucí barevné tóny v pleti na portrétních fotkách.

Odečtěte barvu pleti

Odečtení aktuální barvy pleti si nejdříve předvedeme na fotografii, která je barevně správně vyvážená. Můžete si ji zdarma stáhnout z fotobanky Freepik.

Úprava tónu pleti pomocí křivek - fotografie dívky s vyváženým tónem pleti
Zdroj: Freepik.com, autor: Javi_indy.

V Zoner Photo Studiu si otevřete modul Vyvolat a najeďte kurzorem nad posuzované místo ve fotografii, což je v našem případě čelo. V sekci s histogramem se následně zobrazí aktuální RGB hodnoty oblasti, nad kterou se kurzor zrovna nachází. Tyto hodnoty reprezentují množství červené (Red), zelené (Green) a modré (Blue) barvy, tvořící odstín dané plochy.

Standardní formát JPEG pracuje v barevné hloubce 8 bitů na jeden barevný kanál. To znamená, že v této barevné hloubce je možné zobrazit 255 odstínů každé ze tří primárních barev. V ukázkovém případě vidíte, že hodnoty barvy pleti jsou R = 225, G = 193 a B = 178.

Úprava tónu pleti pomocí tonální křivky - jak zjistit hodnoty RGB, které má pleť
Najeďte kurzorem nad požadované místo v pleti, nad histogramem se zobrazí RGB hodnoty dané oblasti.

Posouzení barvy pleti

Při posouzení barvy pleti vám doporučujeme, abyste se drželi následujících vodítek:

  • Červená hodnota by měla být vyšší než zelená. Zelená hodnota by měla být vyšší než modrá. Toto pravidlo je univerzální pro každou věkovou a etnickou skupinu.
  • Mezi barevnými kanály by měl být patřičný rozestup – minimálně 5 bodů. Blízké či stejné hodnoty RGB tvoří šedou barvu. Pokud tedy mezi barevnými kanály není dostatečný rozestup, pleť bude působit šedě. 
  • Pokud hodnota nejsvětlejšího kanálu přesáhne 240, pravděpodobně dojde k přeexpozici obrazu. Pokud je nejtmavší kanál tmavší než 15, je obraz podexponovaný.

V ukázkovém případě je tón pleti ideální. Obraz je velmi světlý, ale nedochází k přeexpozici – nejvyšší hodnota R (225) je nižší než 240, zároveň je také vyšší než hodnota G (193). A ta je zase vyšší než hodnota B (178). Přičemž rozdíl mezi R a G je přibližně dvojnásobný rozdílu mezi G a B, což odpovídá pleti kavkazského typu.

Špatná barva pleti? Žádný problém

Zjištění a posouzení barvy pleti tedy máme za sebou, ale co s fotografií, její rozložení není ideální? Pro demonstraci použijeme další fotografii z fotobanky Freepik.

Úprava tónu pleti pomocí křivek - příkladná fotografie s nevhodným tónem pleti
Zdroj: Freepik.com, autor: Katemangostar.

Fotografie je pořízena v krásném přirozeném světle, ale už na první pohled si můžete všimnout celkového barevného posunu k modrému odstínu. Tón pleti může být rovněž ovlivněn barvou svetru vyfotografované slečny.

Úprava tónu pleti pomocí křivek - odečtení barvy pleti z předchozí fotografie dívky s modrým svetrem
Už na první pohled je patrný nežádoucí modrý nádech.

Hodnota R (213) je v pořádku, ale hodnota G (192) je nižší než hodnota B (195). K nápravě můžeme buď zvýšit hodnotu G, nebo snížit hodnotu B. V prvním případě bychom nastavili hodnotu G na přibližně 201, ve druhém případě bychom snížili hodnotu B přibližně na 185.

Úprava tónu pleti pomocí křivek - fotografie s odstínem pleti nastaveným na vyšší zelenou hodnotu
Nastavení zeleného kanálu na vyšší hodnotu.

Po zvýšení hodnoty zeleného kanálu jsme sice odstranili modrý nádech pleti, ale hodnoty RGB se k sobě vzájemně natolik přiblížily, že došlo k nezdravému posunu tónu pleti k našedlému odstínu. Tento postup tedy není zrovna nejvhodnější. Ukažme si tedy, jak dopadne úprava se snížením modrého kanálu.

Úprava tónu pleti pomocí křivek - upravená fotografie po snížení modrého kanálu
Nastavení modrého kanálu na nižší hodnotu.

Snížení hodnoty modrého kanálu vedlo k odstranění modrého nádechu z fotografie, pleť nyní působí sytě a zdravě.

Upravte barevné kanály

Úpravu jednotlivých barevných kanálů provedete v Zoner Photo Studiu v modulu Vyvolat pomocí nástroje Tonální křivka.

Úprava tónu pleti pomocí křivek - tonální křivka v ZPS
Nástroj Tonální křivka najdete v modulu Vyvolat.

V tomto nástroji můžete nastavit čtyři možné kanály: RGB, červený, zelený a modrý. Tonální křivka RGB reprezentuje celkovou světlost (tonalitu) a můžete s ní upravit, jak budou jednotlivá místa obrazu světlá či tmavá. Při úpravě barevného odstínu pleti budete ovšem pracovat s křivkami jednotlivých barevných kanálů.

Úprava tónu pleti pomocí tonálních křivek - změna barevných kanálů v nastavení tonální křivky
Vyberte si barevný kanál, který chcete měnit.

Hodnoty na vodorovné ose grafu tonální křivky odpovídají hodnotám na svislé ose grafu. Vezmete-li například středový bod křivky, tak ten má v grafu souřadnice x = 128, y = 128. Pomocí křivky tak můžete měnit hodnoty jasu a barev obrazu. Pokud posunete středový bod křivky RGB směrem vzhůru, tak přiřadíte oblastem obrazu s jasem 128 nějakou vyšší hodnotu. Obraz se tak stane jasnějším.

Obdobně budete pracovat i s křivkami barevných kanálů. Můžete tak například místům s určitým obsahem zelené barvy přiřadit více zelené. Nebo naopak zelenou ubrat, čímž do obrazu dostanete více fialové, která je doplňkovou barvou zelené.

Úprava tónu pleti pomocí tonálních křivek - snížení hodnoty modré barvy pomocí tonální křivky
V tomto konkrétním případě jsem odstranil modrý nádech z fotografie snížením hodnoty modrého kanálu tak, že jsem posunul modrou tonální křivku směrem dolů.

Naučte se doplňkové barvy

Fotka nemusí mít vždy barevný posun jen do červené, zelené nebo modré. Pro práci s křivkou je tedy dobré znát také doplňkové barvy základních barevných kanálů RGB. Doplňkovým barevným prostorem k RGB je takzvaný barevný prostor CMY, který obsahuje azurovou (Cyan), purpurovou (Magenta) a žlutou (Yellow) barvu.

V tomto pomocném modelu doplňuje azurová červenou, purpurová zelenou a žlutá modrou. Pokud tedy obraz obsahuje posun například směrem ke žluté, tak k nápravě poslouží zvýšení hodnoty modrého kanálu.

Obecné zásady úprav tónu pleti

Při úpravách se držte několika obecných zásad:

  • Každý člověk vnímá barvy odlišně. Nastavení hodnot RGB uvedené v článku berte spíše jako přibližné vodítko a nebojte se nastavení upravit podle svého citu. Ideální je samozřejmě práce u barevně kalibrovaného monitoru.
  • Odstín pleti posuzujte u míst s průměrnou expozicí, vyhýbejte se částem pleti ve stínu nebo místům, kde se pleť leskne.
  • Pleť má za všech okolností nejvíce červené a nejméně modré barvy!
  • Hodnota červeného kanálu se nejčastěji pohybuje mezi 180 až 230. Neměla by přesáhnout 240 nebo klesnout pod 105.
  • Hodnota modrého kanálu se obvykle pohybuje mezi 80 až 200.
  • I malá změna křivky má velký dopad na celkové vyznění obrazu. Buďte tedy opatrní a postupujte po malých krocích.

Srovnání fotografie před úpravou a po ní:

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *